reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową

W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową

Amortyzacja jednorazowa jest dużą korzyścią dla przedsiębiorców. Co prawda nie mogą z niej skorzystać wszyscy podatnicy. Prawo to mają podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w roku dokonania odpisu amortyzacyjnego oraz tzw. „mali podatnicy”.

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Istnienie limit odpisów amortyzacyjnych – 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Przy czym limit 50 000 euro został w 2009 r. i w 2010 r. podniesiony do 100 000 euro. Podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Limity jednorazowej amortyzacji

Mały podatnik 2011 / 2012

Jak w praktyce stosować zwrot „nie wcześniej niż w miesiącu wprowadzenia do ewidencji”?

Organy podatkowe interpretują tą zasadę amortyzacji jednorazowej w ten sposób, że podatnik może swobodnie wybrać miesiąc przeprowadzenia amortyzacji jednorazowej w roku wprowadzenia środka trwałego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Mały podatnik nabył w kwietniu 2010 r. ciągnik (symbol KŚT 746 w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych). Cena nabycia 146 000 zł. Podatnik wprowadził ciągnik do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w kwietniu 2010 r. i od tego miesiąca używał. W okresie maj-czerwiec 2010 r. podatnik planował starać się w banku o odnowienie linii kredytowej. Przedsiębiorca nie chciał w czasie rozmów z bankiem wykazywać miesięcznej straty podatkowej. Dlatego zaplanował, że jednorazowy odpis amortyzacyjny 146 000 zł przeprowadzi w grudniu 2010 r. 

Polecamy: Jednorazowa amortyzacja do 50 tys. euro rocznie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama