| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Wartość początkowa budynku a wydatki na jego ulepszenie

Wartość początkowa budynku a wydatki na jego ulepszenie

Określenie wartości początkowej budynku będącego środkiem trwałym ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego wyliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu, gdyż stanowi podstawę obliczania tych odpisów. Zasady dotyczące określenia wartości początkowej środków trwałych określone zostały w art. 22g ustawy o PIT.

Podstawowymi wyznacznikami przy określeniu wartości początkowej budynku według ustawy o PIT są, w zależności od sposobu wejścia w jego posiadanie cena nabycia, koszt wytworzenia, wartość rynkowa, wycena dokonana przez podatnika. Wartość początkowa środka trwałego może ulec zmianie na skutek poniesienia wydatków na ulepszenie ich.

Zobacz także: Ulgi

Przez ulepszenie środka trwałego należy rozumieć takie działania jak:

  • przebudowę – jest to zmiana (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny;
  • rozbudowę – jest to wykonanie robót budowlanych w wyniku których uzyskuje się powiększenie istniejącego obiektu budowlanego;
  • rekonstrukcję – jest to wykonanie robót budowlanych, w wyniku których następuje odtworzenie zniszczonego obiektu budowlanego w miejscu jego dotychczasowej lokalizacji na podstawie danych dotyczących jego pierwotnej formy;
  • adaptację – jest to wykonanie robót budowlanych, w wyniku których następuje przystosowanie obiektu budowlanego do spełnienia funkcji odmiennej od tej, dla której został zbudowany lub użytkowany;
  • modernizację – jest to wykonanie w istniejącym obiekcie robót budowlanych, w wyniku których uzyskuje się efekt polegający na zmianie przeznaczenia obiektu, obniżenia kosztów eksploatacji, przystosowania do zmienionych warunków użytkowania.

Zwiększenie wartości początkowej budynku na skutek poniesienia wydatków związanych z ulepszeniem środka trwałego wystąpi wówczas, gdy w wyniku podjęcia wymienionych czynności nastąpi wzrost wartości użytkowej ulepszonego środka trwałego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, na który zwrócił uwagę m.in. WSA w Gdańsku, w wyroku z dnia 5 czerwca 2008 r., I SA/Gd 1071/07, że wszelkie wydatki poniesione od dnia nabycia do dnia przekazania budynku do użytkowania na jego ulepszenie tworzą jego wartość początkową, jednakże pod warunkiem ich właściwego udokumentowania.

Brak stosownych dokumentów skutkować będzie przyjęciem wartości początkowej równej cenie nabycia środka trwałego. Sąd zwrócił ponadto uwagę w wyroku na fakt, że nie należy utożsamiać wartości poczynionych nakładów z wielkością, o jaką wzrosła wartość środka trwałego, która zależy również od czynników zupełnie niezależnych od jego właściciela, jak choćby kształtowanie się cen nieruchomości na wolnym rynku.

Przeczytaj także: Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK