REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.
Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. nowe przepisy o cenach transferowych znacznie zwiększają zakres obowiązkowych informacji, które podatnik będzie musiał przedstawić w lokalnej dokumentacji cen transferowych (ang. local file).

Pierwszym warunkiem określającym obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji będzie osiągnięcie w roku poprzedzającym rok podatkowy przychodów lub kosztów powyżej 2 mln euro. Ich wartość będzie określana według zasad rachunkowości i ma uwzględniać wszystkie przychody i koszty, również te realizowane z podmiotami niepowiązanymi oraz niezwiązane z działalnością operacyjną podatnika.

Autopromocja

Drugim warunkiem jest istotność transakcji/zdarzeń rozumiana jako ich wartość w bieżącym roku podatkowym. Dla podmiotów, których przychody lub koszty wyniosą 2 mln euro, udokumentowaniu będą podlegały transakcje/zdarzenia o wartości powyżej 50 tys. euro. Limit ten będzie rósł wraz ze wzrostem przychodów/kosztów podatnika.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Od 2017 r. zmieni się również kryterium podmiotowe powstania obowiązku dokumentacyjnego. Wzrośnie próg udziału w kapitale innego podmiotu z 5 proc. do 25 proc., od którego traktuje się podmioty jako podmioty powiązane. Aktualne pozostaną przepisy dotyczące obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi osobowo.

Obowiązkowe elementy lokalnej dokumentacji cen transferowych

Zakres obowiązkowych informacji w dokumentacji lokalnej będzie zależał od wielkości przychodów/kosztów podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy. Nowymi elementami dokumentacji dla podatników, których przychody/koszty przekroczą 2 mln euro, będą wskazanie i uzasadnienie metody oraz sposobu kalkulacji dochodów/straty podatnika oraz przedstawienie algorytmu kalkulacji rozliczeń pomiędzy stronami transakcji, danych finansowych podatnika wraz ze sposobem wyliczenia wartości rozliczeń. Dla podatników będzie to oznaczało odejście od dotychczasowej opisowej prezentacji danych w dokumentacji. Podatnik będzie musiał zwrócić większą uwagę na konieczność skorelowania informacji z dokumentacji z danymi ze sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany te będą wymagały również ściślejszej współpracy z podmiotami z grupy, szczególnie w przypadku gdy podatnik jest stroną nabywającą i nie posiada szczegółowych informacji o sposobie kalkulacji ceny.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Najistotniejszą zmianą z praktycznego punktu widzenia dla podatników o przychodach/kosztach powyżej 10 mln euro będzie konieczność uwzględnienia w dokumentacji analizy porównywalności (ang. benchmarking study). W wyniku tej zmiany podatnicy będą zobligowani do zebrania polskich danych porównawczych, pozwalających porównać realizowane transakcje z podmiotami powiązanymi z warunkami rynkowymi.

Restrukturyzacje do wiadomości fiskusa

Ponadto w dokumentacji cen transferowych podatnicy będą zobowiązani do wskazania przeprowadzonych ostatnio restrukturyzacji, czyli przeniesień między podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk. Zmiana ta prawdopodobnie będzie skutkować zwiększoną liczbą przeprowadzonych kontroli restrukturyzacji, m.in. pod kątem potencjalnej konieczności wypłaty wynagrodzenia za przeniesienie biznesu (ang. exit payment) pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Część elementów nowej dokumentacji lokalnej – pomimo iż do tej pory nie była wymagana – i tak była często prezentowana w dokumentacjach, np. dane identyfikujące podmioty powiązane dokonujące opisywanych transakcji, struktury: organizacyjna i zarządcza podatnika, przedmiot i zakres prowadzonej działalności, umowy będące podstawą zawarcia transakcji. Przygotowanie tej części dokumentacji nie powinno się zatem wiązać z dużym utrudnieniem dla podatników.

Od 2017 r. zmieni się sposób sporządzania dokumentacji cen transferowych, której prawidłowe przygotowanie będzie wymagać większego zaangażowania podatnika, w tym również kadry zarządzającej, i ściślejszej współpracy z podmiotami powiązanymi w kwestii pozyskania danych do kalkulacji ceny.

Obowiązek posiadania podatkowej dokumentacji cen transferowych

Magdalena Marciniak

– doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP

Katarzyna Caban

– doświadczony konsultant w Zespole Cen Transferowych w MDDP

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA