Czy rejestracja samochodu decyduje o jego wpisie do ewidencji środków trwałych

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
auto zima
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła używany samochód i w tym samym miesiącu zaczęła go używać w działalności gospodarczej posługując się przekazanym przez poprzedniego właściciela dowodem rejestracyjnym. Czy spółka może wprowadzić nabyty środek trwały do ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację przed przerejestrowaniem samochodu.

Próbując odpowiedzieć na tak postawione pytanie przypomnijmy, co podlega amortyzacji. Zgodnie z zapisami ustawy o CIT amortyzacji podlegają środki trwałe (między innymi środki transportu, a więc i samochody) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego.

Autopromocja

Środek trwały, którego dotyczy pytanie stanowi własność spółki, został przez nią nabyty (kupiony) i będzie używany w prowadzonej działalności gospodarczej dłużej niż jeden rok. Spółka już go wykorzystuje w prowadzonej działalności, a więc uznała, że jest kompletny i zdatny do użytku. Zaznaczmy jednak, że przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają, w którym momencie środek trwały staje się kompletny i zdatny do użytku.

Szukając odpowiedzi zajrzyjmy do przepisów o ruchu drogowym. Stanowią one, że pojazd jest zdatny do użytku wtedy, gdy jest dopuszczony do ruchu.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Ustawa regulująca ruch drogowy wyjaśnia, że pojazd samochodowy jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada określonym w tej ustawie warunkom technicznym, jest zarejestrowany, zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjny oraz nalepkę kontrolną. Dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe (w przypadku pojazdów czasowo wycofanych z ruchu).

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

Oznacza to, że samo przeniesienie własności pojazdu na inną osobę nie oznacza jego wycofania z ruchu. Auto jest dopuszczone w dalszym ciągu do ruchu, a nowy właściciel może czasowo korzystać z przekazanego dowodu rejestracyjnego i korzystać z nabytego samochodu. Powinien natomiast pamiętać o obowiązku zawiadomienia o nabyciu pojazdu starosty w określonym terminie nieprzekraczającym 30 dni.

Z przepisów o ruchu drogowym wynika więc możliwość korzystania z nabytego samochodu już od chwili jego kupna. Tak też postępuje spółka wskazując, że korzysta z samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Można więc stwierdzić, że samochód jest kompletny i zdatny do użytku już w chwili zakupu i jeszcze przed jego przerejestrowaniem. Jeżeli więc samochód spełnia także pozostałe warunku uznania go za środek trwały, spółka może go wprowadzić do ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację nawet przed jego przerejestrowaniem.

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...