Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych - lato 2020

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
rozwiń więcej
Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych / Fotolia
Choć sezon wakacyjny 2020 r. nieubłaganie dobiega końca, w temacie cen transferowych dla podmiotów powiązanych nie był to leniwy okres. Nowe obowiązki sprawozdawcze, obligatoryjna analiza porównawcza, a także pandemia koronawirusa (która może wpływać na dotychczas ustalone warunki transakcji), zdecydowanie spowodowały, że poziom cen pomiędzy podmiotami powiązanymi jest tematem aktualnym i budzącym rosnące zainteresowanie organów podatkowych. Tylko bowiem w I półroczu 2020 r. Ministerstwo Finansów wyznaczyło do objęcia czynnościami kontrolnymi ze względu na ryzyko nieprawidłowości w obszarze cen transferowych i optymalizacji podatkowej 102 podmioty (podczas gdy za 2019 r. wytypowano ich 175, a w 2018 r. 166 podmiotów). Również wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ podatkowy) interpretacje indywidualne pokazują, że przepisy w zakresie cen transferowych nadal budzą wątpliwości wśród podatników, a ich stosowanie w obliczu realnych przypadków nie jest proste.

Podsumowując wakacyjną aktywność organów podatkowych w tematyce cen transferowych, poniżej przedstawiamy przegląd najistotniejszych interpretacji podatkowych wydanych w tym okresie.

Autopromocja

Dobrowolne umorzenie udziałów wspólnika w spółce kapitałowej bez wynagrodzenia powoduje obowiązki na gruncie cen transferowych

W wydanej w czerwcu indywidualnej interpretacji podatkowej[1] DKIS zakwestionował stanowisko podatnika, stwierdzając, że zdarzenie w postaci wystąpienia wspólnika ze spółki w drodze umorzenia udziałów (niezależnie od jego charakteru, tj. dobrowolne lub przymusowe), będzie implikowało obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, pod warunkiem, że przekroczone zostaną progi dokumentacyjne, o których mowa w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT.

Uzasadniając swoje stanowisko organ odniósł się do orzecznictwa sądów administracyjnych (np. wyroki NSA z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt II FSK 4000/13, z dnia 30 września 2015 r. sygn. akt II FSK 3137/14, z dnia 17 grudnia 2014 r. sygn. akt II FSK 2849/12, z dnia 15 stycznia 2013 r. sygn. akt II FSK 1052/11), które za transakcję w rozumieniu ustawy o CIT uznają wszelkiego rodzaju czynności prawne powodujące przeniesienie własności dóbr, które mają wpływ na dochód (stratę) podatnika w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym.

Tym samym, w ocenie organu również umorzenie udziałów będzie mieściło się w pojęciu „transakcji” i powinno być przedmiotem dokumentacji podatkowej. W podsumowaniu swojego stanowiska organ podatkowy wskazał, że: (…) transakcja dobrowolnego umorzenia udziałów Wspólnika w Spółce może stanowić transakcję kontrolowaną, ponieważ warunki tego umorzenia mogą zostać ustalone lub narzucone w wyniku powiązań Wspólnika i Spółki.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Strata jednego kontrahenta uczestniczącego w danej transakcji kontrolowanej oznacza brak możliwości skorzystania ze zwolnienia dla tzw. „transakcji krajowych”

Przedmiotem wydanej w lipcu indywidualnej interpretacji[2] było m.in. potwierdzenie przez organ podatkowy stanowiska podatnika, zgodnie z którym w sytuacji gdy którakolwiek ze spółek powiązanych zawierających z tym podatnikiem transakcję (kontrahent w danej transakcji) poniosła stratę podatkową – zwolnienie z art. 11n pkt 1 ustawy o CIT nie będzie miało zastosowania dla tej danej transakcji.

Transakcje krajowe o wartościach poniżej progów dokumentacyjnych poza raportowaniem w ramach TPR-C

Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi[3] (i tym samym potwierdził dotychczasowe stanowisko), że podmioty powiązane realizujące transakcje krajowe, których wartość (rozpatrywana z perspektywy transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym) nie przekracza progów dokumentacyjnych wskazanych w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT, nie są zobowiązane do składania informacji o cenach transferowych (tj. informacji TPR-C).

Jednocześnie organ podkreślił, że do transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym, których wartość nie przekracza progów dokumentacyjnych, nie należy odnosić warunków zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji lokalnej na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy o CIT (zwolnienie tzw. "transakcji krajowych"). Organ zwrócił bowiem uwagę, że zwolnieniu podlegać mogą tylko te transakcje, które zostały wcześniej objęte obowiązkiem dokumentacyjnym na podstawie odpowiedniej regulacji.

Korekta cen transferowych

W wydanej w sierpniu indywidualnej interpretacji podatkowej[4] DKIS potwierdził, że opisany przez podatnika mechanizm korekty wyniku finansowego spełnia wymogi korekty cen transferowych i jest zgodny z art. 11e ustawy o CIT, a tym samym podatnik jest uprawniony do zwiększenia przychodów podatkowych lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie dokumentu księgowego, innego niż faktura korygująca (np. noty księgowej) wystawionego z tytułu opisanej we wniosku korekty cen transferowych w roku podatkowym, którego dany dokument będzie dotyczyć.

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że za pomocą przedmiotowych korekt nie będzie korygował cen towarów lub świadczonych usług – korekty bowiem nie będą służyły podwyższeniu lub obniżeniu cen za wcześniejsze transakcje, lecz ukierunkowane będą na dostosowanie poziomu wyniku finansowego transakcji kontrolowanej osiąganego w trakcie roku do poziomu rynkowego. Celem korekt nie będzie również skorygowanie jakichkolwiek błędów we wcześniejszych rozliczeniach czy udzielenie rabatu (lub jakiejkolwiek innej obniżki ceny), przyznanie premii, podwyższenie ceny.

Ponadto, podatnik podkreślił, że wykaże zgodność stosowanych cen z zasadą ceny rynkowej, tj. w szczególności wykaże, że zasada arm’s length była przestrzegana na etapie planowania transakcji i same założenia finansowe transakcji mają charakter rynkowy.

Magdalena Chodorek, konsultant ds. podatków, doradca podatkowy nr wpisu 13447, Business Tax Professionals sp. z o.o., sp.k.

[1] Interpretacja DKIS z dnia 10 czerwca 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.110.2020.1.AR.

[2] Interpretacja DKIS z dnia  21 lipca 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.184.2020.2.AR

[3] Interpretacja DKIS  z dnia 24 lipca 2020 r., znak: 0111-KDWB.4010.7.2020.1.KK

[4] Interpretacja DKIS z dnia 4 sierpnia 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.177.2020.2.AR

***********

Zapraszamy Państwa do udziału w zamkniętym szkoleniu online:  Ceny transferowe – dokumentacja i sprawozdawczość na nowych zasadach. Na szkoleniu wyjaśnimy, kto jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych; jakie są progi dokumentacyjne; do kiedy należy sporządzić dokumentację; jakie są dodatkowe obowiązki od 2020 r. Szkolenie odbędzie się 3 września 2020 r., w godzinach od 10:00 do 13:00. Szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdują się na naszej stronie internetowej.

Księgowość
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

pokaż więcej
Proszę czekać...