Co to jest rok podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
Może zadecydować podatnik
REKLAMA
Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może przyjąć, iż jego rok podatkowy będzie obejmował inne, kolejne dwanaście miesięcy kalendarzowych, a więc nie będzie zaczynał się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Przyjmując inny rok podatkowy niż dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia, podatnik powinien pamiętać o dwóch warunkach. Po pierwsze o przyjęciu innego niż kalendarzowy rok podatkowy, należy postanowić w umowie, statucie spółki, albo w innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe podatnika, np. w akcie założycielskim.
Po drugie, o zmianie roku podatkowego podatnik musi powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności w przypadku nowo utworzonych spółek albo w ciągu 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, w przypadku spółek już działających.
Polecamy: serwis Ryczałt
Niepoinformowanie urzędu o zmianie roku podatkowego oznacza, że wybór przez podatnika roku podatkowego jest nieważny. A więc podatnik powinien rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z ogólnymi zasadami ustalania roku podatkowego, to jest po zakończeniu roku kalendarzowego.
REKLAMA
Warto również podkreślić, że terminy do złożenia zawiadomienia do urzędu skarbowego mają charakter materialnoprawny. Oznacza to, że uchybiony termin nie może zostać przywrócony, nawet gdyby podatnik nie powiadomił urzędu z przyczyn od niego niezależnych (patrz: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 1996 r., SA/Łd2862/95).
Warto zauważyć, że przepisy prawa nie przewidują szczególnej formy dla wykonania obowiązku poinformowania urzędu o zmianie roku podatkowego. Należy więc przyjąć, że zawiadomienia może podatnik dokonać w każdej formie, np. poprzez złożenie NIP-2 wraz z umową spółki (patrz: interpretacja Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 5 września 2006 r. 1473/640/WD/423/69/06/TW). Warto pamiętać, że ze względów dowodowych, powiadomienie dobrze jest złożyć na piśmie.
Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście miesięcy.
Rok podatkowy może trwać dłużej lub krócej niż dwanaście miesięcy. Taka sytuacja dotyczy:
- podatników podejmujących po raz pierwszy działalność,
- podatników zmieniających rok podatkowy w trakcie działalności.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Podstawa prawna
- Art. 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat