REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.
Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. nowe przepisy o cenach transferowych znacznie zwiększają zakres obowiązkowych informacji, które podatnik będzie musiał przedstawić w lokalnej dokumentacji cen transferowych (ang. local file).

Pierwszym warunkiem określającym obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji będzie osiągnięcie w roku poprzedzającym rok podatkowy przychodów lub kosztów powyżej 2 mln euro. Ich wartość będzie określana według zasad rachunkowości i ma uwzględniać wszystkie przychody i koszty, również te realizowane z podmiotami niepowiązanymi oraz niezwiązane z działalnością operacyjną podatnika.

REKLAMA

Autopromocja

Drugim warunkiem jest istotność transakcji/zdarzeń rozumiana jako ich wartość w bieżącym roku podatkowym. Dla podmiotów, których przychody lub koszty wyniosą 2 mln euro, udokumentowaniu będą podlegały transakcje/zdarzenia o wartości powyżej 50 tys. euro. Limit ten będzie rósł wraz ze wzrostem przychodów/kosztów podatnika.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Od 2017 r. zmieni się również kryterium podmiotowe powstania obowiązku dokumentacyjnego. Wzrośnie próg udziału w kapitale innego podmiotu z 5 proc. do 25 proc., od którego traktuje się podmioty jako podmioty powiązane. Aktualne pozostaną przepisy dotyczące obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi osobowo.

Obowiązkowe elementy lokalnej dokumentacji cen transferowych

Zakres obowiązkowych informacji w dokumentacji lokalnej będzie zależał od wielkości przychodów/kosztów podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy. Nowymi elementami dokumentacji dla podatników, których przychody/koszty przekroczą 2 mln euro, będą wskazanie i uzasadnienie metody oraz sposobu kalkulacji dochodów/straty podatnika oraz przedstawienie algorytmu kalkulacji rozliczeń pomiędzy stronami transakcji, danych finansowych podatnika wraz ze sposobem wyliczenia wartości rozliczeń. Dla podatników będzie to oznaczało odejście od dotychczasowej opisowej prezentacji danych w dokumentacji. Podatnik będzie musiał zwrócić większą uwagę na konieczność skorelowania informacji z dokumentacji z danymi ze sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany te będą wymagały również ściślejszej współpracy z podmiotami z grupy, szczególnie w przypadku gdy podatnik jest stroną nabywającą i nie posiada szczegółowych informacji o sposobie kalkulacji ceny.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Najistotniejszą zmianą z praktycznego punktu widzenia dla podatników o przychodach/kosztach powyżej 10 mln euro będzie konieczność uwzględnienia w dokumentacji analizy porównywalności (ang. benchmarking study). W wyniku tej zmiany podatnicy będą zobligowani do zebrania polskich danych porównawczych, pozwalających porównać realizowane transakcje z podmiotami powiązanymi z warunkami rynkowymi.

Restrukturyzacje do wiadomości fiskusa

Ponadto w dokumentacji cen transferowych podatnicy będą zobowiązani do wskazania przeprowadzonych ostatnio restrukturyzacji, czyli przeniesień między podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk. Zmiana ta prawdopodobnie będzie skutkować zwiększoną liczbą przeprowadzonych kontroli restrukturyzacji, m.in. pod kątem potencjalnej konieczności wypłaty wynagrodzenia za przeniesienie biznesu (ang. exit payment) pomiędzy podmiotami powiązanymi.

REKLAMA

Część elementów nowej dokumentacji lokalnej – pomimo iż do tej pory nie była wymagana – i tak była często prezentowana w dokumentacjach, np. dane identyfikujące podmioty powiązane dokonujące opisywanych transakcji, struktury: organizacyjna i zarządcza podatnika, przedmiot i zakres prowadzonej działalności, umowy będące podstawą zawarcia transakcji. Przygotowanie tej części dokumentacji nie powinno się zatem wiązać z dużym utrudnieniem dla podatników.

Od 2017 r. zmieni się sposób sporządzania dokumentacji cen transferowych, której prawidłowe przygotowanie będzie wymagać większego zaangażowania podatnika, w tym również kadry zarządzającej, i ściślejszej współpracy z podmiotami powiązanymi w kwestii pozyskania danych do kalkulacji ceny.

Obowiązek posiadania podatkowej dokumentacji cen transferowych

Magdalena Marciniak

– doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP

Katarzyna Caban

– doświadczony konsultant w Zespole Cen Transferowych w MDDP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

REKLAMA

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Podatek leśny 2025: stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar. Kto zapłaci, a kto jest zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

REKLAMA