REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ustawie o podatku dochodowym nie znajdziemy definicji pojęcia „rok podatkowy”. Możemy jednak przyjąć, że jest to okres, za który należy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych. Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, czyli dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia.

Może zadecydować podatnik

REKLAMA

Autopromocja

Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może przyjąć, iż jego rok podatkowy będzie obejmował inne, kolejne dwanaście miesięcy kalendarzowych, a więc nie będzie zaczynał się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Przyjmując inny rok podatkowy niż dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia, podatnik powinien pamiętać o dwóch warunkach. Po pierwsze o przyjęciu innego niż kalendarzowy rok podatkowy, należy postanowić w umowie, statucie spółki, albo w innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe podatnika, np. w akcie założycielskim.

Po drugie, o zmianie roku podatkowego podatnik musi powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności w przypadku nowo utworzonych spółek albo w ciągu 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, w przypadku spółek już działających.

Polecamy: serwis Ryczałt

Niepoinformowanie urzędu o zmianie roku podatkowego oznacza, że wybór przez podatnika roku podatkowego jest nieważny. A więc podatnik powinien rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z ogólnymi zasadami ustalania roku podatkowego, to jest po zakończeniu roku kalendarzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto również podkreślić, że terminy do złożenia zawiadomienia do urzędu skarbowego mają charakter materialnoprawny. Oznacza to, że uchybiony termin nie może zostać przywrócony, nawet gdyby podatnik nie powiadomił urzędu z przyczyn od niego niezależnych (patrz: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 1996 r., SA/Łd2862/95).

Warto zauważyć, że przepisy prawa nie przewidują szczególnej formy dla wykonania obowiązku poinformowania urzędu o zmianie roku podatkowego. Należy więc przyjąć, że zawiadomienia może podatnik dokonać w każdej formie, np. poprzez złożenie NIP-2 wraz z umową spółki (patrz: interpretacja Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 5 września 2006 r. 1473/640/WD/423/69/06/TW). Warto pamiętać, że ze względów dowodowych, powiadomienie dobrze jest złożyć na piśmie.

Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście miesięcy.

Rok podatkowy może trwać dłużej lub krócej niż dwanaście miesięcy. Taka sytuacja dotyczy:

  • podatników podejmujących po raz pierwszy działalność,
  • podatników zmieniających rok podatkowy w trakcie działalności.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Podstawa prawna
- Art. 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA