Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS?

Karolina Wszeborowska
rozwiń więcej
Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS? /fot.shutterstock
Krajowy Rejestr Sądowy jest publiczną i scentralizowaną bazą danych, prowadzoną w systemie teleinformatycznym. Obejmuje te podmioty, na które przepisy nakładają obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru. Wpis do KRS następuje na podstawie wydawanego przez sąd postanowienia.

Krajowy Rejestr Sądowy

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, Rejestrem jest:

Autopromocja

- rejestr przedsiębiorców,

- rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

- rejestr dłużników niewypłacalnych.

Rejestr prowadzony jest przez sądy rejonowe (sądy gospodarcze), obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część, zwane sądami rejestrowymi. Podmiotami zobowiązanymi do uzyskania wpisu w Rejestrze są te podmioty, na które ustawa nakłada taki obowiązek. Są oni wskazani w art. 36 ustawy, katalog ten pozostaje jednak otwarty.

Ważne!

Wpisowi do Rejestru nie podlega spółka cywilna, ponieważ nie jest ona przedsiębiorcą. Za przedsiębiorców uznawani są natomiast wspólnicy spółki cywilnej. Podlegają oni jednak wpisowi do CEIDG.

Za wpis należy uważać zarówno pierwszy wpis o rejestrację, jak i wpis o zmianę danych, czy też wykreślenie.

Jak przebiega postępowanie rejestrowe?

Postępowanie rejestrowe jest postępowaniem nieprocesowym, do którego stosuje się przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w sprawach nieuregulowanych przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Jest ono ściśle sformalizowane, oparte na wzorach, określonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości.

Ważne!

Od 2017 r. obowiązują nowe wzory formularzy.

Zobacz: Wzory formularzy KRS

Złożenie wniosku o wpis

Zasadniczo wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek. Może być również dokonany z urzędu, jeśli przepisy szczególne tak stanowią. Wnioskodawcą jest podmiot podlegający wpisowi do tego rejestru (podmiot rejestrowy). Przepisy przewidują od tego wyjątki, przykładowo wniosek o wykreślenie może złożyć syndyk, jednakże podmiot rejestrowy jest i tak uczestnikiem takiego postępowania.

Wniosek składa się na urzędowym formularzu dostępnym w siedzibach sądu oraz w urzędach gmin w odniesieniu do spółki jawnej lub na formularzu w systemie teleinformatycznym. Dopuszczalne jest złożenie wniosku na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Należy pamiętać, że w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną, istnieje obowiązek opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Spośród formularzy wniosków można wyodrębnić trzy grupy:

- KRS-W (do złożenia pierwszego wpisu o rejestrację),

- KRS-X (do wykreślenia podmiotu z rejestru),

- KRS-Z (do zmiany danych w rejestrze).

Formularze te będą różniły się w zależności od formy prawnej podmiotu rejestrowego.

Poza formularzem należy złożyć także dokumenty potwierdzające prawdziwość zgłaszanych danych (przykład: umowa/statut spółki, zgoda prokurenta na jego powołanie). Ponadto należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej za wpis oraz ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (tabela opłat znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości). Wskazane dokumenty składa się w oryginałach lub w poświadczonych urzędowo odpisach i wyciągach.


Badanie wniosku przez sąd

Po złożeniu wniosku, sąd powinien go rozpoznać w ciągu siedmiu dni (termin instrukcyjny). Sąd bada, czy wniosek spełnia wymogi formalne:

- został złożony na aktualnym formularzu urzędowym,

- jest wypełniony prawidłowo,

- jest opłacony.

Gdy wszystkie wymogi są spełnione, sąd wydaje postanowienie o wpisie. Na podstawie zaś tego postanowienia następuje wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku braków, co do wyżej wskazanych przesłanek, sąd zwraca wniosek bez wzywania do jego uzupełnienia. Jeżeli nastąpią inne braki, przykładowo załączyliśmy dokumenty w niewłaściwej formie, zostaniemy wezwani do ich uzupełnienia.

W razie zwrotu, istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku o wpis w terminie siedmiu dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeśli wniosek ten nie posiada braków formalnych, wywołuje skutki od daty pierwotnego wniesienia. Skutek ten nie nastąpi jednak w przypadku ponownego zwrotu wniosku, chyba że zwrot ten nastąpił z powodu braków uprzednio niewskazanych.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...