Elektronizacja obrotu wewnątrzwspólnotowego poza zawieszeniem poboru akcyzy od 2023 r.

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych 2023. Co się zmieni? Jak się przygotować? / INFOR
Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych od 2023 roku. Co się zmieni? Jak przygotować się do nowych przepisów?

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych od 2023 roku - na czym polegają zmiany?

13 lutego 2023 r. w całej Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy wprowadzające elektronizację przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych, które odbywają się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Autopromocja

Z tym dniem dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowe „unijnych” wyrobów akcyzowych, a więc wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, wykonywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, będą musiały być dokonane zawsze z wykorzystaniem systemu EMCS, niezależnie od tego, czy będzie się to odbywa ło w zawieszeniu poboru akcyzy (jak dotychczas) czy też poza tą procedurą.

Przemieszczania w zawieszeniu poboru akcyzy w ramach EMCS nadal będą odbywać się z wykorzystaniem dokumentów e-AD. Natomiast dla celów przemieszczeń wyrobów poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wdrożone zostaną elektroniczne dokumenty e-SAD.

Dodatkowo podmioty zamierzające dokonywać tego obrotu będą musiały uzyskać u właściwego naczelnika urzędu skarbowego status uprawnionego odbiorcy (przy nabyciach) lub uprawnionego wysyłającego (przy dostawach) wraz ze stosownym numerem akcyzo wym. Umożliwiono także podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy i zarejestrowane mu wysyłającemu pełnienie funkcji uprawnionego wysyłającego oraz analogicznie prowadzącemu skład podatkowy i zarejestrowanemu odbiorcy – uprawnionego odbiorcy.

Wprowadzenie wskazanych zmian wymagało doprecyzowania lub nowego określenia wielu definicji i zapisów ustawy o podatku akcyzowym, w tym przepisów dotyczących mo mentu powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli chodzi o definicje, to po pierwsze wprowadzono, omawiane już w pkt 6, nowe na zwy/statusy podmiotów uczestniczących w tym przewozie, tj. pojęcia uprawnionego od biorcy i uprawnionego wysyłającego oraz wysyłającego podmiotu zagranicznego. W dalszej kolejności zdefiniowano elektroniczny dokument stosowany przy tych przewozach, czyli elektroniczny uproszczony dokument administracyjny e-SAD, i dokument zastępujący e-SAD, czyli papier stosowany podczas awarii systemu EMCS. Konsekwencją po wyższego było także wskazanie, że system EMCS służy również do obsługi dokumentów e-SAD a podmiotami wysyłającymi i odbierającymi e-SAD w EMCS są uprawniony wysy łający i uprawniony odbierający.

Zmiany definicji skutkowały również określeniem, że obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, dokonanego przez uprawnionego odbiorcę, powstaje z dniem, w którym wyroby akcyzowe zostały wprowadzone do miejsca odbioru wskazanego w e- -SAD, na podstawie którego wyroby zostały przemieszczone. Z kolei dla przemieszczeń „niezelektryfikowanych” wskazano, że obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia po boru akcyzy, o którym mowa w art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, powstaje z dniem odbioru dostarczonych wyrobów akcyzowych przez odbiorcę na terytorium kraju.

Aby umożliwić płynne wdrożenie przepisów, wprowadzona będzie dodatkowa zmiana umożliwiająca szybsze wejście w życie niektórych z nich, które omówione zostały w pkt 6. Nadawanie numeru akcyzowego i statusu uprawnionego odbiorcy oraz uprawnionego wysyłającego i w pkt 11. Składanie zabezpieczeń akcyzowych przez uprawnionych odbiorców, jak też przez tzw. wysyłające podmioty zagraniczne.

Elektroniczne ewidencje akcyzowe - przygotowanie do zmian

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierzamy kontynuować od 13 lutego 2023 r. lub rozpocząć od tej daty dokonywanie nabyć lub dostaw wewnątrz wspólnotowych wyrobów akcyzowych poza zawieszeniem poboru akcyzy (tj. wyrobów z załącznika nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym), musimy jak najszybciej wystąpić o na danie nam odpowiedniego numeru akcyzowego oraz (w przypadku nabyć) złożyć stosowne zabezpieczenie akcyzowe. Dodatkowo musimy dopełnić formalności niezbędnych do korzystania z systemu EMCS („zdobyć” loginy dla użytkowników). Jeżeli nie będziemy posiadać właściwego numeru akcyzowego, to nasz kontrahent z inne go kraju UE nie będzie mógł nam sprzedać tych wyrobów lub kupić ich od nas.

Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji „Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS”

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...