Wartość początkowa budynku a wydatki na jego ulepszenie
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowymi wyznacznikami przy określeniu wartości początkowej budynku według ustawy o PIT są, w zależności od sposobu wejścia w jego posiadanie cena nabycia, koszt wytworzenia, wartość rynkowa, wycena dokonana przez podatnika. Wartość początkowa środka trwałego może ulec zmianie na skutek poniesienia wydatków na ulepszenie ich.
REKLAMA
Zobacz także: Ulgi
Przez ulepszenie środka trwałego należy rozumieć takie działania jak:
- przebudowę – jest to zmiana (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny;
- rozbudowę – jest to wykonanie robót budowlanych w wyniku których uzyskuje się powiększenie istniejącego obiektu budowlanego;
- rekonstrukcję – jest to wykonanie robót budowlanych, w wyniku których następuje odtworzenie zniszczonego obiektu budowlanego w miejscu jego dotychczasowej lokalizacji na podstawie danych dotyczących jego pierwotnej formy;
- adaptację – jest to wykonanie robót budowlanych, w wyniku których następuje przystosowanie obiektu budowlanego do spełnienia funkcji odmiennej od tej, dla której został zbudowany lub użytkowany;
- modernizację – jest to wykonanie w istniejącym obiekcie robót budowlanych, w wyniku których uzyskuje się efekt polegający na zmianie przeznaczenia obiektu, obniżenia kosztów eksploatacji, przystosowania do zmienionych warunków użytkowania.
Zwiększenie wartości początkowej budynku na skutek poniesienia wydatków związanych z ulepszeniem środka trwałego wystąpi wówczas, gdy w wyniku podjęcia wymienionych czynności nastąpi wzrost wartości użytkowej ulepszonego środka trwałego.
Warto zwrócić uwagę na fakt, na który zwrócił uwagę m.in. WSA w Gdańsku, w wyroku z dnia 5 czerwca 2008 r., I SA/Gd 1071/07, że wszelkie wydatki poniesione od dnia nabycia do dnia przekazania budynku do użytkowania na jego ulepszenie tworzą jego wartość początkową, jednakże pod warunkiem ich właściwego udokumentowania.
Brak stosownych dokumentów skutkować będzie przyjęciem wartości początkowej równej cenie nabycia środka trwałego. Sąd zwrócił ponadto uwagę w wyroku na fakt, że nie należy utożsamiać wartości poczynionych nakładów z wielkością, o jaką wzrosła wartość środka trwałego, która zależy również od czynników zupełnie niezależnych od jego właściciela, jak choćby kształtowanie się cen nieruchomości na wolnym rynku.
Przeczytaj także: Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat