reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Podatek dochodowy od osób prawnych jest płacony za rok podatkowy. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Przed złożeniem zeznania podatkowego za rok i zapłatą należnego podatku, na podatniku ciąży obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy.

Zapłata zaliczek na podatek stanowi niejako pierwszy etap rozliczenia z podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnicy CIT wpłacają zaliczki miesięczne na podatek dochodowy na rachunek urzędu skarbowego właściwego według ich siedziby.

Zaliczki należy płacić w wysokości stanowiącej różnicę między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Od 1 stycznia 2007 r. podatnicy nie są już zobowiązani do składania w trakcie roku podatkowego deklaracji podatkowych o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego (CIT-2).

Należy wskazać trzy rodzaje zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Są to:
• zaliczki miesięczne,
• zaliczki kwartalne,
• zaliczki w formie uproszczonej.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podstawową formą dokonywania rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych są zaliczki miesięczne. Ich wysokość oblicza się najpierw mnożąc odpowiednią stawkę podatku przez dochód, który stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Od tak obliczonego podatku powinna być odjęta suma zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zaliczki należy regulować w następujących terminach:
• wpłaty za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego, co do zasady, dokonać należy w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni,
• zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego należy zapłacić w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do dnia 20 ostatniego miesiąca roku podatkowego.

W 2010r. zaliczkę za grudzień od dochodów z działalności gospodarczej należy wpłacić do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Oznacza to, że zaliczka za listopad 2010r. będzie wpłacana przez podatników w podwójnej wysokości.

W przypadku gdy termin płatności zaliczki przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, zostaje on przesunięty na pierwszy roboczy dzień następujący po dniu wolnym.

Zaznaczmy, że ustawa z dnia 23 października 2009r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 201., poz. 1542) przesuwa o dwa lata korzystne dla podatników rozwiązanie, które przewiduję zapłatę zaliczki za grudzień albo ostatni kwartał danego roku do 20 stycznia następnego roku. Regulacja taka zacznie obowiązywać od 2012 roku.

W innych terminach płacą zaliczki podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł. Jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy udział przychodów z działalności rolniczej w ogólnej kwocie przychodów wynosił co najmniej 50% podatnicy są uprawnieni do dokonywania wpłat zaliczek począwszy od dnia 20 października każdego roku.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Podstawa prawna
• art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama