Klauzule zakazane w umowach o pracę

inforCMS
Zdarza się coraz częściej, że trudną sytuację na rynku pracy wykorzystują pracodawcy, modyfikując zawierane umowy w sposób niezgodny z prawem. Co robić w przypadku, gdy umowa o pracę zawiera klauzule niedozwolone?

Na początek dobra wiadomość: litera prawa staje po stronie pracownika. - Według art. 18 § 1 Kodeksu pracy postanowienia dotyczące umów o pracę nie mogą być mniej korzystne niż przepisy prawa pracy - wyjaśnia mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy- W praktyce oznacza to, że zapisy umowy, które są mniej korzystne niż przewidują przepisy, są w świetle prawa nieważne i w ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy - dodaje mec. Brykczyński.

Autopromocja

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy


Te zapisy są nieważne


Jakie klauzule niedozwolone można spotkać najczęściej? Trudno mówić tu o jakimś rankingu, jednak warto aby pracownicy wiedzieli na jakie zapisy powinni być wyczuleni. Niektórzy pracodawcy próbują np. ograniczyć ochronę trwałości stosunku pracy. Jak? Na przykład poprzez klauzulę mówiącą, że każda ze stron umowy o pracę może natychmiastowo rozwiązać ją bez uzasadnienia, za porozumieniem stron. Jednak w rozumieniu Kodeksu pracy, takie rozwiązanie umowy nie jest rozwiązaniem za porozumieniem stron i stawia pracownika w niekorzystnej sytuacji. Dlatego taki punkt w umowie uważa się za nieważny. Pracodawca nie może też np. zawrzeć zapisu pozbawiającego pracownika pensji na czas przestoju.

Zwolnienie dyscyplinarne - kiedy pracodawca ma do niego prawo?

Na jaki czas zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

Zdarza się też, że w umowie umieszczony zostanie zapis zobowiązując pracownika do zapłacenia kary pieniężnej za złożenie wypowiedzenia. Tak naprawdę wypowiedzenie umowy o pracę (na warunkach przewidzianych przez prawo) jest opcją dostępną zarówno dla pracodawcy jak i pracownika. Dlatego też pracodawca nie może domagać się od zatrudnionego „opłaty” czy też kary za wypowiedzenie umowy. Taki zapis w umowie jest również nieważny.


Z wynagrodzenia nie potrącą


Czasem bywa tak, że w umowie o pracę zawarta zostanie klauzula dotycząca potrącenia z wynagrodzenia bez wiedzy i zgody pracownika. Jak wskazują przepisy jest to niezgodne z prawem. Do potrącenia może dojść tylko za zgodą pracownika i tylko na takie kwoty, jakie są należne zakładowi pracy. Warto też wiedzieć, że pracodawca nie może arbitralnie skrócić w umowie o pracę okresu wypowiedzenia, który ma przecież chronić pracownika przed nagłą utratą zatrudnienia.

 


Przestrzeganie prawa się opłaca


Klauzule niedozwolone naruszają nie tylko przepisy prawa, ale godzą także w dobre stosunki między pracodawcą a pracownikiem. Trudno o udaną współpracę, jeżeli jedna strona od początku opiera ją na naginaniu prawa. - W interesie obu stron jest wypracowanie relacji opartych na zaufaniu i wzajemnym szacunku - tłumaczy Dariusz Jarczyński dyrektor operacyjny firmy PimeSoft Polska - Pracodawca, który przestrzega praw pracowników, będzie atrakcyjnym partnerem dla osób szukających pracy - uważa Jarczyński.

Jakich pracowników szukają pracodawcy

Mając na uwadze powyższe informacje, osoby, które stoją przed możliwością podjęcia pracy powinny dokładnie zapoznać się z dokumentami, które podpiszą. Pamiętajmy także, że przypadki łamania postanowień Kodeksu pracy można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...