Straty podatkowe – jak nie stracić możliwości ich rozliczenia

Krzysztof Wiśniewski
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
rozwiń więcej
Sposoby na rozliczenie strat podatkowych
Wiele spółek kapitałowych ma w swoich bilansach aktywowane straty podatkowe z lat ubiegłych. Część tych spółek z uwagi na zbyt niski dochód (lub jego brak) może nie móc efektywnie rozliczyć tych strat. Grozi więc utrata korzyści podatkowych związanych z prawem odliczenia strat od dochodu, a tym samym zmniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych. Poniżej przedstawiam kilka scenariuszy działań, które pozwolą odliczyć straty w sposób efektywny lub co najmniej zagwarantować perspektywy ich rozliczenia.

Zmiana okresu obrachunkowego

Zgodnie z normą art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o CIT opodatkowaniu podlega dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Autopromocja

Jednocześnie dochód uzyskany w danym roku, może zostać obniżony o straty podatkowe (z pewnymi wyjątkami). 

Dla ustalenia wartości dochodu istotne zatem będą: wartość uzyskiwanych przychodów, wartość ponoszonych kosztów, wartość straty podatkowej poniesionej w latach poprzednich a także rok podatkowy.

Rokiem podatkowym jest co do zasady rok kalendarzowy, chyba że umowa spółki lub jej statut stanowią inaczej, przy czym nie może być to okres dłuższy niż 12 następujących po sobie miesięcy kalendarzowych (art. 8 ust. 1 ustawy o CIT).

Spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może dokonać zmiany swojego roku podatkowego (art. 8 ust. 3 ustawy o CIT), poprzez zmianę w umowie spółki lub statucie roku obrotowego oraz zawiadomienie o tym właściwego dla swojej siedziby naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Zobacz również: Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Czynności tej należy dokonać do końca roku podatkowego, po którym ma nastąpić zmiana, przy czym należy pamiętać, iż organy podatkowe przez dokonanie zmiany uznają zarejestrowanie jej w KRS.

Ustalenie nowego roku obrotowego nie może skrócić roku podatkowego w którym dokonywana jest zmiana. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o CIT, za pierwszy rok podatkowy po zmianie uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Aby maksymalnie wydłużyć (do 23 miesięcy) rok podatkowy po zmianie okresu obrachunkowego, konieczne jest przyjęcie że nowy rok obrachunkowych liczony jest od 1 grudnia do 30 listopada, z zastrzeżeniem (dla celów rachunkowych i sprawozdawczych wyłącznie), że pierwszy okres obrachunkowy liczony jest od 1 stycznia do 30 listopada.

Zastrzeżenie to jest o tyle istotne, że zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Z uwagi na wyżej wskazane regulacje, w wyniku dokonanej zmiany okresu obrachunkowego, rozliczenie podatkowe zobowiązania podatkowego (deklaracja CIT-8) za pierwszy rok podatkowy po zmianie będzie dotyczyła okresu poczynając od 1 stycznia 2013 r. do 30 listopada 2014 roku i będzie składane w terminie do 28 lutego 2015.

Zakumulowane w tym okresie 23 miesięcy dochody podatkowe będą podlegały obniżeniu o straty podatkowe odnotowane w latach poprzednich i jeszcze nie rozliczone, z uwagi na niski dochód, tj. połowa sumy strat za rok 2008 i lata następne.

Rozliczenie straty podatkowej jest bowiem ograniczone czasowo. Można o nią obniżyć dochód jedynie w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Przy czym wysokość odliczenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% straty (art. 7 ust. 5 ustawy o CIT).

Polecamy: Jak uratować stratę podatkową?

Tym samym, aby efektywnie odliczyć stratę podatkową odnotowaną w jednym roku podatkowym, koniecznym jest uzyskiwanie dochodu w wysokości co najmniej połowy straty w ciągu następnych dwóch lat podatkowych.

Jeżeli w danym roku dochód jest niższy niż 50% straty podatkowej w latach poprzednich, kwota nieodliczona od dochodu, może być odliczona dopiero w kolejnym roku podatkowym.

W przypadku rozważenia zmiany roku podatkowego (jego wydłużenia) chodziłoby o rozliczenie strat wykazanych za lata: 2008– 2012.

Zmiana stawek amortyzacji

Zmianę roku podatkowego można połączyć jednocześnie ze zmniejszeniem stawek podatkowej amortyzacji użytkowanych środków trwałych.

Wydłużenie okresu amortyzacji środków trwałych poprzez zmniejszenie stawek może przynieść korzyści przede wszystkim w tych spółkach, które obecnie ponoszą straty i ze względu na prowadzone inwestycje w najbliższych latach nie pojawią się u nich dochody.

Zmniejszenie stawek pozwoli na uniknięcie utraty kosztów podatkowych, które normalnie są rozliczane z przyszłymi dochodami poprzez odliczenie straty.

Generalnie działanie takie jest możliwe i prawnie dopuszczalne z początkiem każdego roku podatkowego. Zmiany stosowanych stawek amortyzacji podatkowej dokonuje się od początku nowego roku podatkowego.

Polecamy: Kiedy można zmniejszyć stawki amortyzacji?

Reklasyfikacja wydatków inwestycyjnych

Zasadnym rozwiązaniem jest również dokonanie w spółkach odnotowujących straty podatkowe, przeglądu charakteru ponoszonych wydatków inwestycyjnych, w kontekście ich podatkowej kapitalizacji w wartości początkowej amortyzowanych podatkowo środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Zagadnienie to jest szczególnie wrażliwe w obszarze dokonywanych robót remontowo - budowlanych, które w dużej liczbie przypadków są ujmowane bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów jako remonty i naprawy, w sytuacji gdzie przepisy ustawy o CIT dopuszczałyby ujęcie ich bądź w kategorii ulepszenia środków trwałych lub też nowych inwestycji w obcych środkach trwałych.

Pamiętać należy jednakże o konieczności spełnienia w tej sytuacji przesłanek do zakwalifikowania danych prac do kategorii ulepszenia a nie remontu. Z interpretacji wydawanych przez Ministerstwo Finansów wynikają następujące definicje pojęć remontu i ulepszenia.

Remontem, czyli wydatkiem ujmowanym bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w rachunku podatkowym, jest taki wydatek, którego celem jest odtworzenie i doprowadzenie do stanu pierwotnego posiadanych środków trwałych.

Z ulepszeniem zaś, mamy do czynienia tylko wówczas, gdy suma wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego przekroczy 3,5 tyś. oraz dodatkowo:

a)      jest to wynikiem dokonanej przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji lub modernizacji,

b)     przełoży się to na zwiększenie jego wartości użytkowej mierzonej w szczególności wydłużeniem okresu użytkowania, zdolnością wytwórczą, jakością produkowanych towarów albo ograniczeniem kosztów.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...