REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czego nie możemy amortyzować

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre składniki majątkowe nie podlegają amortyzacji. Zostały one wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród składników majątkowych od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych znajdują się zarówno środki trwałe jak i wartości niematerialne i prawne.

1. Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów

Autopromocja

Grunty nie podlegają amortyzacji zarówno w prawie podatkowym jak i prawie bilansowym.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów zostało określone w przepisach kodeksu cywilnego. Z prawa tego wynikają dla użytkownika wieczystego dwa uprawnienia: prawo do korzystania z nieruchomości, ale w sposób określony w umowie oraz prawo do rozporządzania swoim prawem, co oznacza, że użytkownik wieczysty może przenieść prawo użytkowania na inną osobę. Warto jednak pamiętać, że budynek wybudowany na gruncie wieczyście użytkowanym stanowi własność podatnika, nie jest budynkiem wybudowanym na cudzym gruncie i może być amortyzowany.

2. Budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Amortyzacji nie podlegają również budynki, lokale, budowle i urządzenia, które stanowią spółdzielcze zasoby mieszkaniowe albo budynki, lokale, budowle i urządzenia, które spółdzielnie wykorzystują w prowadzonej działalności społeczno-wychowawczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jak i przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdziemy definicji pojęcia zasobów mieszkaniowych. Ustawodawca wyłączając z amortyzacji spółdzielcze zasoby mieszkaniowe przyjął szerokie znaczenie tego pojęcia, nie ograniczające się jedynie do budynków i lokali mieszkalnych. Przepis odnosi do zasobów mieszkaniowych, w tym budynków, lokali, budowli i urządzeń.

Patrz: postanowienie Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu, nr PDP/E/4218-1-4/06, postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 18 grudnia 2006r., nr BI/423-0369/06,DP/423-0142/06/AK.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

3. Dzieła sztuki i eksponaty muzealne

W prawie nie znajdziemy definicji „dzieła sztuki”. Decydować więc będzie ocena subiektywna właściciela. Pamiętajmy jednak, że z oceną mogą nie zgodzić się organy skarbowe.

Eksponaty muzealne to zbiory z różnych dziedzin (sztuki, nauki, techniki), które przedstawiają wartość historyczną, artystyczną, poznawczą i z tego względu kwalifikują się do umieszczenia w muzeum.

4. Wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy CIT

Wartość firmy nie podlega amortyzacji, jeżeli przedsiębiorstwo albo jego część zostały nabyte w drodze innej niż kupno, wniesienie do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, przyjęcie do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

5. Nieużywane składniki majątku

Nie podlegają amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.
Składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano prowadzenia działalności.

Polecamy: VAT 2011

6. Nieprowadzenie działalności gospodarczej.

Odpisów amortyzacyjnych nie dokonują podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku.

Podstawa prawna
- art. 16c, art. 16f ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA