Kiedy spółka nie może skorzystać z jednorazowej amortyzacji
REKLAMA
REKLAMA
Przepis art. 22 ust. 11 ustawy o PIT stanowi, że nie ma prawa do amortyzacji jednorazowej podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:
- prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub
- działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
REKLAMA
Zobacz: Jednorazowa amortyzacja a dotacje
Organy podatkowe interpretują ten przepis w ten sposób, że fakt prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej może odebrać prawo do jednorazowej amortyzacji dokonywanej przez nowo założoną spółkę osobową.
Przykładem takiego stanowiska organów podatkowych jest interpretacja indywidualna z 15 lutego 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBI/1/415-1018/09/ESZ).
Interpretacja dotyczy następującego stanu faktycznego. Od 1998 r. podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2008 r. działalność gospodarczą rozpoczęła nowa spółka komandytowa, której udziałowcem został podatnik jako jej komandytariusz. Posiada w niej 88% udziałów.
W 2008 r. spółka komandytowa zakupiła środki trwałe i skorzystała z prawa do jednorazowej amortyzacji na podstawie art. 22 ust. 7 ustawy o PIT. Podatnik na podstawie art. 8 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce określił proporcjonalnie do swojego prawa w udziale w zysku.
Mały podatnik 2011 / 2012
Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.
Polecamy: W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową
REKLAMA
Za 2008 r. podatnik uznał, że ma 88% udział w kosztach wynikających z zastosowania jednorazowej amortyzacji środków trwałych zakupionych i ewidencjonowanych przez spółkę komandytową. Dyrektor Izby Skarbowej się z tym poglądem nie zgodził:
MF
„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka komandytowa, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, powstała w 2008 roku, co oznacza że w tym też roku była podmiotem „rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej”. Ponadto w 2008 r. zakupiła środki trwałe oraz dokonała ich jednorazowej amortyzacji, na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w 2008 r. Spółka ta mogła skorzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji, jedynie jako podmiot „rozpoczynający działalność gospodarczą”, a nie jako tzw. „mały podatnik”. Jednakże, aby mogła skorzystać z tego prawa, jako podmiot „rozpoczynający działalność gospodarczą”, nie mogła wypełniać przesłanek określonych w art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z treści złożonego wniosku, w roku rozpoczęcia przez Wnioskodawcę prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej (tj. w 2008 r.), prowadził On również pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie (od 1998 r.). Wypełnił więc przesłankę, o której mowa w art. 22k ust. 11 ww. ustawy, wykluczającą możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji.”
Z interpretacji tej wynika, że po zakończeniu pierwszego roku funkcjonowania spółki komandytowej będzie ona mogła korzystać z jednorazowej amortyzacji, o ile zostaną spełnione wymagania bycia przez nią „małym podatnikiem”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat