REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie stawek amortyzacyjnych przez podatnika CIT stosującego metodę amortyzacji liniowej

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Anna Domańska
stawki amortyzacyjne; amortyzacja liniowa; podatnik CIT
stawki amortyzacyjne; amortyzacja liniowa; podatnik CIT

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik może obniżyć stawkę amortyzacji środka trwałego do dowolnie wybranego przez siebie poziomu. Taką wykładnię przepisów prezentują organy podatkowe.

Spółka chce obniżyć stawki amortyzacyjne

Wniosek o interpretację złożyła spółka zajmująca się produkcją części i akcesoriów samochodowych.

REKLAMA

Autopromocja

Spółka dokonuje dla celów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji. Spółka rozważa możliwość obniżenia stawek amortyzacji, a następnie ponownego ich zwiększenia z uwzględnieniem regulacji art. 16i ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka powzięła wątpliwości dotyczące granicy maksymalnego obniżenia stawek amortyzacyjnych, a także możliwości zmiany (w tym przywrócenia do maksymalnie dopuszczalnych przez ustawę o CIT) stawek amortyzacji w odniesieniu do środków trwałych amortyzowanych uprzednio przy pomocy obniżonych stawek amortyzacyjnych.

W ocenie Spółki, obniżenie stawek amortyzacji może zostać dokonane do dowolnego poziomu, w tym do 0% - zarówno w przypadku środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji, jak również w przypadku środków trwałych, niewprowadzonych dotychczas do ewidencji.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Spółki, brak przepisów podatkowych doprecyzowujących zasady określania minimalnego poziomu obniżanych stawek amortyzacji stosowanych do amortyzacji liniowej, potwierdza jej stanowisko wyrażone w złożonym wniosku.

Fiskus się zgadza

Organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za prawidłowe w zakresie możliwości obniżania stawek amortyzacji przy amortyzacji liniowej, bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków. Zdaniem organu, podatnik może obniżyć stosowaną stawkę amortyzacji do dowolnej wysokości.

Ponadto, w kolejnych latach podatkowych podatnik będzie miał prawo do podwyższenia uprzednio obniżonej stawki amortyzacji do wysokości nieprzekraczającej wartości maksymalnej stawki, wynikającej z Wykazu stawek amortyzacyjnych.

Dodatkowo, organ podatkowy uznał, że istnieje możliwość obniżania stawki amortyzacyjnej w odniesieniu do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji przed 2000 r. (gdy obowiązywały poprzednie przepisy o amortyzacji dla celów podatku dochodowego), o ile po tej dacie wystąpiły warunki uzasadniające wykorzystanie przedmiotowych środków trwałych.  


Podatnik może dowolnie kształtować stawki

Stanowisko organu wyrażone w omawianej interpretacji należy ocenić pozytywnie.

REKLAMA

Przepisy ustawy o CIT wprost przewidują możliwość obniżenia stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o CIT) dla środków trwałych amortyzowanych metodą liniową. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Tym samym, możliwość zmiany stawek amortyzacyjnych dotyczy, odpowiednio, zarówno środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji podatkowej.

Przedmiotowa zmiana ma charakter dwukierunkowy, tj. obejmuje zarówno prawo do obniżenia stawki amortyzacyjnej, jak również do rezygnacji z obniżonej stawki na rzecz stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

Podwyższanie stawek amortyzacyjnych

Powyższe oznacza, że w kolejnych latach podatkowych podatnik może amortyzować liniowo te same środki trwałe przy zastosowaniu różnych stawek amortyzacyjnych. Jednocześnie, stawki te powinny mieścić się w poziomach ustalonych przez ustawodawcę podatkowego.

Górną wysokość stawki amortyzacyjnej stanowią, co do zasady, stawki określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Z drugiej strony, brak jest zdefiniowanej dolnej granicy dla obniżanej stawki, zatem podatnicy mogą dowolnie obniżać stawki amortyzacyjne, w tym do 0%.

Jak można zmieniać stawki amortyzacyjne?

Prawo podatnika do obniżenia stawki amortyzacyjnej nie jest w żaden sposób ograniczone przepisami podatkowymi, dlatego obniżanie stawek amortyzacyjnych może być stosowane przez wszystkich podatników CIT.

Mogą oni korzystać z opisanego mechanizmu m. in. jako narzędzia optymalizacji rozliczeń podatkowych, pozwalającego na dostosowanie wysokości kosztów uzyskania przychodów związanych z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych do osiąganego dochodu podatkowego lub poniesionej straty.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 stycznia 2012 r. (nr IPTPB3/423-263/11-4/PM).

Anna Domańska jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA