Ewidencja rachunkowa według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa nakłada na podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej. Jednocześnie przepisy ustawy o CIT nie określają zasad jej prowadzenia. Odsyłają w tym zakresie podatnika do odrębnych przepisów, w tym przede wszystkim do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie.
REKLAMA
Ewidencja rachunkowa dla celów podatku dochodowego od osób prawnych ma być więc prowadzona zgodnie z przepisami o rachunkowości i w sposób umożliwiający określenie wysokości dochodu albo straty, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Ewidencja rachunkowa, to w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych przede wszystkim księgi rachunkowe.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Podatnik prowadzi więc księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Ale też prowadząc księgi musi uwzględniać przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i prowadzić je w taki sposób, aby ustalić wysokość dochodu (straty), podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku.
To samo dotyczy ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która powinna uwzględniać dane niezbędne do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.
Ewidencja rachunkowa powinna umożliwić obliczenie:
- przychodów, w tym przychodów podlegających opodatkowaniu oraz przychodów niestanowiących przychodów podatkowych,
- kosztów uzyskania przychodów i kwot stanowiących wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów,
- dochodów wolnych od opodatkowania oraz strat ze źródeł wolnych od opodatkowania,
Prowadzona ewidencja powinna również obejmować:
- przychody ze źródeł nieopodatkowanych, a więc z działalności rolniczej i leśnej,
- przychody uzyskane za granicą,
- przychody z udziałów w zyskach osób prawnych (np. z umorzenia udziałów, dywidend),
- uzyskane dochody albo poniesione straty ze wspólnego źródła, a więc z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej, ze współwłasności, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania praw i rzeczy majątkowych, wspólnego przedsięwzięcia.
Polecamy: serwis Koszty
REKLAMA
Jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji rachunkowej zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości albo prowadzona ewidencja zawiera błędy, które uniemożliwiają ustalenie dochodu albo straty i obliczenie podatku dochodowego, wtedy dochód do opodatkowania albo stratę ustala urząd skarbowy w drodze oszacowania.
Należy jednak pamiętać, że księgi rachunkowe oraz inne prowadzone ewidencje, nawet jeżeli zawierają błędy, stanowią dowód na okoliczności w nich stwierdzone i powinny być oceniane w postępowaniu podatkowym, tak jak każdy inny dowód.
Podstawa prawna:
- art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 180 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat