Business to business – co przedsiębiorca powinien wiedzieć o transakcjach B2B?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozwiń więcej
Business to business – co musisz wiedzieć o transakcjach B2B?/ fot. Fotolia
Na pewno wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak usprawnić proces dokonywania transakcji z kontrahentami. Długotrwała realizacja zamówień oraz niepewność co do stanu płatności za towar czy usługę mogą skutecznie zaburzać prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Już dziś możesz to zmienić, przeprowadzając transakcje ze swoimi partnerami przez internet. Ten rodzaj robienia zakupów nie jest już wyłącznie zarezerwowany dla handlu komercyjnego.

Na czym polega sprzedaż B2B?

Business to business to wszelkie relacje, jakie zachodzą pomiędzy firmami. Łączą one dane przedsiębiorstwo z jego partnerami, pośrednikami, dostawcami, dystrybutorami, jak również punktami sprzedaży i świadczenia usług. Obejmują one wyszukiwanie i przygotowanie ofert, realizację zamówień, potwierdzenie dostawy towarów, magazynowanie, dokonywanie płatności, wystawianie dokumentów oraz wszelkie działania marketingowe. Ogniwa łańcucha dostaw tworzą wszyscy partnerzy przedsiębiorstwa. Może być on stale rozbudowany o wiele innych elementów.

Autopromocja

Sprzedaż przez internet - obowiązki przedsiębiorcy

W handlu B2B można wyróżnić dwa rodzaje rynków: horyzontalne i wertykalne. Pierwsze obejmują wymianę handlową pomiędzy firmami z różnych branż. Drugie z kolei stanowią transakcje z obszaru jednej branży dotyczące najczęściej produkcji.

Rola systemów informatycznych w transakcjach B2B

Zarządzanie transakcjami z zakresu B2B w głównej mierze usprawniają procesy informatyczne, które wspierają pracę przedsiębiorstw. Dają one możliwość automatyzacji przepływu danych oraz szybkiego dostępu do informacji na temat przeprowadzanej transakcji. Wszelkie informacje wprowadzane są do systemu przez kontrahentów, a obieg dokumentacji, związanej ze sprzedażą jest odpowiednio zorganizowany. Dzięki temu transakcje B2B dają możliwość sprawniejszego sprzedawania, jak i kupowania towarów przez przedsiębiorców, a tym samym gwarantują większy zysk.

Często systemy B2B są ze sobą w pełni integralne, co daje możliwość automatyzacji przesyłu danych pomiędzy kontrahentami.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet

Ponadto zarządzają one wszelkimi płatnościami oraz dokumentacją, automatycznie generując faktury czy przypominając o terminach zapłaty, co sprawia, że łatwiej jest nam zachować płynność finansową.


Jak wybrać platformę zakupową?

Transakcje business to business są dokonywane przez internet, przez co często rynek B2B nazywany jest e-biznesem. Realizowane są za pośrednictwem specjalnych platform handlowych, które mogą przyjmować formę portali branżowych, witryn aukcyjnych czy też giełd towarowych. Co istotne, umożliwiają one dokonywanie zamówień 24 h na dobę. Czym więc kierować się przy wyborze odpowiedniej platformy? Warto zwrócić uwagę na to, aby była ona w pełni funkcjonalna w wersji mobilnej, dzięki czemu w każdej chwili będziemy mieli dostęp do stanu swoich transakcji za pośrednictwem urządzeń przenośnych.

Sprzedaż internetowa - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Ponadto dobrze jest też poszukać takiej platformy e-commerce, która będzie w pełni integralna z systemami finansowanymi firm, takiej jak np. Marketplanet w połączeniu z SaldeoSMART. Usprawni to całość procesu zarządzania dokumentacją finansowo-księgową Twojego przedsiębiorstwa, przyspieszy realizację zamówień, pozwoli na efektywną kontrolę wydatków i kompleksowe kontrolowanie całego przebiegu transakcji. Dzięki temu zarówno procesy zakupowe, jak i księgowe będziesz mieć zawsze w zasięgu ręki.

Źródło: SaldeoSMART

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...