REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić wartość początkową aportu do spółki osobowej

Piotr Bielicz
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Wartość początkowa środków trwałych wnoszonych przez osoby prawne do spółek osobowych prawa handlowego ustalana jest przez podatnika (osobę prawną) na dzień wniesienia tego wkładu. Wartość ta nie może być jednak wyższa, niż wartość rynkowa tych środków trwałych.Powyższa teza powstała w wyniku zastosowania analogii rozwiązania z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) do aportów wnoszonych do spółek osobowych prawa handlowego.Stwierdzenia powyższe to najważniejsze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2010 roku (sygn. I SA/Po 596/10).

Koszt aportu do spółki komandytowo-akcyjnej przyczynkiem do sporu

Autopromocja

Sprawa dotyczyła osoby prawnej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu, a następnie wynajmowaniu powierzchni komercyjnych przeznaczonych na sklepy. Dla rozwoju tego przedsięwzięcia akcjonariusz planuje wniesienie tytułem wkładu należące do niego nieruchomości w zamian za akcje wyemitowane przez spółkę komandytowo– akcyjną. 

Nieruchomości te miałyby zostać przez spółkę komandytowo– akcyjną zaliczone do środków trwałych i podlegałyby amortyzacji podatkowej. Zasadniczym problemem, jaki powstał przy planowaniu tych czynności, była kwestia obliczenia kosztów poniesionych przez spółkę komandytowo-akcyjną na nabycie opisywanych środków trwałych, co może mieć istotne znaczenie w dalszym funkcjonowaniu tego podmiotu.

Skutkowało to skierowaniem do właściwego dyrektora izby skarbowej wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w której zapytano, w jaki sposób powinny zostać obliczone wydatki poniesione przez spółkę komandytowo-akcyjną na nabycie nieruchomości w drodze aportu, w celu ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku zbycia przez nią nieruchomości.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

We wniosku spółka przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym w przypadku sprzedaży przez spółkę komandytowo-akcyjną nieruchomości uprzednio wniesionych do niej aportem, dochód akcjonariusza powinien zostać ustalony w proporcji do przypadającego na niego udziału określonego w umowie spółki komandytowo-akcyjnej.
Dochód ten powinien być natomiast różnicą pomiędzy ceną sprzedaży nieruchomości, a wartością początkową tych nieruchomości, która została ujawniona w księgach a ustalona przez wspólników w umowie spółki na dzień wniesienia aportu i pomniejszona o dokonane do dnia sprzedaży odpisy amortyzacyjne.

Nieprecyzyjne prawo problemem podatnika

Zdaniem podatnika, w obowiązującym stanie prawnym istnieją nieuzasadnione rozbieżności w traktowaniu osób fizycznych i prawnych przy rozpoznawaniu wartości początkowej środków trwałych wnoszonych do spółek osobowych prawa handlowego. O ile bowiem art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT przewiduje sytuację wniesienia przez osobę fizyczną wkładu w postaci środka trwałego do spółki osobowej prawa handlowego i omawia kwestię rozpoznawania wartości początkowej, to już w ustawy o CIT takiej regulacji nie znajdujemy.

Istniejący przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, pozwala rozpoznawać wartość początkową środków trwałych tylko w wypadku ich wnoszenia przez osobę prawną do podmiotu kapitałowego. W takim stanie prawnym, zdaniem podatnika, spółka komandytowo-akcyjna nie może wartości początkowej nabytych nieruchomości, co skutkuje uniemożliwieniem dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

W interpretacji indywidualnej, właściwy w sprawie dyrektor izby skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W uzasadnieniu organ wskazał, iż w przypadku, gdy aport w postaci nieruchomości wniósł wspólnik będący osobą prawną i przedmiot aportu został zakwalifikowany do środków trwałych, spółka osobowa będzie zobowiązana kontynuować zasady amortyzacji przyjęte przez tego wspólnika.

W szczególności dotyczyć to będzie ustalenia wartości początkowej środka trwałego, wysokości odpisów amortyzacyjnych i okresu ich dokonywania. W przypadku sprzedaży takiego środka trwałego, za koszty uznać można jedynie wydatki na jego nabycie, a nie wartość nieruchomości określoną w umowie spółki komandytowo-akcyjnej.

Analogia naprawia błędy ustawodawcy

Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który po rozpatrzeniu sprawy uchylił interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku WSA podkreślił, że w przypadku, gdy wspólnikami spółki niemającej osobowości prawnej są zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, należy stosować ustawę właściwą dla każdego z tych podatników.

Sąd przyznał, że w obowiązujących przepisach ustaw podatkowych brak jest odpowiedniej regulacji dotyczącej ustalania przez osobę prawną wartości początkowej środków trwałych wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki osobowej.

Autopromocja

Sąd przywołał przepis art. 16g ust. 1 pkt. 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych uważa się, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki kapitałowej, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu - wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

W perspektywie treści art. 22g ust. 1 pkt. 4 ustawy o PIT – który stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych uważa się, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego przez osobę fizyczną do osobowej spółki handlowej, ustaloną przez podatnika tego podatku na dzień wniesienia tego wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej – należy uznać, iż w rozpoznanej sprawie istnieje luka konstrukcyjna, która powoduje odmienne traktowanie dwóch grup podatników tylko ze względu na ich prawną genezę.

W ocenie sądu, w tej sytuacji nie ma żadnych uzasadnionych przyczyn odmiennego traktowania obu kategorii podatników, a w tym stanie rzeczy zachodzi dyskryminacja podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Autopromocja

W konsekwencji takiego stanowiska, sąd uznał, że w celu zapewnienia zgodności prawa podatkowego z konstytucyjną zasadą równości podatników w prawie i wobec prawa, przepis art. 16g ust. 1 pkt. 4 ustawy o CIT należy zastosować w drodze analogii do przypadku ustalenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki osobowej przez osobę prawną.

Zdaniem sądu, tylko takie wnioskowanie „per analogiam” pozwoli wypełnić istniejącą w tym zakresie lukę w prawie. Przede wszystkim bez takiego wnioskowania nie byłoby możliwe w ogóle stosowanie przepisów o amortyzacji do jakiejkolwiek spółki osobowej, której jednym ze wspólników bądź akcjonariuszy jest osoba prawna. Uprawniając swoje działanie, sąd przypomniał, że analogia jest w tym wypadku w pełni dopuszczalna, bowiem wypełnienie luki nie następuje na niekorzyść podatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA