Jak rozliczyć w spółce koszty związane z używaniem prywatnego samochodu jednego ze wspólników

Teresa Kamińska
rozwiń więcej
inforCMS
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Na potrzeby spółki używam swojego prywatnego samochodu i prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu. Czy wydatki na użytkowanie tego samochodu (benzyna, oleje, naprawy, OC itp.) można księgować do wspólnej księgi jako koszt spółki? Drugi wspólnik nie użytkuje tego samochodu.

rada

Tak, wydatki związane z używaniem i eksploatacją tego samochodu należy księgować do księgi prowadzonej dla spółki. Będą one kosztem spółki, czyli obu wspólników proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku.

uzasadnienie

W przedstawionym problemie Czytelnik ma wątpliwości, czy koszty użytkowania prywatnego samochodu przez jednego ze wspólników można zaksięgować do księgi prowadzonej dla spółki. Tym samym koszty te byłyby kosztami obu wspólników. Budzi to wątpliwości Czytelnika, ponieważ drugi wspólnik nie używa samochodu.

W przypadku spółki cywilnej obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dotyczy spółki. Jedynie zawiadomienie o prowadzeniu księgi muszą złożyć wszyscy wspólnicy (do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania każdego z nich). Oznacza to, że koszty związane z eksploatacją samochodu wspólnika należy zaksięgować do księgi prowadzonej dla spółki.

Jeśli chodzi o kwestie rozliczania kosztów związanych z używaniem samochodu w spółce, to należy posłużyć się art. 8 updof. Na jego podstawie koszty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

W tym przypadku, pomimo że tylko jeden ze wspólników używa swego „prywatnego” samochodu, robi to na potrzeby spółki. W związku z tym koszty związane z używaniem tego samochodu, jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, będą bez wątpienia kosztem spółki, tzn. obu wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów w zysku.

Wysokość wydatków na ten samochód, która może być zaliczona do kosztów, zależy od tego, czy jest to samochód osobowy, czy ciężarowy. W tym przypadku mamy do czynienia z samochodem osobowym, ponieważ w pytaniu zaznaczono, że wspólnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. Oznacza to, że wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego będą kosztem spółki, ale w ograniczonym zakresie, tzn. w limicie wynikającym z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za 1 km przebiegu. Podkreślę, że od 2007 r. zmieniła się definicja samochodu osobowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, na co Czytelnik powinien zwrócić uwagę.

Należy pamiętać o prawidłowym udokumentowaniu kosztów związanych z używaniem samochodu. Podstawą do zaliczenia w ciężar kosztów wydatków związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu, kosztami ubezpieczenia itp., są dowody dokumentujące fakt ich poniesienia. Będą to faktury VAT, rachunki, dowody opłat składek na ubezpieczenie.

W przypadku używania samochodu (zarówno osobowego, jak i ciężarowego) dokumenty kosztowe na zakup paliwa, remonty, części zamienne, ubezpieczenie powinny być wystawione na spółkę cywilną, aby wydzielić koszty poniesione na cele spółki i na cele „prywatne”.

WAŻNE!

W przypadku używania „prywatnego” samochodu w spółce dokumenty potwierdzające koszty poniesione na cele spółki powinny być wystawione na spółkę.

Spółka powinna także zawrzeć umowę z właścicielem pojazdu na okoliczność używania samochodu do działalności gospodarczej. Udostępnienie spółce samochodu do odpłatnego lub nieodpłatnego używania powoduje również skutki w zakresie przychodów i kosztów wspólników (pisaliśmy o nich w dodatku: „Wspólnik w spółce osobowej - praktyczne rozwiązania najczęstszych problemów”, Mk nr 20/2006, str. 14-16).

Dodam, że w przypadku samochodu ciężarowego nie byłoby potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Koszty związane z używaniem samochodu byłyby w całości kosztami podatkowymi.

l art. 5a pkt 19, art. 8 ust. 1 i 2, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46, art. 24a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

l § 10 ust. 3, § 12 ust. 3, § 13 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229


Teresa Kamińska

księgowa

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...