Różnice kursowe – kiedy uwzględniać kurs faktycznie zastosowany

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Piotr Kaim
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
Kiedy uwzględniać kurs faktycznie zastosowany
Jeżeli osoba prawna oblicza różnice kursowe według metody podatkowej (tj. nie wybrała metody bilansowej), powinna to robić zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 15a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, wycena waluty wpływającej na rachunek bankowy jako wynagrodzenie z tytułu sprzedaży – powinna być dokonywana w oparciu o tzw. kurs faktycznie zastosowany. Przy wycenie waluty na moment jej wpływu, kursem faktycznie zastosowanym jest - co do zasady - kurs kupna banku, z którego usług korzysta podatnik.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 9 września 2011 r. (nr ILPB4/423-195/11-4/ŁM) wydanej w imieniu Ministra Finansów.

Autopromocja

Ceny towarów w obcej walucie

Sprawa dotyczyła spółdzielni, która zajmuje się działalnością handlową i wykonuje transakcje z kontrahentami zagranicznymi.

Do obsługiwania tych transakcji służy jej rachunek walutowy. Wpływają nań środki pieniężne (w walucie obcej), uzyskane w zamian za sprzedany towar. Na rachunku występują też rozchody, które są następstwem transakcji zakupowych. Nie dochodzi natomiast do wymiany waluty na złotówki.

Władze spółdzielni postanowiły wyjaśnić, jak wyceniać walutę dla celów podatkowych w momencie, w którym waluta wpływa na rachunek. Dla uzyskania oficjalnego stanowiska organów podatkowych spółdzielnia wystąpiła o interpretację do Dyrektora IS w Poznaniu. Już po uruchomieniu postępowania interpretacyjnego spółdzielnia poinformowała, że rozlicza różnice kursowe według tzw. metody podatkowej, czyli zgodnie z art. 15a ustawy o CIT (metodą alternatywną jest tzw. metoda bilansowa). 

Następnie przedstawiła stanowisko, wedle którego środki pieniężne otrzymane z tytułu sprzedaży winny być wyceniane według faktycznie zastosowanego kursu waluty, tj. kursu kupna banku, w którym spółdzielnia posiada rachunek.

Zdaniem autora wniosku, powinien to być kurs kupna, wskazany w tabeli kursów, obowiązującej w banku w dnia wpływu waluty. Uzupełniając swoje stanowisko, spółdzielnia odwołała się do regulacji dotyczących przypadków szczególnych, kiedy kurs kupna znacząco odbiega od kursu średniego NBP. Zwróciła uwagę, że – w takich sytuacjach – właściwe jest stosowanie tego właśnie kursu średniego.

Różnice kursowe od środków własnych

Po rozpatrzeniu wniosku dyrektor uznał, że stanowisko spółdzielni było prawidłowe, choć w uzasadnieniu dodał kilka stwierdzeń, które je uściślały. Dodał też trochę wywodów o charakterze ogólnym, które pominiemy w omówieniu, bo tylko pośrednio dotyczyły kwestii poruszonej przez spółdzielnię. 

Sposób, w jaki spółdzielnia przedstawiła stan faktyczny oraz sformułowała pytanie sugeruje, że przedmiotem jej zainteresowania była wycena walut dla określania tzw. różnic kursowych od środków własnych – a więc różnic związanych ze zmianą kursu między dniem, w którym waluta wpływa na rachunek i dniem, w którym następuje rozchód.

Są to różnice, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT (różnice wynikające ze wzrostu wartości waluty, zaliczane do przychodów) i art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT (różnice wynikające ze spadku wartości waluty, zaliczane do kosztów). 

Dyrektor IS potwierdził, że wyceny środków walutowych - na potrzeby obliczania powyższych różnic - dokonuje się według tzw. kursu faktycznie zastosowanego. Kurs ten stosuje się zarówno w momencie wpływu waluty na rachunek, jak i w momencie rozchodu.

Co to jest kurs faktycznie zastosowany? Organ podatkowy przypomniał, że ustawa o CIT nie zawiera odpowiedniej definicji. W świetle wykładni językowej nie można go wiązać wyłącznie z kursem zrealizowanym, a więc stosowanym przy wymianie walut na złote.

Ujemne różnice kursowe

Dodatnie różnice kursowe

Kurs faktycznie zastosowany, czyli bankowy

O kursie faktycznie zastosowanym można mówić także wtedy, kiedy nie dochodzi do wymiany walut – będzie to tzw. kurs bankowy.

Po dokonaniu tych wstępnych konstatacji, dyrektor IS odniósł się bezpośrednio do pytania postawionego przez wnioskującą spółdzielnię. Przyznał jej rację, że – w momencie, kiedy następuje wpływ waluty związany ze sprzedażą towarów – kursem faktycznie zastosowanym jest kurs kupna banku prowadzącego rachunek walutowy spółdzielni.

Dodajmy, że w momencie, kiedy następuje rozchód waluty związany z dokonywaniem zakupów, jej wartość powinna być wyceniana według bankowego kursu sprzedaży.

Może się jednak zdarzyć, że podatnik nie może stosować kursów faktycznie zastosowanych, rozumianych jak powyżej. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy np. korzysta z banku zagranicznego, który nie ogłasza kursów do przeliczania złotego. Podatnik może wówczas zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania operacji na rachunku walutowym.

Kurs średni NBP ma znaczenie w innym jeszcze przypadku – kiedy bankowy „kurs faktycznie zastosowany” znacząco od niego odbiega. Jak przypomniał dyrektor, odpowiednia reguła została zawarta w art. 15a ust. 5 ustawy o CIT.

Dotyczy ona sytuacji, w której różnica między kursem faktycznie zastosowanym i kursem średnim NBP (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operację) przekracza 5% kursu NBP.

Organ podatkowy może wówczas wezwać strony umowy do korekty kursu lub wyjaśnienia przyczyn, dla których rozbieżność jest tak duża. Jeżeli podatnik nie skoryguje kursu, ani też nie wyjaśni rozbieżności, organ podatkowy sam określi kurs wyceny waluty, „opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski”.  

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

Księgowość
Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

pokaż więcej
Proszę czekać...