| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Koniec roku podatkowego to dla podatników także okazja, by rozważyć zmianę okresu, za jaki dokonywane są rozliczenia w podatku dochodowym od osób prawnych. Zbadajmy jak prawidłowo dokonać tej zmiany, by odniosła ona skutek prawny.

Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

W takim przypadku rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.

W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego.

Okres ten nie może być krótszy niż 12 i dłuższy niż 23 kolejne miesiące kalendarzowe. Zawiadomienie o zmianie roku podatkowego należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Powyższe wynika wprost z przepisów art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Z treści przepisów ustawy o CIT wynika, iż ustawodawca dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, ustalił dwa sposoby obliczania roku podatkowego. Może to być okres roku kalendarzowego albo okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Wybór roku podatkowego

Wybór roku podatkowego pozostawiony został podatnikowi, z tym że uzależniony jest on od spełnienia przez podatnika określonych warunków: dokonania odpowiedniego zapisu we określonych dokumentach regulujących ustrój osoby prawnej i zawiadomienia o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zmiana roku podatkowego może być dokonywana wielokrotnie przy zachowaniu odpowiednich zasad. Zatem podatnik nie jest obowiązany do zachowania takiego samego roku podatkowego przez cały czas istnienia osoby prawnej.

Zmiana może następować w następujących kierunkach:

1) z roku kalendarzowego na okres 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych,

2) z okresu 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych na okres roku kalendarzowego,

3) z okresu kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych na okres innych 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Przy zmianie roku podatkowego pierwszym rokiem po zmianie jest okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego, z zastrzeżeniem, że okres ten nie może być krótszy niż 12 miesięcy i dłuższy niż 23 kolejne miesiące.

Podatnik, dla którego aktualnie rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, podejmuje zamiar od 2012 zmiany roku podatkowego na okres trwający od 1 kwietnia do 31 marca.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »