Rząd szykuje zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: chcemy jasnych zasad

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad / Shutterstock

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zmiany pozytywne, ale czasem niejednoznaczne

Rewolucyjne zmiany w zasiłkach chorobowych mogą być przegłosowane przez posłów jeszcze w tym kwartale. Zmian jest wiele i część z nich jest przez przedsiębiorców przyjmowana bez większych wątpliwości, ale część może budzić emocje, bo mogą generować niejednoznaczne sytuacje. W opinii przedsiębiorców wiele spraw wymagać może dodatkowych konsultacji.

- Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Zapis, że zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy nie wyklucza pracy u innego pracodawcy powinno być doprecyzowane o jaki zakres pracy chodzi. Nie chcemy, by pracownicy w jednej firmie nie wykonywali obowiązków, ale już w innej pracowali pełnowymiarowo np. w formule zdalnej. Przedsiębiorcy powinni też mieć jasny sygnał czy mają prawo mieć jakieś oczekiwania względem pracownika na zwolnieniu lekarskim. Sformułowanie o „incydentalnych czynnościach” jest dość niejasne – mówi Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają zmiany związane z faktem, że zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.

- Planowane zamiany w wypłatach zasiłku chorobowego to niewątpliwe krok w dobrym kierunku. Obciążenia finansowe dla przedsiębiorców z tytułu zwolnień chorobowych zawłaszcza, tych krótkoterminowych, gdzie koszty zasiłku ponosi pracodawca, jest bardzo wysokie i istotnie wpływa na kondycję przedsiębiorstw. Dlatego przejęcie obowiązków zasiłkowych już od pierwszego dnia przez ZUS pozytywnie wpłynęłoby na redukcję już i tak wysokich kosztów zatrudnienia pracowników w Polsce – mówi Łukasz Żak, prawnik i ekspert rynku pracy.

Autopromocja

Polecamy: Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania 

Polecamy: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami 

Ogromne kwoty muszą się znaleźć w budżecie ZUS

Koszty pracownicze to jeden z największych problemów z jakim borykają się przedsiębiorcy – szczególnie w sektorze MŚP. Tym bardziej więc zmiany w zwolnieniach lekarskich, zasiłku chorobowym i L4 są oczekiwane, ale w formule przejrzystej.

- Z moich kontaktów z przedsiębiorcami wynika, że wielu spośród nich z niecierpliwością oczekuje na realizację obietnicy wyborczej rządzącej koalicji, by uwolnić pracodawców od ponoszenia kosztów pracowniczych w pierwszych 33 dniach choroby pracownika i przenieść ten obowiązek na ZUS. Oczywistym jest, że w obecnej sytuacji gospodarczej, a zwłaszcza po ostatnich kilku szczególnie trudnych dla biznesu latach, kondycja finansowa wielu firm jest nienajlepsza i każde działanie zmierzające do redukcji kosztów zatrudnienia jest witane z nadzieją – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Prawnik i ekspert gospodarczy przyznaje jednak, że sytuacja nie jest jednak czarno-biała. - Z jednej strony, poza korzyściami dla pracodawców w postaci obniżania kosztów działalności, ustalenie zasady wypłacania świadczeń pracownikom od pierwszego dnia zwolnienia przez ZUS może mieć też korzystny wpływ na likwidację zjawiska pracy na czarno – można sobie bowiem wyobrazić, że pracodawcy po wprowadzeniu planowanych rozwiązań będą chętniej zatrudniać nowych pracowników. Z drugiej strony trzeba sobie zdawać sprawę z konieczności znalezienia w budżecie pieniędzy na wypłatę przez ZUS świadczeń do tej pory wypłacanych przez pracodawców – biorąc pod uwagę, że większość zwolnień lekarskich obejmuje okres kilku-kilkunastu dni, będą to w skali kraju ogromne kwoty. Środki potrzebne w tym celu będą zatem zapewne poszukiwane przez skarb Państwa poprzez nakładanie dodatkowych obciążeń fiskalnych lub podnoszenie wysokości składek. Dopóki rząd nie przedstawi szczegółów założeń finansowania projektu ustawy, aktualne będą obawy, że oszczędności przedsiębiorców mogą się okazać pozorne – dodaje mecenas Marek Jarosiewicz.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej deklarują gotowość konsultacji nad poszczególnymi projektami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!
02 kwi 2025

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Rozliczenie VAT przy uznanej reklamacji, gdy kupujący zatrzymuje część wadliwego towaru
02 kwi 2025

Zgłosiliśmy reklamację w związku z wadliwym towarem. Kontrahent uznał reklamację, ale zamiast wystawić fakturę korygującą, wystawił notę uznaniową. Zwrócił nam zapłatę za część towaru, który został u nas i który sami zutylizujemy. Część towaru została wymieniona na towar wolny od wad. Czy korygujemy odliczony VAT? Czy dokonując utylizacji we własnym zakresie świadczymy usługę na rzecz sprzedawcy? Czy ta wymiana towaru powinna być rozliczona w VAT?

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej
02 kwi 2025

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

Ulga na ekspansję
02 kwi 2025

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?
01 kwi 2025

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej
01 kwi 2025

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy
31 mar 2025

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych
31 mar 2025

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT
31 mar 2025

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji
31 mar 2025

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...