reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Ewidencja rachunkowa według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Ewidencja rachunkowa według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Prawidłowe obliczenie podatku CIT oraz jego elementów konstrukcyjnych, a więc przychodów, kosztów uzyskania przychodów, zwolnień podatkowych, ulg podatkowych, podstawy opodatkowania ma zapewnić prawidłowo prowadzona ewidencja rachunkowa.

Ustawa nakłada na podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej. Jednocześnie przepisy ustawy o CIT nie określają zasad jej prowadzenia. Odsyłają w tym zakresie podatnika do odrębnych przepisów, w tym przede wszystkim do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Ewidencja rachunkowa dla celów podatku dochodowego od osób prawnych ma być więc prowadzona zgodnie z przepisami o rachunkowości i w sposób umożliwiający określenie wysokości dochodu albo straty, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Ewidencja rachunkowa, to w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych przede wszystkim księgi rachunkowe.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Podatnik prowadzi więc księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Ale też prowadząc księgi musi uwzględniać przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i prowadzić je w taki sposób, aby ustalić wysokość dochodu (straty), podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku.

To samo dotyczy ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która powinna uwzględniać dane niezbędne do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.

Ewidencja rachunkowa powinna umożliwić obliczenie:

  •  przychodów, w tym przychodów podlegających opodatkowaniu oraz przychodów niestanowiących przychodów podatkowych,
  •  kosztów uzyskania przychodów i kwot stanowiących wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów,
  •  dochodów wolnych od opodatkowania oraz strat ze źródeł wolnych od opodatkowania,

Prowadzona ewidencja powinna również obejmować:

  •  przychody ze źródeł nieopodatkowanych, a więc z działalności rolniczej i leśnej,
  •  przychody uzyskane za granicą,
  •  przychody z udziałów w zyskach osób prawnych (np. z umorzenia udziałów, dywidend),
  •  uzyskane dochody albo poniesione straty ze wspólnego źródła, a więc z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej, ze współwłasności, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania praw i rzeczy majątkowych, wspólnego przedsięwzięcia.

Polecamy: serwis Koszty

Jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji rachunkowej zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości albo prowadzona ewidencja zawiera błędy, które uniemożliwiają ustalenie dochodu albo straty i obliczenie podatku dochodowego, wtedy dochód do opodatkowania albo stratę ustala urząd skarbowy w drodze oszacowania.

Należy jednak pamiętać, że księgi rachunkowe oraz inne prowadzone ewidencje, nawet jeżeli zawierają błędy, stanowią dowód na okoliczności w nich stwierdzone i powinny być oceniane w postępowaniu podatkowym, tak jak każdy inny dowód.

Podstawa prawna:
- art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 180 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama