reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Cienka kapitalizacja od całości zadłużenia

Cienka kapitalizacja od całości zadłużenia

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 29 stycznia 2016 r., (sygn. akt II FSK 3178/13) rozstrzygnął kwestię tego, jak należy interpretować termin ,,wartość zadłużenia”, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (przepisy dot. tzw. cienkiej kapitalizacji). W orzecznictwie sporne jest, czy przez to określenie rozumieć trzeba jedynie wartość pożyczek czy też wszystkich zobowiązań wobec podmiotu powiązanego.

Sąd podtrzymał w tym względzie wcześniejsze stanowisko WSA w Gliwicach z dnia 19 czerwca 2013 (sygn. akt I SA/Gl 35/13), i uznał, iż w przepisie chodzi o wartość całego zadłużenia spółki wobec podmiotu powiązanego. Powołał się przy tym na słownikową definicję długu, która pokrywa się z rozumieniem pojęcia ,,zobowiązania” obecnego w prawie cywilnym. Zdaniem Sądu: „pojęcie zadłużenia zbliżone jest w swoim zakresie do instytucji „zobowiązanie” określonej w przepisach prawa cywilnego i oznacza obowiązek dłużnika do spełnienia oznaczonego świadczenia, a więc świadczenia którego wielkość jest już stronom znana, choć świadczenie takie nie musi być jeszcze na dany moment wymagalne.”

NSA przypomniał także, iż przepisy o tzw. „cienkiej kapitalizacji” wprowadzono w celu zapobieganiu nadmiernemu obniżaniu podatku przez podatników, przy wykorzystaniu mechanizmu finansowania spółek poprzez udzielenie im pożyczek i w tym duchu powinny być one interpretowane.

Ponadto sądu uznał za nieporozumienie argument skarżącej, że przyjęta WSA wykładnia przepisów jest dyskryminująca i prowadzi do zaburzenia zasad konkurencji i wolnego rynku, „ponieważ do wymienionych rezultatów może raczej doprowadzić praktyka sztucznego niedokapitalizowania nowotworzonych podmiotów gospodarczych; dotyczy to także zagrożenia rezygnowania z transakcji handlowych z podmiotami powiązanymi w obawie przed utrudnieniem im kosztowego rozliczenia odsetek od pożyczek udzielanych przez podmioty dominujące, które to zagrożenie przy właściwym dokapitalizowaniu podmiotów zależnych wystąpić nie może.”

Od 1.01.2015 r. obowiązują nowe przepisy o cienkiej kapitalizacji. Niestety także one budzą wiele kontrowersji. W związku z tym wskazujemy na potrzebę ostrożnego podejścia do tego zagadnienia. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy konsultacje z doradcą podatkowym.

Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama