reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Terminy podatkowe > Dzień wolny od pracy a obliczenie terminu podatkowego

Dzień wolny od pracy a obliczenie terminu podatkowego

Zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Dla podatnika oznacza to, że koniec terminu ulega w takim wypadku przesunięciu na pierwszy po dniach wolnych od pracy dzień powszedni. Oprócz niedziel dniami ustawowo wolnymi od pracy są:

1 stycznia - Nowy Rok,
6 stycznia - Święto Trzech Króli
pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja - Święto Państwowe,
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
pierwszy dzień Zielonych Świątek,
dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada - Wszystkich Świętych,
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 z późn. zm.).

Ostatni dzień terminu podatkowego przypadający na którykolwiek z tych dni powoduje automatyczne przesunięcie końca terminu na pierwszy dzień następujący po dniach wolnych.

Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę - reaktywacja

Polecamy: serwis Ryczałt

Jednakże należy mieć w szczególnej uwadze sytuację, gdy koniec terminu przypadnie na dzień wolny od pracy ustanowiony nie w drodze ustawy, lecz np. indywidualną decyzją pracodawcy lub w inny sposób. Nie dotyczy to również sytuacji, gdy dzień wolny został określony np. przez naczelnika urzędu skarbowego i w danym dniu urząd jest nieczynny – taka sytuacja może np. wystąpić 2 maja. Podatnik zobowiązany jest pomimo wystąpienia takiej sytuacji do zachowania terminu.

Na potwierdzenie tego można przytoczyć wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2008 r. - sygn. II FSK 1235/07: „Skoro ustawodawca w żadnym innym przepisie prawa podatkowego nie definiuje dni wolnych w sposób odmienny niż w art. 12§ 5 Ordynacji podatkowej, to użyte w tym przepisie in fine określenie „dni wolne” odnosić się może tylko i wyłącznie do dni ustawowo wolnych od pracy, o których mowa w części pierwszej tego przepisu.”

Podobna sytuacja wystąpi, gdy podatnik ma obowiązek zachowania jakiegoś terminu materialnego czy procesowego a wyznaczy w swojej firmie dzień wolny od pracy. Taka decyzja o ustanowieniu wolnego dnia, nie stanowi jednocześnie o przedłużeniu terminu i o możliwości dopełnienia obowiązku w pierwszym dniu pracy po tym dniu wolnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama