reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

Z perspektywy dokumentowania cen transferowych, jak również mając na uwadze wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, przygotowanie uzasadnienia biznesowego dla istotnych zmian dokonywanych wewnątrz grup kapitałowych (restrukturyzacji) może stać się nowym obowiązkiem dla polskich podatników działających w grupach podmiotów powiązanych.

Restrukturyzacja a ceny transferowe

Zgodnie z § 23a Rozporządzenia1 restrukturyzacja to „przeniesienie pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów, lub ryzyk.” Przedstawiona definicja na gruncie polskiego prawa podatkowego pozwala interpretować to pojęcie bardzo szeroko. Z kolei OECD posługuje się zawężoną definicją, zgodnie z którą restrukturyzacje dotyczą transferów za granicę pomiędzy podmiotami powiązanymi w zakresie funkcji, aktywów lub ryzyk2. Do działań o charakterze restrukturyzacyjnym należą w szczególności:

- transfer środków trwałych lub wartości niematerialnych,

- transfer całego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części,

- transfer baz klientów,

- transfer istotnych umów,

- centralizacja lub decentralizacja funkcji w grupie,

- ograniczenie działalności.

Pomimo faktu, iż wiele działań restrukturyzacyjnych jest konsekwencją decyzji o charakterze czysto biznesowym bądź też wynika wprost z regulacji KSH3, podatnicy muszą być w stanie w sposób przekonujący uzasadnić podjęte decyzje w razie kontroli obszaru cen transferowych.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Co więcej, niezależnie od motywów jakimi kierowali się podatnicy przy dokonywaniu restrukturyzacji w grupach kapitałowych, obszar ten wzbudza coraz większe zainteresowanie organów podatkowych. Wskazuje na to m. in. Krajowy Plan Administracji Podatkowej na 2016 r.4

Dlatego też, niezwykle ważne jest odpowiednie uzasadnienie przeprowadzanych procesów. Wszelkie przeniesienie istotnych funkcji, aktywów lub ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi powinno mieć, zgodnie z zasadą ceny rynkowej, ekonomiczne (biznesowe) uzasadnienie. W przypadku transakcji towarowych lub usługowych, zawieranych z podmiotami powiązanymi, ich warunki powinny odpowiadać tym, jakie zawarłyby ze sobą podmioty niezależne.

Podobne rozumowanie należy zastosować do działań restrukturyzacyjnych. Rozporządzenie wskazuje, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ocenie zasadności dokonywanych lub planowanych zmian:

- gospodarcze przyczyny dokonania restrukturyzacji,

- oczekiwane korzyści, w tym ewentualne efekty synergii,

- opcje realistycznie dostępne dla podmiotów powiązanych biorących udział w restrukturyzacji,

- w odniesieniu do restrukturyzacji, których efektem jest transfer ryzyka – zdolność do podejmowania decyzji w zakresie zarządzania ryzykiem oraz zdolność finansowa do ponoszenia obciążeń w przypadku materializacji ryzyka.

Powyższe wytyczne, choć skierowane do kontrolujących, dostarczają precyzyjnych wskazówek, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu restrukturyzacji. Co więcej Ministerstwo Finansów w lutym 2014 r. wydało specjalne wyjaśnienia5, które doprecyzowują wskazane powyżej przepisy.

Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

W oparciu o przedstawione wyjaśnienia kluczowe wydaje się scharakteryzowanie dwóch aspektów, które należy przeanalizować w kontekście planowanej lub dokonanej już restrukturyzacji, a które mogą generować trudności interpretacyjne po stronie podatników. Aspektami tymi są opcje realistycznie dostępne dla podmiotów powiązanych oraz efekty synergii.

Opcje realistycznie dostępne wynikają bezpośrednio z zasady ceny rynkowej (ang. arm’s length). Podmioty uczestniczące w restrukturyzacji powinny wziąć pod uwagę alternatywne rozwiązania, które potencjalnie mogłoby dla nich być bardziej korzystne (np. przynieść większe wynagrodzenie) wobec przekształceń restrukturyzacyjnych, a więc zachować się jak niezależne podmioty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych
Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama