Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Anna K. Kowal
rozwiń więcej
inforCMS
Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć – fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?

Porada pochodzi z serwisu:

Autopromocja


 

 


VAT 2014 - przygotowanie programów księgowych


Przeorganizowanie programów księgowych tak, aby mieć możliwość sporządzenia rejestru VAT nie według daty wystawienia faktury, lecz według daty sprzedaży - w związku z ogólnym terminem powstania obowiązku podatkowego i terminem wystawienia faktury.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W obecnym stanie prawnym mamy taką samą regułę, z tym jednak zastrzeżeniem, że gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od Nowego Roku takiego zastrzeżenia nie będzie, co oznacza, że powstanie obowiązku podatkowego nie będzie już uzależnione od wystawienia faktury. Ile więc będzie czasu na wystawienie faktury? Zagadnienie to reguluje nowy art. 106i ustawy o VAT. Stanowi on, że fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. W ust. 7 tego artykułu napisano natomiast, że faktury nie można wystawić wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, a to oznacza, że będzie można ją wystawić na 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

INFORFK: Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.


PRZYKŁAD 1

Podatnik A. dokonał 12 marca 2014 r. dostawy towarów. Zgodnie z nowymi przepisami termin wystawienia faktury VAT to 30 dni przed dostawą i 15 dzień miesiąca następującego po dostawie, tak więc faktura powinna być wystawiona w okresie od 10 lutego 2014 r. do 15 kwietnia 2014 r.


Przykład pokazuje, że z jednej strony ustawodawca dał dużą swobodę, jeśli chodzi o termin wystawienia faktury, ale z drugiej - nakazał rozliczać VAT należny od transakcji sprzedaży w dniu dokonania dostawy/wykonania usługi i to z pewnością będzie powód, dla którego większość podatników nie skorzysta z dobrodziejstw wydłużonego terminu wystawiania faktur VAT. Innymi słowy, większość firm najprawdopodobniej będzie wystawiała faktury w miesiącu dokonania dostawy/wykonania usługi. Wybór takiego rozwiązania nie spowoduje konieczności dokonywania zmian w organizacji pracy służb finansowo-księgowych, poza przeszkoleniem pracowników w tym zakresie. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi pracowników, by wyzbyli się przyzwyczajenia do wystawiania faktur w następnym miesiącu (tj. korzystania z obecnie obowiązującego 7-dniowego okresu na wystawienie faktury).

Zobacz także: VADEMECUM dla przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Oczywiście nie oznacza to, że skorzystanie z możliwości wystawienia faktury w terminie późniejszym (tj. nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę) w ogóle nie jest możliwe. Co więc należałoby zrobić, aby z takiej możliwości móc skorzystać? Konieczne byłoby przeorganizowanie programów księgowych tak, aby mieć możliwość sporządzenia rejestru VAT nie według daty wystawienia faktury, lecz według daty sprzedaży.

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014


VAT 2014 - zmiana umów z odbiorcami


Zmiana obowiązujących umów z odbiorcami - wprowadzenie reguły liczenia płatności od daty dokonania dostawy lub wykonania usługi - w związku z ogólnym terminem powstania obowiązku podatkowego i terminem wystawienia faktury.

W związku ze zmianą ogólnego obowiązku podatkowego, który od 1 stycznia 2014 r. nie będzie już powstawał z chwilą wystawienia faktury, lecz z chwilą dokonania dostawy, należałoby przyjrzeć się umowom z odbiorcami pod kątem liczenia terminów płatności. Jeśli umowy przewidują naliczanie terminów płatności od daty wystawienia faktury, a taki sposób liczenia jest powszechnie stosowany, to w takim wypadku wskazana byłaby zmiana tego zapisu i wprowadzenie reguły liczenia terminów płatności od daty dokonania dostawy lub wykonania usługi. Zaniedbanie tej sprawy i zgoda na wystawianie faktur VAT w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po dokonaniu sprzedaży wpłynie negatywnie na płynność finansową jednostki. Przedłuża to okres kredytowania odbiorcy.


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Nowoczesnych Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "
Jak zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r. wpłyną na organizację prac służb finansowo-księgowych" >>

 

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...