reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, wynikającego z przepisów w obszarze cen transferowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., prawidłowy jest taki sposób określenia przychodów/kosztów podatnika, który uwzględnia „ogół” przychodów oraz „ogół” kosztów.

Takich wyjaśnień udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-541/16/JW).

Sprawa dotyczy spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz funkcjonującej w ramach grupy kapitałowej, w skład której wchodzą powiązane ze spółką podmioty krajowe i podmioty zagraniczne. Spółka zamierza w 2017 r. dokonać transakcji jednego rodzaju z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekroczy w roku podatkowym 50 000 EUR. Jednocześnie w bieżącym roku podatkowym (2016) spółka przewiduje osiągnięcie zysków nadzwyczajnych w wysokości 50 000 EUR oraz poniesienie strat nadzwyczajnych o wartości 60 000 EUR.

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

W sytuacji, w której spółka nie uwzględniłaby wskazanych powyżej wartości zysków i strat nadzwyczajnych w kategorii, odpowiednio, przychodów i kosztów, to nie przekroczyłaby w 2016 r. progu 2 000 000 EUR. W konsekwencji nie zaistniałby dla spółki obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy 2017 zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r.

Tym samym spółka zwróciła się do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawidłowego sposobu ustalenia przychodów / kosztów księgowych, tj. uwzględnienia zysków i strat nadzwyczajnych.

Stanowisko spółki

Zdaniem spółki w sytuacji, w której przychody oraz koszty powstałe w wyniku zwykłej działalności gospodarczej spółki nie przekroczą 2 000 000 EUR, nie będzie ona zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji zawartych w 2017 r. z podmiotami powiązanymi.

Spółka, interpretując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również ustawy o rachunkowości oraz przywołując definicje przychodów i kosztów w rozumieniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, wskazała na zasadę prawa bilansowego, zgodnie z którą do kosztów nie zalicza się skutków finansowych zdarzeń trudnych do przewidzenia i niezwiązanych z operacyjną działalnością podmiotu gospodarczego.

Tym samym, w opinii spółki na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego należy uwzględnić wyłącznie przychody lub koszty powstałe w wyniku (zwykłej) działalności gospodarczej podatnika. W tej kategorii, zdaniem spółki, nie mieszczą się ani zyski nadzwyczajne ani straty nadzwyczajne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Stanowisko organu

W pierwszej kolejności organ przytoczył nowe brzmienie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jego treścią podatnicy, których przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 EUR, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej.

W opinii organu brzmienie wskazanego powyżej przepisu jednoznacznie wskazuje, że dla określenia wartości przychodów / kosztów na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, należy uwzględnić wszystkie przychody i wszystkie koszty – bez względu na to, czy są one skutkiem zwykłej, operacyjnej działalności podatnika, czy też są rezultatem wystąpienia zysków lub strat nadzwyczajnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia
Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama