Akcyza od samochodów wynajętych za granicą

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Akcyza od samochodów wynajętych za granicą
Przedsiębiorca, który choćby raz przejedzie się po Polsce samochodem z innego kraju, powinien rozliczyć akcyzę. Tak wynika z ostatnich interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Chodzi o dokumenty z 16 lutego 2018 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.265.2017.1.JS) i 19 grudnia 2017 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.241.2017.1.JS). W obu z nich dyrektor KIS nie miał wątpliwości, że pojazdy wynajęte w innym kraju są opodatkowane polską akcyzą, jeśli przedsiębiorca używał ich do celów firmowych. Przykład? Przejazd z Berlina na teren naszego kraju z dokumentami zabranymi od niemieckiego klienta.

Autopromocja

O krok za daleko

Zdaniem ekspertów wykładnia zaprezentowana przez fiskusa jest kuriozalna i nie utrzyma się w sądach administracyjnych. – Gdyby przyjąć argumenty dyrektora KIS, to auto podlegałoby podatkowi równocześnie w dwóch krajach. Najpierw daninę pobrałby urząd za granicą (przy rejestracji auta), a potem jeszcze urzędnicy w Polsce. Z tą jednak różnicą, że podatnikiem w Niemczech byłaby firma wynajmująca, w Polsce przedsiębiorca wypożyczający auto, który niekoniecznie zdaje sobie sprawę ze skutków przejazdu mostem na Odrze – zauważa doradca podatkowy Jacek Arciszewski.

Do tego dochodzą problemy praktyczne, na które uwagę zwraca Marzena Michałeczko, ekspert w dziale doradztwa prawnopodatkowego w PwC: – Po polskich drogach jeździ wiele aut zarejestrowanych za granicą. Trudno sobie wyobrazić efektywny sposób kontroli tego, czy zapłacono od nich akcyzę w naszym kraju.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

Eksperci zgodnie przypominają pominięty w interpretacjach dyrektora KIS art. 101 ust. 2a ustawy o podatku akcyzowym. Wynika z niego, że nie ma mowy o daninie od nabycia wewnątrzwspólnotowego auta, jeśli w ciągu 30 dni wyjedzie ono za granicę. – To argument, który wykluczałby opodatkowanie przynajmniej w najnowszej ze spraw – podkreśla Zbigniew Sobecki, ekspert podatkowy w zespole ds. cła i akcyzy w KPMG w Polsce.

Jazda autem to jego sprzedaż

W sprawie chodziło o spółkę doradztwa podatkowego świadczącą usługi m.in. na rzecz podmiotów z Niemiec. Jej pracownicy musieli przetransportować do naszego kraju sporą ilość dokumentacji rachunkowej klienta z Berlina. W tym celu wynajęli u naszego zachodniego sąsiada samochód na dwa dni i przyjechali nim wraz z dokumentami do Polski. Pojazd zwrócili w polskim oddziale wypożyczalni.

Spółka sądziła, że w takiej sytuacji nie ma mowy o rozliczaniu akcyzy. Argumentowała, że wprawdzie samo przemieszczenie auta między dwoma krajami UE jest traktowane jak jego wewnątrzwspólnotowe nabycie, ale już obowiązek podatkowy z tego tytułu związany jest z nabyciem prawa rozporządzania autem jak właściciel (art. 101 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy). Ona zaś jako najemca samochodu takiego prawa nie uzyska – wskazała.

Firma zwróciła też uwagę na inny przepis, tj. art. 101 ust. 2 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego mógłby powstać z chwilą złożenia wniosku o rejestrację samochodu w Polsce. Ona jednak nie ma takich planów, bo wynajęła pojazd wyłącznie w celu wykonania konkretnego zadania. Nie będzie już z niego korzystać i zwróciła go po dwóch dniach do wypożyczalni w Polsce, bezpośrednio powiązanej z tą niemiecką.

Dyrektor KIS nie dał się jednak przekonać. Przypomniał, że zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzą jest opodatkowana pierwsza sprzedaż w Polsce niezarejestrowanego tu samochodu osobowego, od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2 tego artykułu. Zgodnie natomiast z art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy za sprzedaż samochodu osobowego uznaje się jego użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W ustawie o podatku akcyzowym nie ma przy tym definicji „użycia”, dlatego – zdaniem organu – należy odwołać się do językowego znaczenia tego pojęcia. Skoro wynajęte samochody wykorzystają pracownicy spółki w celach prowadzonej działalności gospodarczej, to niewątpliwie będzie ona ich „używać” i dojdzie do pierwszej sprzedaży aut – stwierdził dyrektor KIS. Wyjaśnił przy tym, że podatnikiem akcyzy z tego tytułu będzie spółka, a nie wypożyczalnia samochodów.

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Samochód z Czech w Polsce

Podobne wnioski płyną z grudniowej interpretacji, w której chodziło o spółkę planującą wypożyczyć samochody od czeskiej firmy. Umowa najmu miała być zawarta u naszego południowego sąsiada i tam też byłyby zarejestrowane pojazdy. Pracownicy spółki wjechaliby nimi na teren Polski i tu wykorzystywali do celów służbowych. To wystarczyło, aby dyrektor KIS uznał, że dojdzie do pierwszej sprzedaży aut w naszym kraju, od której trzeba zapłacić akcyzę.

– Zapewne fiskusowi chodzi o uszczelnienie systemu: żeby nie dochodziło do nadużyć, takich jak rejestracja samochodu np. w Czechach, a potem użytkowanie go w Polsce bez zapłaty akcyzy. Dyrektor KIS poszedł jednak za daleko – komentuje stanowisko fiskusa Zbigniew Sobecki. ⒸⓅ

ILE ZAPŁACĄ I OD CZEGO

Mariusz Szulc

mariusz.szulc@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...