reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Kiedy zapłacimy CIT od przychodów

Kiedy zapłacimy CIT od przychodów

Podatek dochodowy płacimy przede wszystkim od uzyskanych dochodów. Dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Pamiętać jednak należy, że przedmiotem opodatkowania może być również czasem przychód.

Opodatkowanie przychodu oznacza opodatkowanie otrzymanej kwoty brutto, a więc całej kwoty uzyskanego przychodu. Przychodu nie pomniejszymy o koszty poniesione w celu jego uzyskania. Pamiętajmy również, że przychodów opodatkowanych ryczałtowo, jak również kosztów ich uzyskania nie uwzględnimy przy ustalaniu dochodu oraz nie wykażemy w składanych zeznaniach CIT-8.

Opodatkowanie przychodów w formie ryczałtowej oznacza bowiem, że takich przychodów nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Podatek jest pobierany przez płatnika, a więc podmiot, który wypłaca opodatkowane ryczałtowo należności.

Płatnik musi więc potrącić kwotę należnego podatku z realizowanej wypłaty, a pobrany podatek wpłacić w terminie na konto właściwego urzędu skarbowego. Równocześnie płatnik sporządza i przesyła do właściwego urzędu skarbowego deklarację podatkową w związku z pobranym podatkiem.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Ryczałtowemu opodatkowaniu podlegają:

1. Przychody wymienione w art. 21 ustawy CIT uzyskiwane przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, a więc nierezydentów.

Przypomnijmy, że ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podlegają podmioty, które nie mają siedziby lub zarządu w Polsce, ale uzyskują na tym terytorium przychody. Podmioty takie są podatnikami w ograniczonym zakresie, ponieważ płacą podatek dochodowy, tylko od przychodów uzyskanych na terytorium Polski.
Do przychodów opodatkowanych ryczałtowo należą przychody uzyskane z odsetek, praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do wzorów zdobniczych, praw do znaków towarowych oraz know how.

W taki sam sposób są opodatkowane przychody uzyskane przez nierezydenta z działalności widowiskowej, rozrywkowej i sportowej oraz usługi niematerialne do których zaliczymy przychody uzyskane z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń.

Identyczne zasady opodatkowania dotyczą przychodów uzyskanych z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w polskich portach przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej (oprócz ładunków i pasażerów tranzytowych) oraz przychody uzyskane w Polsce przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.

Polecamy: VAT 2011

2. Przychody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski (art. 22 ustawy CIT).

Należy podkreślić, że opisane zasady opodatkowania przychodów mogą zmieniać się, jeżeli podatnikiem jest podmiot pochodzący z kraju z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy takie mogą zmieniać ogólne zasady opodatkowania.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama