Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają środki trwałe, takie jak budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu a także inne przedmioty, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania.
REKLAMA
Niejednokrotnie w praktyce dochodzi do konfrontacji przedsiębiorcy z organem skarbowym w kwestii jednoznacznej interpretacji określenia środka trwałego jako kompletnego i zdatnego do użytku.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Można stwierdzić, że kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia do używania oznacza, że środek trwały zawiera wymagane elementy konstrukcyjne pozwalające na jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, jest sprawny technicznie, a jeśli istnieją wymogi formalne, to także są one spełnione.
Jeśli chodzi o budynki, to warunki kompletności i zdatności do użytku środka trwałego są spełnione dopiero wówczas, gdy „obiekt budowlany może na mocy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, być legalnie przyjęty do użytkowania. Do czasu wydania takiej decyzji, obiekt budowlany nie może być zaliczony do środków trwałych, a tym samym nie może być amortyzowany” (por. wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 października 2009 r., I SA/Lu 379/09).
Polecamy: Podatki 2010
Zdarza się, że podatnicy zaliczają do środków trwałych budynki, które do takich nie powinny być zaliczone bo nie mają np. pozwolenia na użytkowanie wydanego zgodnie z prawem budowlanym a uzasadniają to m.in. tym, że brak decyzji o pozwoleniu na użytkowanie jest uchybieniem formalnym, które nie ma znaczenia dla zaliczenia budynku do środków trwałych zgodnie z jego przeznaczeniem.
W ocenie organów skarbowych budynek podlega amortyzacji, gdy w dniu przyjęcia do używania jest kompletny i zdatny do użytku, tzn. spełnia kryteria wyposażenia we wszystkie elementy konstrukcyjne umożliwiające jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem a przez określenie zdatny do użytku, należy rozumieć możliwość faktycznego oraz prawnego użytkowania. Mówiąc prosto ma być nie tylko wybudowany ale też ma mieć wszystkie niezbędne dokumenty.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat