Zakup budynku a koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a i c tej ustawy, w tym wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także na ich ulepszenie, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
REKLAMA
Wydatki na nabycie środków trwałych stanowią jednak koszt uzyskania przychodów w formie odpisu z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), o ile są dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a-16m u.p.d.p.
„Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od łącznego spełnienia trzech przesłanek: koszty te muszą być faktycznie poniesione, ich poniesienie musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodów oraz musi istnieć związek między poniesionym kosztem a przychodem”. (patrz wyrok WSA Kraków z dnia 7 kwietnia 2009 r. - sygn. I SA/Kr 1628/08).
Aby koszty zakupu budynku stanowiły koszty uzyskania przychodów i podlegały odliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne budynek ten musi być kompletny i zdatny do użyczenia, a ponadto nie może mieć dowolnego przeznaczenia, lecz takie, które jednoznacznie umożliwia jego wykorzystanie w prowadzonej przez podatnika działalności.
Polecamy: serwis VAT
„Sam fakt nabycia budynku nie daje podstaw do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Budynek musi być kompletny i zdatny do używania przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. (…) Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanym w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.” (patrz wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 lutego 2005 r., I SA/Wr 1039/03).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat