REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Podmioty publiczne powinny stosować przepisy w zakresie cen transferowych
Podmioty publiczne powinny stosować przepisy w zakresie cen transferowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty publiczne, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa lub utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do przygotowania dokumentacji cen transferowych. Powinny więc uwzględnić wszelkie przepisy w zakresie cen transferowych, tj. zarówno regulacje dotyczące warunków transakcji, jak i odnoszące się do obowiązku sporządzenia odpowiedniej dokumentacji.

Powyższe stanowisko potwierdza m.in. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lipca 2015 r., o sygn. akt IBPB-1-2/4510-57/15/MM. W przedmiotowej sprawie spółka kapitałowa, której założycielem i jedynym udziałowcem jest gmina, zawierała szereg transakcji głównie w zakresie realizacji zadań własnych z tą gminą (m.in. w zakresie zaopatrywania mieszkańców gminy w wodę i odprowadzania ścieków, wykonania prac związanych z utrzymaniem zieleni i czystości na terenie całej gminy). Spółka powoływała się na § 1 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1186, dalej: rozporządzenie), ponieważ wszystkie transakcje wykonywane były na podstawie uchwał rady miejskiej. W związku z czym - zdaniem spółki - przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku transakcji, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji wynika z ustaw i wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.

REKLAMA

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

REKLAMA

Organ podatkowy uznał, iż spółkę oraz gminę należy uznać za podmioty powiązane. W przypadku gdy wartość transakcji przekracza kwoty wskazane w art. 9a ust 2 pkt 2 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 68, dalej: ustawa o CIT), to spółka ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej. Powołane przez spółkę rozporządzenie a zwłaszcza jego § 1 ust. 4, daje możliwość niezaliczania do limitów określonych w CIT tych transakcji, których ceny są regulowane ustawowo.

REKLAMA

Kolejnym ważnym orzeczeniem regulującym kwestię podlegania przepisom o cenach transferowych przez spółki publiczne jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 marca 2016 r. o sygn. akt. II FSK 4000/13, który bezpośrednio odnosi się do obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych pomiędzy spółkami powiązanymi poprzez udziałowca – Skarb Państwa.

Podatnik w rzeczonej sprawie miał wątpliwości czy realizowane transakcje przez powiązanych kontrahentów mających wspólnego udziałowca, tj. Skarb Państwa, powodują powstanie obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych dla neutralnych podatkowo transakcji zawieranych między takimi kontrahentami. Wątpliwości budziło zdefiniowanie pojęcia transakcji podlegającej obowiązkowi dokumentacyjnemu oraz to, czy powiązanie poprzez Skarb Państwa oznacza konieczność sporządzenia dokumentacji zgodnej z art. 9a ustawy o CIT. W toku sprawy Minister finansów w wydanej interpretacji wskazał, że przepisy podatkowe nie zawierają żadnych rozwiązań szczególnych na zasadzie wyjątku, z których można by wywodzić brak obowiązku dokumentacyjnego ze względu na podmioty przeprowadzające transakcje kapitałowe. Podatnik powinien więc sporządzić dokumentację cen transferowych dla transakcji kapitałowych realizowanych z kontrahentami powiązanymi poprzez Skarb Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA w wyroku podzielił pogląd ministra finansów potwierdzając, że obowiązek dokumentacyjny istnieje również w odniesieniu do innych transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami, w których udział ma Skarb Państwa.

Obowiązek posiadania podatkowej dokumentacji cen transferowych

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Tym samym spółki z udziałem Skarbu Państwa lub utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego realizujące transakcje z innymi podmiotami powiązanymi powinny uwzględnić przepisy w zakresie cen transferowych dla takich transakcji, tj. zarówno przepisy dotyczące warunków transakcji, jak i przepisy dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji dla transakcji z podmiotami powiązanymi.

Autor: Dominik Tymuła, Associate w Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA

Audytor pod lupą – IAASB zmienia zasady współpracy i czeka na opinie

Jak audytorzy powinni korzystać z wiedzy zewnętrznych ekspertów? IAASB proponuje zmiany w międzynarodowych standardach i otwiera konsultacje społeczne. To szansa, by wpłynąć na przyszłość audytu – głos można oddać do 24 lipca 2025 r.

Zamiast imigrantów na stałe ich praca zdalna. Nowa szansa dla gospodarki dzięki deregulacji

Polska jako hub rozliczeniowy: Jak deregulacja podatkowa może przynieść miliardowe wpływy? Zgodnie z szacunkami rynkowych ekspertów, gdyby Polska zrezygnowała z obowiązku przedstawiania certyfikatów rezydencji podatkowej, mogłaby zwiększyć liczbę zagranicznych freelancerów zatrudnianych zdalnie przez polskie firmy do około 1 mln osób rocznie.

REKLAMA