| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Jakie są skutki w CIT wypowiedzenia umowy najmu przed zamortyzowaniem inwestycji w obcym środku trwałym?

Jakie są skutki w CIT wypowiedzenia umowy najmu przed zamortyzowaniem inwestycji w obcym środku trwałym?


Sądy administracyjne prezentują stanowisko, że straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych (zamortyzowanych) środków trwałych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Warunkiem jest jednak, by te środki trwałe zostały zlikwidowane z innych przyczyn niż zmiana przedmiotu działalności.

„Przepis art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) zawiera zamknięty katalog wydatków, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Wśród tych wydatków ustawodawca nie wymienia strat powstałych w związku z likwidacją nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te zostały zlikwidowane z innych przyczyn aniżeli wymieniona w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Oznacza to zatem, że straty te podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.”

Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 3 lutego 2011 r. (sygn. I SA/Po 809/10).

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej sklepy zajmujące się sprzedażą dyskontową. Zarówno sklepy, jak i centra dystrybucyjne prowadzone były m.in. w budynkach, które spółka użytkowała na podstawie umów najmu lub dzierżawy.

W budynkach tych spółka przeprowadzała prace adaptacyjne, mające na celu dostosowanie ich do potrzeb prowadzonej działalności. Dokonane nakłady traktowała jako inwestycję w obcych środkach trwałych, podlegające amortyzacji.

W 2008 r. spółka dokonała nabycia 100% udziałów w innej spółce z o.o. W związku z tą transakcją, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: UOKiK) wydał decyzję, w której wyraził zgodę na takie przejęcie pod warunkiem trwałego i nieodwracalnego wyzbycia się przez spółkę wszelkich praw, w tym praw najmu do 38 enumeratywnie wskazanych placówek sklepowych.

Mogło ono nastąpić wyłącznie na rzecz niezależnego inwestora, nienależącego do grupy kapitałowej kontrolowanej m.in. przez spółkę. W przypadku niezrealizowania powyższego warunku, Prezes UOKiK mógł nałożyć na spółkę karę pieniężną. Spółka wykonała warunek.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Podatki 2011

W niektórych przypadkach rozwiązanie umów najmu lub dzierżawy nastąpiło jednak przed pełnym umorzeniem wartości początkowej poczynionych przez spółkę inwestycji w obce środki trwałe.
Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, pytając, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu niezamortyzowaną wartość inwestycji w obce środki trwałe w formie nakładów adaptacyjnych poczynionych na wynajmowane budynki i lokale, w związku z wyzbyciem się praw najmu przed upływem pełnego okresu amortyzacji tych inwestycji?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »