REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie stawek amortyzacyjnych przez podatnika CIT stosującego metodę amortyzacji liniowej

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Anna Domańska
stawki amortyzacyjne; amortyzacja liniowa; podatnik CIT
stawki amortyzacyjne; amortyzacja liniowa; podatnik CIT

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik może obniżyć stawkę amortyzacji środka trwałego do dowolnie wybranego przez siebie poziomu. Taką wykładnię przepisów prezentują organy podatkowe.

Spółka chce obniżyć stawki amortyzacyjne

Wniosek o interpretację złożyła spółka zajmująca się produkcją części i akcesoriów samochodowych.

Autopromocja

Spółka dokonuje dla celów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji. Spółka rozważa możliwość obniżenia stawek amortyzacji, a następnie ponownego ich zwiększenia z uwzględnieniem regulacji art. 16i ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka powzięła wątpliwości dotyczące granicy maksymalnego obniżenia stawek amortyzacyjnych, a także możliwości zmiany (w tym przywrócenia do maksymalnie dopuszczalnych przez ustawę o CIT) stawek amortyzacji w odniesieniu do środków trwałych amortyzowanych uprzednio przy pomocy obniżonych stawek amortyzacyjnych.

W ocenie Spółki, obniżenie stawek amortyzacji może zostać dokonane do dowolnego poziomu, w tym do 0% - zarówno w przypadku środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji, jak również w przypadku środków trwałych, niewprowadzonych dotychczas do ewidencji.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Spółki, brak przepisów podatkowych doprecyzowujących zasady określania minimalnego poziomu obniżanych stawek amortyzacji stosowanych do amortyzacji liniowej, potwierdza jej stanowisko wyrażone w złożonym wniosku.

Fiskus się zgadza

Organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za prawidłowe w zakresie możliwości obniżania stawek amortyzacji przy amortyzacji liniowej, bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków. Zdaniem organu, podatnik może obniżyć stosowaną stawkę amortyzacji do dowolnej wysokości.

Ponadto, w kolejnych latach podatkowych podatnik będzie miał prawo do podwyższenia uprzednio obniżonej stawki amortyzacji do wysokości nieprzekraczającej wartości maksymalnej stawki, wynikającej z Wykazu stawek amortyzacyjnych.

Dodatkowo, organ podatkowy uznał, że istnieje możliwość obniżania stawki amortyzacyjnej w odniesieniu do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji przed 2000 r. (gdy obowiązywały poprzednie przepisy o amortyzacji dla celów podatku dochodowego), o ile po tej dacie wystąpiły warunki uzasadniające wykorzystanie przedmiotowych środków trwałych.  


Podatnik może dowolnie kształtować stawki

Stanowisko organu wyrażone w omawianej interpretacji należy ocenić pozytywnie.

Przepisy ustawy o CIT wprost przewidują możliwość obniżenia stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o CIT) dla środków trwałych amortyzowanych metodą liniową. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Tym samym, możliwość zmiany stawek amortyzacyjnych dotyczy, odpowiednio, zarówno środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji podatkowej.

Przedmiotowa zmiana ma charakter dwukierunkowy, tj. obejmuje zarówno prawo do obniżenia stawki amortyzacyjnej, jak również do rezygnacji z obniżonej stawki na rzecz stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

Podwyższanie stawek amortyzacyjnych

Powyższe oznacza, że w kolejnych latach podatkowych podatnik może amortyzować liniowo te same środki trwałe przy zastosowaniu różnych stawek amortyzacyjnych. Jednocześnie, stawki te powinny mieścić się w poziomach ustalonych przez ustawodawcę podatkowego.

Górną wysokość stawki amortyzacyjnej stanowią, co do zasady, stawki określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Z drugiej strony, brak jest zdefiniowanej dolnej granicy dla obniżanej stawki, zatem podatnicy mogą dowolnie obniżać stawki amortyzacyjne, w tym do 0%.

Jak można zmieniać stawki amortyzacyjne?

Prawo podatnika do obniżenia stawki amortyzacyjnej nie jest w żaden sposób ograniczone przepisami podatkowymi, dlatego obniżanie stawek amortyzacyjnych może być stosowane przez wszystkich podatników CIT.

Mogą oni korzystać z opisanego mechanizmu m. in. jako narzędzia optymalizacji rozliczeń podatkowych, pozwalającego na dostosowanie wysokości kosztów uzyskania przychodów związanych z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych do osiąganego dochodu podatkowego lub poniesionej straty.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 stycznia 2012 r. (nr IPTPB3/423-263/11-4/PM).

Anna Domańska jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA