reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji

Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji

Obiekt budowlany może być zaliczony do środków trwałych i podlegać amortyzacji dopiero wtedy, gdy może być legalnie użytkowany na mocy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają środki trwałe, takie jak budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu a także inne przedmioty, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania.

Niejednokrotnie w praktyce dochodzi do konfrontacji przedsiębiorcy z organem skarbowym w kwestii jednoznacznej interpretacji określenia środka trwałego jako kompletnego i zdatnego do użytku.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Można stwierdzić, że kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia do używania oznacza, że środek trwały zawiera wymagane elementy konstrukcyjne pozwalające na jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, jest sprawny technicznie, a jeśli istnieją wymogi formalne, to także są one spełnione.

Jeśli chodzi o budynki, to warunki kompletności i zdatności do użytku środka trwałego są spełnione dopiero wówczas, gdy „obiekt budowlany może na mocy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, być legalnie przyjęty do użytkowania. Do czasu wydania takiej decyzji, obiekt budowlany nie może być zaliczony do środków trwałych, a tym samym nie może być amortyzowany” (por. wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 października 2009 r., I SA/Lu 379/09).

Polecamy: Podatki 2010

Zdarza się, że podatnicy zaliczają do środków trwałych budynki, które do takich nie powinny być zaliczone bo nie mają np. pozwolenia na użytkowanie wydanego zgodnie z prawem budowlanym a uzasadniają to m.in. tym, że brak decyzji o pozwoleniu na użytkowanie jest uchybieniem formalnym, które nie ma znaczenia dla zaliczenia budynku do środków trwałych zgodnie z jego przeznaczeniem.

W ocenie organów skarbowych budynek podlega amortyzacji, gdy w dniu przyjęcia do używania jest kompletny i zdatny do użytku, tzn. spełnia kryteria wyposażenia we wszystkie elementy konstrukcyjne umożliwiające jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem a przez określenie zdatny do użytku, należy rozumieć możliwość faktycznego oraz prawnego użytkowania. Mówiąc prosto ma być nie tylko wybudowany ale też ma mieć wszystkie niezbędne dokumenty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama