Czy nabywanie wierzytelności to pośrednictwo finansowe
REKLAMA
REKLAMA
TAK
REKLAMA
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przelew wierzytelności w drodze sprzedaży może zostać uznany za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.
Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Świadczeniem usług jest, m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Świadczeniem usług może być, m.in. nabywanie przez podatnika VAT wierzytelności własnych od osób trzecich (np. banków). Usługi te polegają na uwolnieniu zbywcy wierzytelności od ciężaru egzekwowania takich wierzytelności. Pozwalają też zbywcy, poprzez uzyskane ze zbycia środki, na bieżące finansowanie działalności gospodarczej poprawiając jego płynność finansową (funkcja kredytowa).
W konsekwencji dokonywane przez Spółkę transakcje nabywania wierzytelności stanowią lub stanowić będą usługi pośrednictwa finansowego, korzystające ze zwolnienia przewidzianego w punkcie trzecim załącznika nr 4 do ustawy o VAT w związku z art. 43 ust. 1 punkt 1 tej ustawy.
Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat