Kiedy zapłacimy CIT od przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie przychodu oznacza opodatkowanie otrzymanej kwoty brutto, a więc całej kwoty uzyskanego przychodu. Przychodu nie pomniejszymy o koszty poniesione w celu jego uzyskania. Pamiętajmy również, że przychodów opodatkowanych ryczałtowo, jak również kosztów ich uzyskania nie uwzględnimy przy ustalaniu dochodu oraz nie wykażemy w składanych zeznaniach CIT-8.
REKLAMA
Opodatkowanie przychodów w formie ryczałtowej oznacza bowiem, że takich przychodów nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Podatek jest pobierany przez płatnika, a więc podmiot, który wypłaca opodatkowane ryczałtowo należności.
Płatnik musi więc potrącić kwotę należnego podatku z realizowanej wypłaty, a pobrany podatek wpłacić w terminie na konto właściwego urzędu skarbowego. Równocześnie płatnik sporządza i przesyła do właściwego urzędu skarbowego deklarację podatkową w związku z pobranym podatkiem.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Ryczałtowemu opodatkowaniu podlegają:
1. Przychody wymienione w art. 21 ustawy CIT uzyskiwane przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, a więc nierezydentów.
Przypomnijmy, że ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podlegają podmioty, które nie mają siedziby lub zarządu w Polsce, ale uzyskują na tym terytorium przychody. Podmioty takie są podatnikami w ograniczonym zakresie, ponieważ płacą podatek dochodowy, tylko od przychodów uzyskanych na terytorium Polski.
Do przychodów opodatkowanych ryczałtowo należą przychody uzyskane z odsetek, praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do wzorów zdobniczych, praw do znaków towarowych oraz know how.
REKLAMA
W taki sam sposób są opodatkowane przychody uzyskane przez nierezydenta z działalności widowiskowej, rozrywkowej i sportowej oraz usługi niematerialne do których zaliczymy przychody uzyskane z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń.
Identyczne zasady opodatkowania dotyczą przychodów uzyskanych z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w polskich portach przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej (oprócz ładunków i pasażerów tranzytowych) oraz przychody uzyskane w Polsce przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.
Polecamy: VAT 2011
2. Przychody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski (art. 22 ustawy CIT).
Należy podkreślić, że opisane zasady opodatkowania przychodów mogą zmieniać się, jeżeli podatnikiem jest podmiot pochodzący z kraju z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy takie mogą zmieniać ogólne zasady opodatkowania.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat