| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zmiana strony leasingu nie wpływa na jej kwalifikację podatkową

Zmiana strony leasingu nie wpływa na jej kwalifikację podatkową

Zmiana strony w umowie leasingu zawartej przed 1 stycznia 2013 r. nie oznacza konieczności badania, czy umowa ta nadal spełnia warunki do uznania jej za umowę leasingu dla celów podatkowych. Tym samym zmiana np. leasingodawcy lub leasingobiorcy poprzez zbycie i nabycie przez inny podmiot przedmiotu trwającej umowy leasingu nie uzasadnia przeprowadzania podatkowej weryfikacji tej umowy – uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 maja 2016 r., sygn. akt II FPS 1/16.

Do końca 2012 r. przepis art. 17a pkt 2 updop stanowił, że przez podstawowy okres umowy leasingu rozumie się czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona. Od 1 stycznia 2013 r. do przepisu tego dodano, iż w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.

Po tej zmianie powstał spór o to, czy ma ona charakter doprecyzowujący, czy też jest nową normą prawną. Jeżeli uznamy jak fiskus, że jest to nowa norma prawna, oznaczałoby to, iż w przypadku umów leasingu zawartych przed 1 stycznia 2013 r. zmiana strony lub stron umowy oznacza konieczność ponownego sprawdzania, czy zachowany jest podstawowy okres umowy leasingu. Jeśli nie – umowa nie mogłaby być uznana za leasing dla celów podatkowych i tym samym jej strony nie mogłyby podatkowo skorzystać na leasingu.

Omawiana uchwała NSA powinna zakończyć ten spór. Rozstrzyga ona jednoznacznie, że zmiany stron w umowach leasingu zawartych przed 1 stycznia 2013 r. nie zmieniają ich kwalifikacji podatkowej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Co ważne, skład orzekający podkreślił, że treść uchwały powinna mieć zastosowanie również do umów, w których zmienia się strona finansującego czy korzystającego. Uchwała ma także zastosowanie niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym czy leasingiem finansowym. Uchwała ma znaczenie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy przed 1 stycznia 2013 zawarli jako finansujący lub korzystający długoterminową umowę leasingu i są zainteresowani dokonaniem w niej zmian podmiotowych lub zmian tych dokonali.

Czytaj więcej  na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zmiana jednej ze stron umowy leasingu nie ma wpływu na jej kwalifikację podatkową – uchwała NSA" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »