Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

Jagoda Kondratowska-Muszyńska
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu
Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

Czym jest praca "na czarno"?

Praca na czarno, czyli praca wykonywaną bez nawiązania stosunku pracy, czy innej podstawy wykonywania pracy na rzecz innego podmiotu (np. umowy o dzieło lub jakiejkolwiek innej pisemnej umowy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem) jest zjawiskiem niekorzystnym nie tylko dla gospodarki, ale przede wszystkim dla samego „pracownika”. Oczywiście „pracownik” wykonuje pracę i otrzymuje za nią wynagrodzenie. Jednocześnie brak rejestracji nie gwarantuje wystarczających świadczeń niezbędnych w sytuacji choroby, inwalidztwa czy chociażby osiągnięcia wieku emerytalnego. Pozbawia też osoby wykonujące pracę niezarejestrowaną wszelkich praw pracowniczych (np. prawa do płatnego urlopu).

Działalność w szarej strefie powodowana jest głównie przez wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przyczyną angażowania do pracy bez rejestracji jest chęć uniknięcia
płacenia podatku podatków (dochodowy, VAT i inne), składek na ubezpieczenie społeczne czy stosowania wymogów prawa, takich jak płaca minimalna, maksymalny czas pracy czy warunki bezpieczeństwa pracy [3].

Autopromocja

Praca niezarejestrowana - konsekwencje dla pracodawcy i pracownika (Polski Ład)

W ramach zmian podatkowych zawartych w pakiecie „Polski Ład” zaproponowano rozwiązania dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników, głównie zatrudniania „na czarno” oraz nieujawniania części wynagrodzenia.

W aktualnym stanie prawnym, w przypadku ujawnienia nielegalnego zatrudnienia, konsekwencje ponosi głównie pracodawca. Na gruncie prawa pracy wykroczenie stanowi przede wszystkim brak zawarcia z pracownikiem pisemnej umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, czy też brak odpowiedniej dokumentacji pracowniczej. Pracodawca ponosi także finansową odpowiedzialność za niezgłoszenie pracownika do systemu ubezpieczeń społecznych i nieopłacanie składek ZUS. Kara grozi także za niepobieranie podatku dochodowego albo pobieranie go w kwocie niższej od należnej.

Jednak po stronie pracownika również powstaje konieczność rozliczenia zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę. Za nieujawnienie organowi podatkowemu rzeczywistej wysokości dochodów grozi nie tylko wysoka kara grzywny, ale nawet kara pozbawienia wolności.

Ewentualnie, w przypadku braku możliwości wykazania przez podatnika rzeczywistego źródła dochodów organ podatkowy może podjąć postępowanie w celu weryfikację poniesionych przez podatnika wydatków i uzyskanych przychodów opodatkowanych lub nieopodatkowanych w zakresie niezbędnym do ujawnienia podstawy opodatkowania z tytułu przychodów nieujawnionych. Od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zryczałtowany podatek dochodowy wynosi 75% podstawy opodatkowania.

Odpowiedzialność podatkowa i składkowa za pracę niezarejestrowaną ("na czarno") - co się zmieni

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr IX.1532) zawiera pakiet zmian, które pozwolą na ochronę „pracownika” przez negatywnymi konsekwencjami nielegalnego zatrudnienia. Jak wskazuje projektodawca, „prawo powinno chronić pracownika, a nie pracodawcę, który określa jego warunki zatrudnienia” [4].

W pierwszej kolejności planowane jest rozszerzenie katalogu przychodów z działalności gospodarczej. Przychodem z działalności gospodarczej mają zostać objęte:

  1. wartość pracy osoby zatrudnionej nielegalnie ustalona za każdy miesiąc, w którym zostało stwierdzone nielegalne zatrudnienie, w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz
  2. wartość przychodu pracownika, z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody pracownika w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym.

Wskazane wartości nalicza się niezależnie od tego, czy wynagrodzenie z tytułu nielegalnego zatrudnienia zostało faktycznie wypłacone osobie nielegalnie zatrudnionej. W rzeczywistości więc przy ujawnieniu nielegalnego zatrudnienia, pracodawca ponosi podwójne koszty zatrudnienia.

Jednocześnie po stronie osoby nielegalnie zatrudnionej zwolnione z podatku dochodowego zostaną przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody pracownika w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym.

„W wyniku proponowanej zmiany, pracownik nielegalnie zatrudniony oraz pracownik, który otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”, w przypadku ustalenia takich okoliczności nie będzie ponosił obciążeń podatkowych wynikających z tych okoliczności. Konsekwencje w zakresie podatku dochodowego będą obciążały pracodawcę” [5].

Kolejną konsekwencją dla pracodawcy będzie brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych wynagrodzeń z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym. Nie będzie można także obniżyć przychodu o wartość opłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od części nieujawnionego wynagrodzenia.

Do przepisów podatkowych dostosowane zostaną także przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.). W przypadku stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia lub wypłaty części wynagrodzenia poza ewidencją, składki na ubezpieczenia społeczne od takiego wynagrodzenia nie obciążą ubezpieczonego. Będą opłacane w całości z własnych środków przez płatnika składek (podmiot wypłacający wynagrodzenie).

Jagoda Kondratowska-Muszyńska
Doradca podatkowy w Kancelarii Prof. dr hab. Henryka Dzwonkowskiego
Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

*******************************

[1] Informacje statystyczne - Praca nierejestrowana w Polsce w 2017 r.; GUS, Warszawa 2019; ISSN 978-83-7027-713-0

[2] Co szósty Polak przyznaje się do pracy „na czarno” (sondaż); https://ciekaweliczby.pl/praca_na_czarno/

[3] „Szacowanie rozmiarów szarej strefy w Polsce” - Anna Czapkiewicz, Katarzyna Brzozowska-Rup; Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician, 2021, vol. 66, 4, 7–24

[4] [5] Uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr IX.1532)

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...