reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Kiedy można zmniejszyć stawki amortyzacji?

Kiedy można zmniejszyć stawki amortyzacji?

Stawka amortyzacyjna jest wyrażonym procentowo zużyciem środka trwałego a w wyniku jej przemnożenia przez wartość początkową danego środka trwałego, ustala się jaka część tej wartości może zostać w danym roku podatkowym zaliczona w koszty podatkowe. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, w którym określono stawki w podziale na poszczególne kategorie środków trwałych.

Podatnik (zarówno PIT, jak i CIT) może zmieniać stawki amortyzacji. Mogą być one zarówno podwyższane jak i obniżane. Zmiana stawki może być wielokrotna.

Należy jednak zaznaczyć, że modyfikacja wysokości stawki amortyzacyjnej jest dopuszczalna, jeśli podatnik stosuje liniową metodę amortyzacji.

Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji (rozpoczyna się ich amortyzacja) albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Podatnicy mogą stosować różne stawki amortyzacyjne dla środków trwałych na każdy rok podatkowy, przy czym wysokość obniżenia stawki dla danego środka jest dowolna, a podwyższenie stawki nie może być wyższe od stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

ZOBACZ TAKŻE: Obniżenie stawek amortyzacyjnych przez podatnika CIT stosującego metodę amortyzacji liniowej

Prawo do obniżania stawek amortyzacyjnych nie zostało więc ograniczone a podatnik może tym prawem dysponować dowolnie. A więc może w jednym roku stosować obniżoną stawkę amortyzacyjną 3%, w kolejnym roku może ją obniżyć do 1%. Podatnik może również wybrać obniżona stawkę amortyzacji wynoszącą 0%, a więc nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Należy jednak zaznaczyć, iż zasada ta nie dotyczy podwyższania wcześniej obniżanych stawek amortyzacji.

Jeśli podatnik decyduje się na obniżenie stawki amortyzacyjnej w momencie wprowadzenia środka trwałego do ewidencji (rozpoczęcie amortyzacji), to świadczy to o podjęciu przez niego decyzji o stosowaniu liniowej metody amortyzacji.

Wtedy aż do całkowitego zamortyzowania danego środka trwałego nie będzie mógł zastosować innej metody amortyzacji.

Zmiana może nastąpić zarówno w odniesieniu do środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji.

Dla środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, zmiana stawki amortyzacyjnej (tj. jej obniżenie do wartości niższej niż określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych) może nastąpić począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.

POLECAMY: Amortyzacja metodą degresywną

W praktyce oznacza to, że obniżenie stawek amortyzacyjnych dla wprowadzanych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych może nastąpić w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego.

Jednak możliwość obniżenia stawki amortyzacyjnej od środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 listopada 2011 r. – nr IBPBI/2/423-1069/11/BG.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama