REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie VAT z tytułu wniesienia aportu do spółki

 Julia Regulska
Aplikantka radcowska
Marek Pasiński
Radca prawny
Opodatkowanie VAT - wniesienie aportu do spółki
Opodatkowanie VAT - wniesienie aportu do spółki

REKLAMA

REKLAMA

Od początku kwietnia 2009 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania podatkiem VAT w związku z wniesieniem aportu do spółki prawa handlowego i cywilnego.

Obowiązek wniesienia wkładu obciąża każdego wspólnika lub akcjonariusza, bez względu na rodzaj spółki, do której przystępują. Przepis art. 3 kodeksu spółek handlowych wskazuje bowiem wyraźnie, że przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów. Wprowadzane przez wspólników lub akcjonariuszy wkłady mogą przyjmować różną postać.

Autopromocja

Pierwszym podstawowym sposobem wniesienia wkładu jest wpłata określonej sumy pieniężnej. Istnieje jednak również możliwość pokrycia wkładu poprzez przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy. Ten rodzaj wkładu nazywamy wkładem niepieniężnym, a inaczej aportem.

Podstawa dla objęcia czynności wniesienia aportu obowiązkiem zapłaty podatku VAT

Przedmiotem opodatkowania jest, zgodnie z ustawą regulującą zasady dotyczące VAT, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oczywistym jest więc, że objęcie udziałów za gotówkę nie wiąże się z dostawą towarów, czy świadczeniem usługi.

Natomiast wniesienie wkładu niepieniężnego, w zależności od jego rodzaju, stwarza obowiązek podatkowy w określonej wysokości lub też wpływa na zwolnienie z niego. 

Wspomniana na wstępie zmiana przepisów uregulowała obowiązek podatkowy w ten sposób, że wniesienie aportu podlega obecnie opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Oznacza to, że czynność wniesienia aportu rodzi obowiązek podatkowy wyłącznie wówczas, gdy wnoszącym wkład jest podatnik VAT.

Ponadto od strony przedmiotowej wniesienie aportu będzie podlegało opodatkowaniu VAT, jeśli przedmiotem wkładu jest czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tym względzie istotne jest więc, co jest przedmiotem aportu, gdyż od tego zależy wysokość wpłacanego podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot zobowiązany do zapłaty

Jak wspomniano, co do zasady podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku VAT z tytułu wniesienia wkładu do spółki jest osoba, która dokonuje tej czynności.
Jednakże warto mieć na względzie okoliczność, że nie w każdym przypadku tak właśnie się dzieje. Tytułem przykładu można by wskazać sytuację, w której do spółki zarejestrowanej w Polsce wkład wnosi podmiot zagraniczny.

Wówczas w zależności od okoliczności tej konkretnej czynności będzie zależało, czy obowiązek podatkowy będzie obarczał wskazanego wspólnika, czy też samą spółkę. Decydujący w tej kwestii będzie fakt, czy działający na terenie Polski podmiot zagraniczny będzie zarejestrowany jako podatnik VAT w Polsce, czy też nie. Jeśli bowiem nie zdecyduje się na dopełnienie powyższego, podmiotem zobowiązanym do zapłaty będzie spółka.

Natomiast jeżeli wkład w postaci aportu wnosi jednorazowo osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie stanie się z tego powodu podatnikiem VAT.

Przedmiot opodatkowania

Można przyjąć, że przedmiotem aportu są przede wszystkim towary. Tym samym wniesienie aportu do spółki będzie wywoływało przeniesienie prawa własności do rzeczy, co kwalifikowane jest zgodnie z przepisem art. 7 ustawy o VAT, jak dostawa towarów.

Wysokość VAT – u będzie więc ustalana w sposób właściwy dla danego towaru. Oznacza to, że mogą zaistnieć sytuacje, w których wniesienie wkładu niepieniężnego będzie opodatkowane stawką podstawową, stawką obniżoną, lub też będzie w ogóle od podatku zwolnione.

Jeśli przedmiotem aportu będzie nieruchomość budowlana, stawka podatku wyniesie 22%. Jeśli natomiast wspólnik w ramach wkładu postanowi wnieść do spółki wyroby higieniczne z kauczuku, czy też maszyny do pisania dla niewidomych, stawka wyniesie 7%.

Ponadto należy wskazać, że w odniesieniu do spółek osobowych kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość wniesienia tytułem wkładu niepieniężnego świadczenia usługi. Pochylając się więc nad tym zagadnieniem należy wskazać, czym jest sama usługa.

Brzmienie ustawy wskazuje, że przez świadczenie usług rozumie się świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, czy też jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie może zostać uznane za dostawę towaru, w tym także przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.

W opisanym przypadku również podstawowe znaczenie dla ustalenia stawki podatku będzie miało określenie, jakiego rodzaju usługa ma być świadczona. Ustawa regulująca zasady opłacania podatku VAT, podobnie jak w wypadku towarów, wskazuje szczegółowo, jakie stawki podatku są przewidziane dla poszczególnych usług.

Zwolnienia od VAT

Autopromocja

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, zwolnione z podatku są wkłady niepieniężne mające za przedmiot towary, których dostawa jest zwolniona z VAT na zasadach ogólnych. W tym wypadku jako przykład wskazać można wniesienie aportu w postaci towaru używanego. Ustawa zawiera szczegółowe wytyczne, co należy rozumieć pod pojęciem towar używany.

Przez towary używane rozumie się towary, z wyłączeniem budynków, budowli oraz gruntów, których okres używania przez podatnika dokującego ich dostawy wynosi co najmniej pół roku. Ustawodawca wprowadza jednak warunek, aby w stosunku do tych towarów nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Szczególnie częstą formą działania jest wnoszenie przez wspólników tytułem wkładu używanych samochodów.

Generalnym wyjątkiem od obowiązku zapłaty podatku VAT jest natomiast wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zgodnie bowiem z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Definicję przedsiębiorstwa określa kodeks cywilny. Ujmuje je w sposób przedmiotowy wskazując przykładowo składniki niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W świetle wskazanej definicji przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujących m.in. nie tylko własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów, ale również prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości.

Sposób liczenia podstawy opodatkowania

W toku rozważań nad czynnością wniesienia do spółki prawa handlowego wkładu niepieniężnego istotne wydaje się jeszcze zagadnienie od czego będzie płacony podatek VAT. Wskazany element rodzi jednak liczne problemy. 

Podstawą opodatkowania VAT jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży - stanowiąca całość świadczenia należnego od zbywcy, pomniejszona o VAT. W przypadku wniesienia aportu ciężko jednak mówić o kwocie należnej z tytułu sprzedaży, jako takiej. Można byłoby przyjąć, że świadczeniem wzajemnym wspólnika wnoszącego aport będzie określona ilość udziałów o ustalonej wartości. Jednakże znaczący problem pojawia się, gdy istnieje rozbieżność cenowa pomiędzy wnoszonym wkładem a przekazywanymi w zamian udziałami.

Na ten temat wypowiadały się szeroko ograny zajmujące się kwestiami podatkowymi, konkretne stanowisko w tym względzie zajął jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24.07.2009 r. nr IPPP3/443-475/09-2/MM wskazując, że w sytuacji, gdy wartość udziałów różni się od wartości towaru lub usługi wnoszonej tytułem aportu, za podstawę opodatkowania będzie uznana wartość rynkowa towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku. 

Powstanie obowiązku podatkowego

Moment powstania po stronie podatnika obowiązku zapłaty podatku VAT uzależniony jest od przedmiotu przeprowadzonej transakcji. W przypadku zbycia towaru obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty ustalonej kwoty pieniężnej. Ze względu na fakt, że przy czynności wniesienia aportu nie dochodzi do zapłaty jako takiej, więc należy poszukać innego analogicznego momentu dla powstania tego obowiązku.

Przekonujący w tym względzie wydaje się pogląd, że takim momentem w przedmiotowym wypadku będzie chwila objęcia udziału lub zostania wspólnikiem, czy też akcjonariuszem w spółce. Ten moment może być również ustalony odmiennie w umowie, jednakże należy mieć na względzie regulacje rządzące terminami związanym z wystawianiem faktur VAT.

Jak wskazano, zmienione przepisy wywołują liczne kontrowersje po stronie zarówno komentatorów prawa, jak i podmiotów z niego na co dzień korzystających. Wydaje się jednak, że ponad półroczna praktyka sprowokowała organy skarbowe do pochylenia się na tym problemem i wytyczenia w miarę czytelnych reguł dla ich stosowania.

Marek Pasiński – Radca Prawny
Julia Regulska – Aplikant Radcowski

Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA