JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Natalia Gajko
rozwiń więcej
JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa? / shutterstock

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Od 2025 roku duże przedsiębiorstwa, a od 2026 także pozostali podatnicy CIT, będą zobowiązani do przekazywania do urzędu skarbowego nowego rodzaju Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK_KR_PD. To istotna zmiana dla wielu przedsiębiorstw i dodatkowy obowiązek podatkowy.

Podstawową przesłanką wprowadzenia tego obowiązku jest poprawa efektywności działań Krajowej Administracji Skarbowej i skuteczności działania fiskusa. Nowy plik ma umożliwić organom podatkowym szybki i bezpośredni dostęp do szczegółowych danych księgowych rejestrowanych przez przedsiębiorców w ich systemach finansowo-księgowych. Organy podatkowe będą mogły ocenić czy podatnik prawidłowo określił swoje zobowiązanie podatkowe oraz skuteczniej wytypują podmioty do kontroli.

JPK_KR_PD - jakie zmiany czekają na podatników?

Wdrożenie JPK_KR_PD oznacza konieczność:

  • dostosowania systemów księgowych do nowego formatu pliku i jego logicznej struktury,
  • przeprowadzenia zmian w planie kont i polityce rachunkowości,
  • ewentualnego zakupu dodatkowego oprogramowania.

Należy również mieć na uwadze, że obecna wersja schemy JPK_KR_PD opublikowana przez Ministerstwo Finansów nie uwzględnia jeszcze zmian wynikających z nowelizacji ustawy o rachunkowości z grudnia 2024 r. – m.in. dotyczących mapowania przychodów ze sprzedaży materiałów. Korekty w strukturze pliku są więc prawdopodobne.

Jak przygotować firmę do wdrożenia JPK_KR_PD?

1. Ustal harmonogram projektu

  • Zaplanuj wdrożenie etapami – uwzględnij zasoby zespołu, okresy zamknięć księgowych oraz ewentualne ryzyka opóźnień.
  • W projekcie uwzględnij czas potrzebny testy, szkolenia i aktualizacje dokumentacji.

2. Poznaj wymagania i przeprowadź audyt systemu finansowego

  • Zapoznaj się ze strukturą pliku JPK_KR_PD (m.in. dane identyfikacyjne, zestawienia obrotów i sald, dziennik księgowań).
  • Zweryfikuj, czy obecne oprogramowanie umożliwia wygenerowanie i przesyłkę pliku JPK_KR_PD.

3. Zaktualizuj plan kont i politykę rachunkowości

  • Oceń zgodność planu kont z wymaganiami schemy JPK_KR_PD.
  • Zidentyfikuj konta wymagające rozdzielenia (np. koszty i przychody ujmowane dotąd łącznie).
  • Zmiany w planie kont wymagają aktualizacji polityki rachunkowości – powinna ona zostać zatwierdzona przez kierownika jednostki jeszcze w 2025 roku.

4. Zmapuj konta do odpowiednich pól JPK_KR_PD

  • Przypisz konta bilansowe i pozabilansowe do odpowiednich sekcji pliku.
  • Zmapuj konta wynikowe zarówno do wariantu kalkulacyjnego, jak i porównawczego rachunku zysków i strat.
  • Przejrzyj i ewentualnie popraw księgowania dokonane od 1 stycznia 2025 roku.

5. Zapewnij szkolenia zespołu i przeprowadź testy

  • Przeprowadź szkolenia z nowego planu kont oraz klasyfikacji KUP/NKUP.
  • Zweryfikuj poprawność danych z bilansem, RZiS i kalkulacją CIT.
  • Wygeneruj testowe pliki JPK_KR_PD i sprawdź ich poprawność przy pomocy narzędzi walidacyjnych.

6. Przygotuj się do kontroli podatkowych opartych o JPK_KR_PD

  • Wdróż wewnętrzne procedury zapewniające poprawność i kompletność danych.
  • Sprawdź kompletność i poprawność danych przed ich wysyłką.
  • Zabezpiecz dane – np. poprzez zamykanie okresów po ich zaraportowaniu.

Polecamy: Komplet podatki 2025

Pierwszy termin przekazania JPK_KR_PD dla dużych przedsiębiorstw przypada na 31 marca 2026 r. (za rok podatkowy 2025). Wydaje się odległy, ale realne przygotowania powinny rozpocząć się już teraz. W przeciwnym razie firmy mogą stanąć przed koniecznością zmiany zapisów księgowych od początku 2025 roku – co będzie bardzo czasochłonne i kosztowne.

Dobrze zaplanowane wdrożenie JPK_KR_PD to nie tylko obowiązek, ale i szansa na uporządkowanie systemu księgowego, zwiększenie przejrzystości procesów i minimalizację ryzyka podatkowego. Warto ten czas wykorzystać mądrze.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług
28 maja 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?
28 maja 2025

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?
28 maja 2025

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd
28 maja 2025

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?
28 maja 2025

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?
26 maja 2025

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców
26 maja 2025

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka
23 maja 2025

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku
23 maja 2025

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)
27 maja 2025

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

pokaż więcej
Proszę czekać...