REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet / fot. Fotolia
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet za zaliczeniem pocztowym, gdy płatność następuje za pomocą systemów płatności internetowej, a także w przypadku, gdy płatność następuje przed wysłaniem towaru?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet za zaliczeniem pocztowym?

Autopromocja

Sprzedajemy komputery w sklepie internetowym. Dostarczamy je klientom pocztą za zaliczeniem pocztowym. W którym momencie powstanie u nas obowiązek podatkowy? Czy będzie to chwila, kiedy dostaniemy od poczty płatność za dostawę?

Nie. Obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży wysyłkowej towaru dokonywanej za zaliczeniem pocztowym powstaje u Państwa z chwilą dokonania dostawy towarów. Za dzień dokonania dostawy towa­ru należy uznać moment, gdy klient odbierze przesyłkę i zapłaci za nią doręczycielowi. Powinni Państwo mieć możliwość śledzenia przesyłek zdalnie, bo tylko w ten sposób będziecie mogli prawidłowo określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Sprzedaży bonów podarunkowych - obowiązek podatkowy

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy towar jest wysyłany przesyłką pocztową przez dostawcę za zaliczeniem pocztowym (tj. w sytuacjach, gdy zapłata następuje przy odbiorze towaru), obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania jego dostawy, tj. z chwilą przeniesienia rozporządzania nim jak właściciel. W przypadku gdy ryzyko utraty towarów w ich wysyłkowej dostawie ponosi dostawca, będzie to miało miejsce z chwilą wydania towaru jego nabywcy.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży przez Internet, jeżeli płatność następuje za pomocą systemów płatności internetowej?

Prowadzimy sklep internetowy. Korzystamy z usług systemu płatności internetowych. 27 czerwca 2014 r. sprzedaliśmy odkurzacz osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Towar został dostarczony 5 lipca 2014 r. Pieniądze, które klient wpłacił 29 czerwca 2014 r., wpłynęły na nasze konto dopiero 10 lipca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej sprzedaży?

W przypadku korzystania przez sprzedawców prowadzących sprzedaż przez Internet z tzw. systemów płatności internetowej (np. Paypal) obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą dokonania dostawy towaru, chyba że sprzedawca otrzymał zaliczkę. Ponieważ przy tym typie sprzedaży płatność za nabyty towar następuje przeważnie przed jego wydaniem, to dla celów rozliczeń VAT płat­ność ta jest traktowana jako zaliczka. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie, kiedy sprzedawca (w tym przypadku Państwa firma) otrzymuje taką zaliczkę. Jeśli pośrednik świadczący usługi płatności interne­towych przekazuje Państwu pieniądze w ciągu określonej liczby dni po dokonaniu wpłaty przez nabywcę lub w określonym czasie po upływie uzgodnionego okresu rozliczeniowego (a tak wynika z pytania), to w takim przypadku należy uznać, że momentem otrzymania należności jest moment wpływu pieniędzy na Państwa rachunek bankowy, a nie moment ich zaewidencjonowania na Państwa koncie w systemie płat­ności internetowych. W związku z tym, w przypadku przedstawionym w pytaniu, obowiązek podatkowy w VAT od tej sprzedaży powstał 5 lipca 2014 r., tj. w dniu dostarczenia towaru nabywcy. Pieniądze za towar wpłynęły na Państwa konto dopiero 10 lipca 2014 r., a więc już po dokonaniu dostawy towaru.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Gdyby jednak Państwa firma podpisała umowę z firmą oferującą system płatności internetowej, z której wynikałaby możliwość wypłaty należności w dowolnym momencie od zaksięgowania pieniędzy na jej koncie w tym systemie, i gdyby pieniądze wpłacone przez nabywcę 29 czerwca 2014 r. zostały w tym dniu zaksięgo­wane na koncie Państwa firmy w tym systemie - obowiązek podatkowy powstałby właśnie w tym dniu. Ozna­czałoby to konieczność rozliczenia sprzedaży już w deklaracji VAT za czerwiec 2014 r., a nie za lipiec 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży przez Internet, jeżeli płatność następuje przed wysłaniem towaru?

Prowadzę sklep internetowy. 28 czerwca 2014 r. otrzymałem na swój rachunek bankowy zapłatę za zamówiony towar. 30 czerwca 2014 r. wysłałem towar klientowi. Ten otrzymał go 1 lipca 2014 r. Kie­dy powstał u mnie obowiązek podatkowy?

W przypadku sprzedaży towarów przez Internet obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogól­nych, czyli z chwilą dokonania dostawy towaru, chyba że sprzedawca otrzymał zaliczkę. W związku z tym, że przed wysłaniem towaru otrzymał Pan za niego zapłatę, obowiązek podatkowy powstał w chwili jej otrzymania, czyli 28 czerwca 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA