REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Agnieszka Sakowska
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Rok podatkowy w CIT
Rok podatkowy w CIT

REKLAMA

REKLAMA

Koniec roku podatkowego to dla podatników także okazja, by rozważyć zmianę okresu, za jaki dokonywane są rozliczenia w podatku dochodowym od osób prawnych. Zbadajmy jak prawidłowo dokonać tej zmiany, by odniosła ona skutek prawny.

Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Autopromocja

W takim przypadku rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.

W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego.

Okres ten nie może być krótszy niż 12 i dłuższy niż 23 kolejne miesiące kalendarzowe. Zawiadomienie o zmianie roku podatkowego należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Powyższe wynika wprost z przepisów art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Z treści przepisów ustawy o CIT wynika, iż ustawodawca dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, ustalił dwa sposoby obliczania roku podatkowego. Może to być okres roku kalendarzowego albo okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór roku podatkowego

Wybór roku podatkowego pozostawiony został podatnikowi, z tym że uzależniony jest on od spełnienia przez podatnika określonych warunków: dokonania odpowiedniego zapisu we określonych dokumentach regulujących ustrój osoby prawnej i zawiadomienia o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zmiana roku podatkowego może być dokonywana wielokrotnie przy zachowaniu odpowiednich zasad. Zatem podatnik nie jest obowiązany do zachowania takiego samego roku podatkowego przez cały czas istnienia osoby prawnej.

Zmiana może następować w następujących kierunkach:

1) z roku kalendarzowego na okres 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych,

2) z okresu 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych na okres roku kalendarzowego,

3) z okresu kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych na okres innych 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Przy zmianie roku podatkowego pierwszym rokiem po zmianie jest okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego, z zastrzeżeniem, że okres ten nie może być krótszy niż 12 miesięcy i dłuższy niż 23 kolejne miesiące.

Podatnik, dla którego aktualnie rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, podejmuje zamiar od 2012 zmiany roku podatkowego na okres trwający od 1 kwietnia do 31 marca.

Pierwszym rokiem podatkowym po zmianie będzie okres trwający 15 miesięcy, czyli od 1 stycznia roku następującego po roku podatkowym pokrywającym się z kalendarzowym (tj. 1 stycznia 2012r.) do 31 marca następnego roku (tj. 31 marca 2013r.). Ten przejściowy rok podatkowy będzie przedłużonym rokiem podatkowym. Lata podatkowe następujące po tym przedłużonym roku podatkowym będą trwały już po 12 miesięcy.

Zobacz także: Właściwość miejscowa organów podatkowych w razie zmiany właściwości miejscowej w trakcie roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego

Zobacz także: Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych

Obowiązki formalne

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, iż podatnik, który zdecydował się na zmianę roku podatkowego, nie może dokonać tej zmiany w trakcie trwającego roku podatkowego uznając jednocześnie dotychczasowy rok podatkowy za przejściowy i go przedłużyć.

Zmiana roku podatkowego musi być przewidziana wcześniej, aby można było dopełnić wszystkich formalności z nią związanych. Podatnik dokonując zmiany roku podatkowego jest bowiem obowiązany:

1) zarejestrować w sądzie rejestrowym zmianę statutu lub umowy spółki odnośnie zmiany roku podatkowego;

2) zawiadomić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego naczelnika urzędu skarbowego.

Postanowienie o zmianie roku podatkowego powinno być ujęte w umowie lub statucie spółki albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatników. Natomiast zmiana umowy czy statutu powinna być przez zarząd spółki zgłoszona do rejestru, bowiem przed zarejestrowaniem zmiana taka nie wywiera skutków prawnych. Powyższe wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych (por. art. 256 oraz art. 430 ksh).

Zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego należy natomiast dokonać w ciągu 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego. Ostateczną datą dla prawidłowego złożenie zawiadomienia w przedstawionym powyżej przykładzie, gdy podatnik zmienia obowiązujący go rok kalendarzowy na rok podatkowy trwający od 1 kwietnia do 31 marca, będzie dzień 31 stycznia przedłużonego roku podatkowego (tj. 31 stycznia 2012r.).

Termin zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego jest terminem prawa materialnego. Jego przekroczenie powoduje, że zawiadomienie jest nieskuteczne, a podatnika nadal będzie obowiązywał dotychczasowy rok podatkowy.

Podsumowując, podatnik ma możliwość zmiany roku podatkowego, jednakże decyzja ta musi być podjęta odpowiednio wcześnie, tak by podatnik mógł dopełnić wiążących się z nią formalności, w szczególności dochować terminu dla zawiadomienia organu podatkowego o planowanej zmianie. Dodatkowo zmiana roku podatkowego skuteczna jest wraz z nowym rokiem podatkowym, tj. zmianie nie może podlegać trwający rok podatkowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA