reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Modernizacja środka trwałego a jednorazowa amortyzacja

Modernizacja środka trwałego a jednorazowa amortyzacja

Na początku 2010 r. skorzystałem z jednorazowej amortyzacji. W czerwcu 2010 r. zmodernizowałem tak rozliczony środek trwały. Czy wydatki modernizacyjne także mogę rozliczyć metodą jednorazowej amortyzacji?

Tak, może Pan skorzystać z jednorazowej amortyzacji co do nakładów modernizacyjnych.

Art. 22k ust. 8 ustawy o PIT stanowi, że podatnicy w ramach jednorazowej amortyzacji mogą dokonywać tego typu odpisów amortyzacyjnych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przepis ten nie zawiera ograniczenia dla uwzględnienia w roku nabycia środka trwałego nakładów modernizacyjnych zmieniających przecież wartość początkową środka trwałego. Jednorazowa amortyzacja jest możliwa w odniesieniu do nakładów modernizacyjnych po zwiększeniu w 2010 r. wartości początkowej nabytego w 2010 r. środka trwałego.

Przepisy nie rozstrzygają, czy taka amortyzacja odbędzie się poprzez kolejny odpis amortyzacyjny odpowiadający nakładom modernizacyjnym – ja opowiadam się za tym rozwiązaniem. Drugi wariant to wyksięgowanie z kosztów uzyskania przychodu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego z początku 2010 r. i po zakończeniu modernizacji wprowadzenie do kosztów uzyskania przychodów jednorazowego odpisu amortyzacyjnego obejmującego łącznie cenę zakupu i wartość nakładów modernizacyjnych. 

Trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszy wynika z art. 22g ust. 17 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł. Kolejne warunki, które trzeba spełnić wynikają z art. 22k ust. 7 ustawy o PIT.

Ten przepis zawiera kilka ograniczeń co do możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji - jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, ale z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. 

Limity jednorazowej amortyzacji

W wyniku modernizacji, przebudowy, rozbudowy nie może się więc zmienić kwalifikacja środka trwałego na środek trwały spoza grupy 3-8 KŚT. Należy też pamiętać o limitach ograniczających możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji – zasadniczo limit wynosi 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych, ale do końca 2010 r. został podniesiony do 100 000 euro. Może się zdarzyć, że wydatki na zakup środka trwałego zmieściły w limicie, ale wydatki modernizacyjne będą powodować jego przekroczenie.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama