reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

Podmioty publiczne, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa lub utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do przygotowania dokumentacji cen transferowych. Powinny więc uwzględnić wszelkie przepisy w zakresie cen transferowych, tj. zarówno regulacje dotyczące warunków transakcji, jak i odnoszące się do obowiązku sporządzenia odpowiedniej dokumentacji.

Powyższe stanowisko potwierdza m.in. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lipca 2015 r., o sygn. akt IBPB-1-2/4510-57/15/MM. W przedmiotowej sprawie spółka kapitałowa, której założycielem i jedynym udziałowcem jest gmina, zawierała szereg transakcji głównie w zakresie realizacji zadań własnych z tą gminą (m.in. w zakresie zaopatrywania mieszkańców gminy w wodę i odprowadzania ścieków, wykonania prac związanych z utrzymaniem zieleni i czystości na terenie całej gminy). Spółka powoływała się na § 1 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1186, dalej: rozporządzenie), ponieważ wszystkie transakcje wykonywane były na podstawie uchwał rady miejskiej. W związku z czym - zdaniem spółki - przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku transakcji, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji wynika z ustaw i wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Organ podatkowy uznał, iż spółkę oraz gminę należy uznać za podmioty powiązane. W przypadku gdy wartość transakcji przekracza kwoty wskazane w art. 9a ust 2 pkt 2 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 68, dalej: ustawa o CIT), to spółka ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej. Powołane przez spółkę rozporządzenie a zwłaszcza jego § 1 ust. 4, daje możliwość niezaliczania do limitów określonych w CIT tych transakcji, których ceny są regulowane ustawowo.

Kolejnym ważnym orzeczeniem regulującym kwestię podlegania przepisom o cenach transferowych przez spółki publiczne jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 marca 2016 r. o sygn. akt. II FSK 4000/13, który bezpośrednio odnosi się do obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych pomiędzy spółkami powiązanymi poprzez udziałowca – Skarb Państwa.

Podatnik w rzeczonej sprawie miał wątpliwości czy realizowane transakcje przez powiązanych kontrahentów mających wspólnego udziałowca, tj. Skarb Państwa, powodują powstanie obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych dla neutralnych podatkowo transakcji zawieranych między takimi kontrahentami. Wątpliwości budziło zdefiniowanie pojęcia transakcji podlegającej obowiązkowi dokumentacyjnemu oraz to, czy powiązanie poprzez Skarb Państwa oznacza konieczność sporządzenia dokumentacji zgodnej z art. 9a ustawy o CIT. W toku sprawy Minister finansów w wydanej interpretacji wskazał, że przepisy podatkowe nie zawierają żadnych rozwiązań szczególnych na zasadzie wyjątku, z których można by wywodzić brak obowiązku dokumentacyjnego ze względu na podmioty przeprowadzające transakcje kapitałowe. Podatnik powinien więc sporządzić dokumentację cen transferowych dla transakcji kapitałowych realizowanych z kontrahentami powiązanymi poprzez Skarb Państwa.

NSA w wyroku podzielił pogląd ministra finansów potwierdzając, że obowiązek dokumentacyjny istnieje również w odniesieniu do innych transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami, w których udział ma Skarb Państwa.

Obowiązek posiadania podatkowej dokumentacji cen transferowych

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Tym samym spółki z udziałem Skarbu Państwa lub utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego realizujące transakcje z innymi podmiotami powiązanymi powinny uwzględnić przepisy w zakresie cen transferowych dla takich transakcji, tj. zarówno przepisy dotyczące warunków transakcji, jak i przepisy dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji dla transakcji z podmiotami powiązanymi.

Autor: Dominik Tymuła, Associate w Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Podmioty publiczne powinny stosować przepisy w zakresie cen transferowych
Podmioty publiczne powinny stosować przepisy w zakresie cen transferowych

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama