REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są konsekwencje spóźnionego złożenia zeznania CIT-8

Lidia Niewiadomska
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Deklarację CIT–8 trzeba złożyć w ciągu trzech miesięcy od daty zakończenia roku podatkowego przypada termin złożenia zeznania rocznego CIT-8. W przypadku podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym termin ten przypada na 31 marca kolejnego roku. Gdyby dzień 31 marca przypadł w sobotę albo dzień ustawowo wolny od pracy, jako termin złożenia zeznania rocznego należy przyjąć następny dzień po tym dniu.

W roku 2010, 31 marca przypadał w środę, zatem zeznanie należało złożyć w urzędzie skarbowym (lub wysłać pocztą) najpóźniej tego dnia.

REKLAMA

Autopromocja

Inne formularze wymagane wraz z zeznaniem rocznym 

Dodatkowo istnieją formularze, które w określonych okolicznościach należy złożyć wraz z rocznym zeznaniem CIT-8. Należą do nich:
- CIT-8/O (Informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku)
- CIT-D (Informacja podatnika CIT o otrzymanych / przekazanych darowiznach)
- CIT-ST, CIT-ST/A (Informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku CIT)

Spółka powinna złożyć CIT-8/O jeśli:

– posiadała dochody wolne lub zwolnione od podatku,
– odliczała od dochodu strat z lat ubiegłych,
– odliczała darowizny,
– miała odliczenia z tytułu wydatków inwestycyjnych,
– miała dochody z tytułu dywidend lub innych wymienionych w art. 10 ustawy o CIT,
– dokonywała wypłat dla zagranicznych osób prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei CIT-ST, CIT-ST/A należy złożyć, jeśli spółka zatrudniała pracowników w poszczególnych zakładach położonych na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla swojej siedziby (zakład stanowi tu określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy).

Niezłożenie w terminie wyżej wymienionych formularzy wywoła takie same konsekwencje, jak niezłożenie zeznania CIT-8. Jako deklaracja należy rozumieć bowiem nie tylko zeznanie ale wszelkiego rodzaju wykazy oraz informacje, do których składania zobowiązani są na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Opóźnienie - ryzyko sankcji karno-skarbowych

REKLAMA

Podstawową dolegliwością, jaka czeka podatnika, który nieterminowo złożył zeznanie podatkowe jest kara grzywny wymierzana na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego (KKS). Maksymalna kara grzywny jaka grozi podatnikowi wynosi PLN 26.340,- zł. 

Co istotne, podmiotem, który ponosi odpowiedzialność karną skarbową z tytułu nieterminowego złożenia zeznania podatkowego CIT-8 (oraz nieterminowej wpłaty podatku na konto urzędu skarbowego) będą osoby wyznaczone w spółce do obliczania, pobierania i opłacania w terminie podatków.

Należy również pamiętać, że w szczególnych okolicznościach (np. wielokrotne składanie deklaracji przez spółkę po terminie a w konsekwencji narażenie podatku na uszczuplenie), urząd skarbowy może dopatrzyć się próby uchylenia się od opodatkowania. 

W takiej sytuacji osobie odpowiedzialnej za rozliczenie podatku w spółce mogą grozić bardzo wysokie kary, z karą bezwzględnego pozbawienia wolności włącznie. Zgodnie bowiem z przepisami KKS, podatnik, który nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Maksymalna kara grzywny wynosi 2.643.200,- zł. 

Jeżeli jednak kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, lub nie przekracza ustawowego progu, wówczas wysokość grzywny, która grozi za uchylenie się od opodatkowania jest niższa i może wynosić do 720 stawek dziennych (gdy wystąpi mała wartość podatku narażonego na uszczuplenie) lub do PLN 26 340 (w przypadku gdy uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu).

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jak się bronić? - Czynny żal

Jednak podatnik nie zawsze zostanie ukarany. Istnieje sposób na uniknięcie odpowiedzialności karnej poprzez złożenie tzw. czynnego żalu, czyli powiadomienia urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego. 

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. 

Odstąpienie od kary stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.

Co istotne, zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

- w czasie kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
- po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Jeśli zatem urząd skarbowy nie skontaktował się ze spółką w celu wyjaśnienia niezłożenia zeznania podatkowego (albo nie wystosował do spółki wezwania w tej sprawie), odwołując się do art. 16 KKS, osoby odpowiedzialne za rozliczenie podatków w spółce będą mogły uniknąć sankcji karno-skarbowych poprzez złożenie „czynnego żalu”. 

Należy zwrócić uwagę, że niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że fakt nieterminowego złożenia deklaracji przez podatnika jest z punktu widzenia urzędu udokumentowany, gdyż nie ma wpływu deklaracji do urzędu. I w konsekwencji wywodzą brak możliwości skorzystania przez podatnika z „czynnego żalu”. Taki pogląd wydaje się być jednak nieuzasadniony.

„Czynny żal” należy złożyć do urzędu skarbowego wraz ze składanym po terminie zeznaniem podatkowym. W piśmie tym powinny znaleźć się następujące informacje:
– zawiadomienie że zeznanie nie zostało złożone w ustawowym terminie,
– wyjaśnienie przyczyn nie złożenia zeznania w terminie,
– informacja, że ustawowy obowiązek został jednak dopełniony, tj. spółka złożyła zeznanie oraz uiściła należny podatek wraz odsetkami za zwłokę,
– wniosek o odstąpienie od wszczynania postępowania w sprawie i o zaniechanie ukarania.

Odsetki

Dodatkową dolegliwością podatkową za niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku w terminie są odsetki za zwłokę od nieterminowej zapłaty zobowiązania. Odsetki należy liczyć od dnia następnego po dniu w którym przypadł obowiązek zapłaty podatku. W chwili obecnej wysokość odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10% w skali roku.

Co do zasady, podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć odsetki od zaległości podatkowej. W praktyce możliwe jest skorzystanie z kalkulatora odsetek podatkowych dostępnego w Internecie lub skontaktowanie się w tej sprawie z urzędem skarbowym.

Co istotne odsetek nie nalicza się i pobiera, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską (na dzień dzisiejszy jest to kwota 6 zł).

Reasumując

Co w związku z tym zrobić by uniknąć sankcji KKS wynikających z niezłożenia zeznania podatkowego?
- Jak najszybciej złożyć zeznanie podatkowe,
- Uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę,
- Złożyć zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. Czynny żal).

Należy również pamiętać, aby przechowywać kopie deklaracji wraz z potwierdzeniem z biura podawczego (ewentualnie dowody nadania listu na poczcie). W razie jakichkolwiek wątpliwości, to na spółce ciąży obowiązek udowodnienia organom podatkowym, że postępuje zgodnie z prawem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie

Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

REKLAMA

KSeF odroczony ale nieunikniony: już w 2025 r. trzeba przygotować firmę i biuro rachunkowe na przyszłoroczne zmiany. Jak to zrobić?

W 2025 roku powraca temat obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.

Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

REKLAMA

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

REKLAMA