reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Amortyzacja budynku wykorzystywanego w ograniczonym zakresie na potrzeby działalności gospodarczej

Amortyzacja budynku wykorzystywanego w ograniczonym zakresie na potrzeby działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Organy skarbowe niejednokrotnie podważają prawo podatnika do amortyzowania obiektu budowlanego wykorzystywanego tylko w pewnym zakresie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Należy jednak podkreślić, że nawet wykorzystywanie określonego budynku w ograniczonym zakresie nie wyklucza możliwości uznania tego budynku za wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Polecamy: Działalność gospodarcza

Należy jednak podkreślić, że podatnik powinien wiarygodnie udowodnić fakt wykorzystywania określonego budynku, nawet w pewnej części (np. w celu magazynowania sprzętu, materiałów, czy jako zaplecze dla zatrudnionych pracowników) do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 25 maja 2007 r., III SA/Wa 3214/06 zauważył np., że sam fakt opłacania podatku od nieruchomości według stawek jak dla działalności gospodarczej nie stanowi przesądzającego argumentu świadczącego o faktycznym wykorzystywaniu tego budynku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. 

Warto w tym miejscu zauważyć, że uzasadnienie przez podatnika wykorzystywania budynku, nawet w ograniczonym zakresie powinno być wiarygodne i nie budzące wątpliwości. Podatnik musi wskazać w jaki sposób wykorzystuje budynek.

Organ podatkowy, raczej nie uzna prawa podatnika do amortyzacji budynku, który zdaniem podatnika wykorzystywany jest jako np. magazyn a jego stan techniczny będzie temu zdecydowanie przeczył, gdyż np. budynek będzie niezagospodarowany, pusty, zdewastowany z powybijanymi szybami, bez drzwi co oznacza że nie ma możliwości aby był używany jako magazyn.

Porównaj: Amortyzacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama