Czy można zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną wartość zlikwidowanych środków trwałych
REKLAMA
REKLAMA
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawy jako koszty niestanowiące kosztów podatkowych.
REKLAMA
Aby wydatek stanowił koszt w rachunku podatkowym, musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu i nie może to być koszt wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszt podatkowy.
Niezamortyzowaną część zlikwidowanych środków trwałych podatnik może pod pewnymi warunkami zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Przepisy ustawy o CIT wyłączają możliwość uznania za koszt podatkowy zlikwidowanego środka trwałego, jeżeli:
- likwidacji podlega środek trwały niezamortyzowany,
- likwidacja jest związana ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności,
- na skutek zmiany rodzaju działalności likwidowany środek trwały utracił przydatność gospodarczą.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
A więc niezamortyzowana wartość środka trwałego poddanego likwidacji może być kosztem podatkowym, jeżeli likwidacja nie jest związana ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności. Warto pamiętać, że wydatki na nabycie środka trwałego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej są ponoszone przez podatnika w celu uzyskania przychodów.
Stanowią one podstawę do obliczenia wartości początkowej środka trwałego, który podlega amortyzacji. Stąd nie tylko zamortyzowana (poprzez odpisy amortyzacyjne), lecz także niezamortyzowana wartość środka trwałego wynika z wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodu.
REKLAMA
Przyjąć więc należy, że spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną wartość wyburzonych budynków, jeżeli ich likwidacja nie jest związana z planowaną zmianą rodzaju prowadzonej działalności przez spółkę. Na miejscu starych budynków spółka zamierza wybudować nowe budynki lepiej przystosowane do prowadzonej działalności gospodarczej.
W interpretacji indywidualnej z dnia 7 października 2009 r. nr IPPB5/423-349/09/JC Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził m.in.:
„…Jeżeli jednak wszelkie działania w zakresie racjonalnej gospodarki środkami trwałymi w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej skutkują likwidacją niektórych z tych środków i polegają na zastosowaniu lepszych rozwiązań technologicznych, są ekonomicznie i gospodarczo uzasadnione nie mogą być kwalifikowane jako zmiana rodzaju działalności gospodarczej.
Uwzględniając zatem literalne brzmienie powołanego przepisu należy uznać, iż straty z tytułu likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, spowodowane zdarzeniami niezwiązanymi ze zmianą rodzaju działalności, mogą być uznane jednorazowo za koszty uzyskania przychodu w wysokości niezamortyzowanej wartości tych środków.”
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Podstawa prawna
- art. 15 ust. 1 art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat