| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet za zaliczeniem pocztowym, gdy płatność następuje za pomocą systemów płatności internetowej, a także w przypadku, gdy płatność następuje przed wysłaniem towaru?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet za zaliczeniem pocztowym?

Sprzedajemy komputery w sklepie internetowym. Dostarczamy je klientom pocztą za zaliczeniem pocztowym. W którym momencie powstanie u nas obowiązek podatkowy? Czy będzie to chwila, kiedy dostaniemy od poczty płatność za dostawę?

Nie. Obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży wysyłkowej towaru dokonywanej za zaliczeniem pocztowym powstaje u Państwa z chwilą dokonania dostawy towarów. Za dzień dokonania dostawy towa­ru należy uznać moment, gdy klient odbierze przesyłkę i zapłaci za nią doręczycielowi. Powinni Państwo mieć możliwość śledzenia przesyłek zdalnie, bo tylko w ten sposób będziecie mogli prawidłowo określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Sprzedaży bonów podarunkowych - obowiązek podatkowy

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

W przypadku gdy towar jest wysyłany przesyłką pocztową przez dostawcę za zaliczeniem pocztowym (tj. w sytuacjach, gdy zapłata następuje przy odbiorze towaru), obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania jego dostawy, tj. z chwilą przeniesienia rozporządzania nim jak właściciel. W przypadku gdy ryzyko utraty towarów w ich wysyłkowej dostawie ponosi dostawca, będzie to miało miejsce z chwilą wydania towaru jego nabywcy.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży przez Internet, jeżeli płatność następuje za pomocą systemów płatności internetowej?

Prowadzimy sklep internetowy. Korzystamy z usług systemu płatności internetowych. 27 czerwca 2014 r. sprzedaliśmy odkurzacz osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Towar został dostarczony 5 lipca 2014 r. Pieniądze, które klient wpłacił 29 czerwca 2014 r., wpłynęły na nasze konto dopiero 10 lipca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej sprzedaży?

W przypadku korzystania przez sprzedawców prowadzących sprzedaż przez Internet z tzw. systemów płatności internetowej (np. Paypal) obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą dokonania dostawy towaru, chyba że sprzedawca otrzymał zaliczkę. Ponieważ przy tym typie sprzedaży płatność za nabyty towar następuje przeważnie przed jego wydaniem, to dla celów rozliczeń VAT płat­ność ta jest traktowana jako zaliczka. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie, kiedy sprzedawca (w tym przypadku Państwa firma) otrzymuje taką zaliczkę. Jeśli pośrednik świadczący usługi płatności interne­towych przekazuje Państwu pieniądze w ciągu określonej liczby dni po dokonaniu wpłaty przez nabywcę lub w określonym czasie po upływie uzgodnionego okresu rozliczeniowego (a tak wynika z pytania), to w takim przypadku należy uznać, że momentem otrzymania należności jest moment wpływu pieniędzy na Państwa rachunek bankowy, a nie moment ich zaewidencjonowania na Państwa koncie w systemie płat­ności internetowych. W związku z tym, w przypadku przedstawionym w pytaniu, obowiązek podatkowy w VAT od tej sprzedaży powstał 5 lipca 2014 r., tj. w dniu dostarczenia towaru nabywcy. Pieniądze za towar wpłynęły na Państwa konto dopiero 10 lipca 2014 r., a więc już po dokonaniu dostawy towaru.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »