| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Jednorazowa amortyzacja a dotacje

Jednorazowa amortyzacja a dotacje

Jednorazowa amortyzacja jest możliwa w stosunku do środka trwałego, którego zakup częściowo sfinansowano z dotacji. Trzeba spełnić wszystkie wymagania dla tej formy amortyzacji. Kosztem uzyskania przychodu nie będzie jednak odpis od wartości początkowej środka trwałego w części sfinansowanej z dotacji.

Art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. 

Polecamy: ustawa o PIT

Odpisy amortyzacyjne od tej części ich wartości, która została sfinansowana tą dotacją, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Otrzymanie dotacji nie jest przesłanką wykluczającą przeprowadzenie jednorazowej amortyzacji, ale trzeba uwzględnić ograniczenie przewidziane przez powołany przepis. 

Przykładem praktyki interpretacyjnej organów podatkowych w tym zakresie jest pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 października 2009 r. (nr IBPBI/1/415-768/09/AP). Adresatem pisma był tzw. mały podatnik, który zamierzał nabyć maszyny i urządzenia do produkcji sprzedawanych wyrobów. Urządzenia te należały do rodzaju 417 Klasyfikacji Środków Trwałych.

Podstawowym warunkiem jednorazowej amortyzacji jest stosowanie jej do środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji (z wyłączeniem samochodów osobowych). Zakup środków trwałych miał być dotowany w wysokości 40% z unijnego programu Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził:

„Otrzymanie dotacji stanowi więc przesłankę do wydzielenia części odpisów amortyzacyjnych, odpowiadającej otrzymanemu zwrotowi nakładów na zakup środka trwałego i nie zaliczania tak wydzielonej części odpisów do kosztów uzyskania przychodów. Zatem prawo do jednorazowej amortyzacji będzie przysługiwało wnioskodawcy jedynie od tej części wartości środka trwałego, która nie została sfinansowana otrzymaną dotacją.”

Polecamy serwis: Fundusze Unijne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »