Wartość początkowa środka trwałego a wydatki na noclegi dla monterów

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Wartość początkowa środka trwałego a wydatki na noclegi dla monterów
Spółka podjęła wątpliwość, czy wydatki na noclegi dla pracowników dostawcy montujących zakupioną maszynę zwiększą wartość początkową środka trwałego.

Wartość początkowa środka trwałego - obowiązujący stan prawny

Należy zauważyć, że przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o PDOP) nie zawierają dokładnego wyliczenia, jakie wydatki związane z nabyciem środka trwałego należy uznać za element jego wartości początkowej.

Autopromocja

Przepis art.16g ust.1 pkt 1 lit.a ustawy o PDOP wskazuje natomiast, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Przy czym na podstawie art.16g ust.3 w/w ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art.16g ust.5 ustawy o PDOP).

Wydatki niezbędne

Wątpliwości podatnika dotyczą ujęcia w wartości początkowej zakupionej maszyny wydatków poniesionych na noclegi, które zapewniono pracownikom firmy, będącej dostawcą urządzenia zobowiązanym do jego montażu. Mając to na uwadze wskazać należy, że wartość początkową nabytej maszyny zwiększać powinny te wydatki, których poniesienie było niezbędnym warunkiem dopuszczenia urządzenia do używania (tj. bez poniesienia których, nie byłoby możliwe korzystanie
z tego urządzenia).

Koszty noclegów pracowników dostawcy poniesione w związku z zamontowaniem i uruchomieniem maszyny przed przyjęciem jej do używania będą wydatkiem niezbędnym ale tylko wówczas gdy konieczność ich ponoszenia wprost wynikała z zawartej umowy z dostawcą.

Zawarcie umowy zobowiązującej do pokrycia określonych świadczeń na rzecz pracowników  dostawcy jest niezbędne z uwagi na fakt, że wartość początkowa środka trwałego jest podstawą do ustalenia prawidłowej wysokości odpisów amortyzacyjnych będących szczególnym sposobem rozliczania kosztów uzyskania przychodów a to oznacza, że przy zaliczaniu odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych należy uwzględniać wszystkie regulacje art. 16 ust.1 ustawy o PDOP.  

Brak porozumienia zobowiązującego do ponoszenia analizowanych wydatków przez podatnika na rzecz pracowników kontrahenta wiąże się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi co do tego, że są to koszty niespełniające przesłanek określonych w art.15 ust.1 ustawy o PDOP (nie służące zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów) lub  koszty reprezentacji. Z kolei na podstawie  art.16 ust.1 pkt 28 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Reprezentacja to działania zmierzające do wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów.  


Mając zatem powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli wydatki na nocleg pracowników dostawcy są celowe i jako takie powinny obciążać podatnika (np. obowiązek ich ponoszenia wynika z umowy z kontrahentem montującym środek trwały) oraz nie są ponoszone w celu tworzenia pozytywnego wizerunku firmy czyli reprezentacji  (są niezbędne do dokonania montażu urządzenia), to mogą one stanowić koszty podatkowe w drodze odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej urządzenia zwiększonej o te wydatki. Z kolei, jeżeli obowiązek poniesienia tych wydatków nie wynika z umowa z kontrahentem, tym samym wydatki te nie są celowe, wówczas w ogóle nie powinny stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Anna Dziura, ECDDP sp. z o. o.

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...