REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia
Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, wynikającego z przepisów w obszarze cen transferowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., prawidłowy jest taki sposób określenia przychodów/kosztów podatnika, który uwzględnia „ogół” przychodów oraz „ogół” kosztów.

Takich wyjaśnień udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-541/16/JW).

Autopromocja

Sprawa dotyczy spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz funkcjonującej w ramach grupy kapitałowej, w skład której wchodzą powiązane ze spółką podmioty krajowe i podmioty zagraniczne. Spółka zamierza w 2017 r. dokonać transakcji jednego rodzaju z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekroczy w roku podatkowym 50 000 EUR. Jednocześnie w bieżącym roku podatkowym (2016) spółka przewiduje osiągnięcie zysków nadzwyczajnych w wysokości 50 000 EUR oraz poniesienie strat nadzwyczajnych o wartości 60 000 EUR.

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

W sytuacji, w której spółka nie uwzględniłaby wskazanych powyżej wartości zysków i strat nadzwyczajnych w kategorii, odpowiednio, przychodów i kosztów, to nie przekroczyłaby w 2016 r. progu 2 000 000 EUR. W konsekwencji nie zaistniałby dla spółki obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy 2017 zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym spółka zwróciła się do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawidłowego sposobu ustalenia przychodów / kosztów księgowych, tj. uwzględnienia zysków i strat nadzwyczajnych.

Stanowisko spółki

Zdaniem spółki w sytuacji, w której przychody oraz koszty powstałe w wyniku zwykłej działalności gospodarczej spółki nie przekroczą 2 000 000 EUR, nie będzie ona zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji zawartych w 2017 r. z podmiotami powiązanymi.

Spółka, interpretując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również ustawy o rachunkowości oraz przywołując definicje przychodów i kosztów w rozumieniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, wskazała na zasadę prawa bilansowego, zgodnie z którą do kosztów nie zalicza się skutków finansowych zdarzeń trudnych do przewidzenia i niezwiązanych z operacyjną działalnością podmiotu gospodarczego.

Tym samym, w opinii spółki na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego należy uwzględnić wyłącznie przychody lub koszty powstałe w wyniku (zwykłej) działalności gospodarczej podatnika. W tej kategorii, zdaniem spółki, nie mieszczą się ani zyski nadzwyczajne ani straty nadzwyczajne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Stanowisko organu

W pierwszej kolejności organ przytoczył nowe brzmienie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jego treścią podatnicy, których przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 EUR, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej.

W opinii organu brzmienie wskazanego powyżej przepisu jednoznacznie wskazuje, że dla określenia wartości przychodów / kosztów na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, należy uwzględnić wszystkie przychody i wszystkie koszty – bez względu na to, czy są one skutkiem zwykłej, operacyjnej działalności podatnika, czy też są rezultatem wystąpienia zysków lub strat nadzwyczajnych.


Organ zaznaczył również, że kategorie zysków i strat nadzwyczajnych dla większości jednostek podlegających przepisom ustawy o rachunkowości zostały włączone do pozostałych przychodów operacyjnych i pozostałych kosztów operacyjnych. W konsekwencji nie następuje ich wyodrębnienie jako osobnego segmentu w rozumieniu przepisów o rachunkowości. W treści interpretacji wskazano, że sam fakt zaliczenia zdarzeń losowych do pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych świadczy o uznaniu ich jako związanych pośrednio z działalnością operacyjną jednostki

Organ podkreślił, że w ramach nowelizacji przepisów w obszarze cen transferowych ustawodawca nie dokonał rozróżnienia przychodów i kosztów na te, które podlegają sumowaniu oraz na te, których należy nie uwzględniać. Tym samym organ stoi na stanowisku, że, ustalając przychody i koszty na potrzeby określenia obowiązków dokumentacyjnych podatnika, należy brać pod uwagę „ogół” przychodów oraz „ogół” kosztów, zaś straty i zyski nadzwyczajne nie mogą podlegać wyłączeniu w tym zakresie.

Podsumowanie

Organ wskazał jednoznacznie, że na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu nowego obowiązku dokumentacyjnego podatnik, w celu prawidłowego określenia przychodów oraz kosztów księgowych, powinien uwzględnić ogół przychodów oraz kosztów.

Kiedy można skorzystać z wyjątku i nie sporządzać dokumentacji cen transferowych

W konsekwencji, interpretując art. 9a w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. jako przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości należy rozumieć odpowiednio:

 • sumę przychodów z podstawowej działalności operacyjnej, pozostałej działalności operacyjnej – w tym zysków nadzwyczajnych – oraz finansowych; lub
 • sumę kosztów z podstawowej działalności operacyjnej, pozostałej działalności operacyjnej – w tym strat nadzwyczajnych – oraz finansowych;

wynikającą z ksiąg rachunkowych podatnika, wykazaną w jego sprawozdaniu finansowym za rok podatkowy poprzedzający rok podatkowy, za który podatnik zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant, Dział Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  REKLAMA