reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Uproszczenia w rejestracji podatników VAT od 24 kwietnia 2010 r.

Uproszczenia w rejestracji podatników VAT od 24 kwietnia 2010 r.

Jednym z elementarnych obowiązków nakładanych na podatników wielu podatków, są obowiązki rejestracyjne, które są albo obowiązkami ogólnymi, albo obowiązkami dotyczącymi wyłącznie podatników jednego podatku lub też czasami części podatników danego podatku.

Obowiązkiem ogólnym, dotyczącym wszystkich podatników dowolnych podatków (zarówno państwowych jak i lokalnych) oraz płatników składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne, jest wynikający z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) obowiązek ewidencyjny, związany z nadaniem im numeru NIP.

Do obowiązków szczególnych należą z kolei m.in. obowiązki rejestracji podatników VAT czy podatników podatku akcyzowego.

W praktyce zauważalnym jest, iż dużym wyzwaniem i częstokroć kłopotem dla podatników jest konieczność dokonywania aktualizacji powyższych zgłoszeń identyfikacyjnych, w przypadkach zaistnienia zmian danych zawartych w pierwotnym zgłoszeniu rejestracyjnych. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Kłopot stanowi zarówno termin na dokonanie tych zmian, który najczęściej wynosi tylko 7 dni od dokonanej zmiany (ale może to być także 30 dni lub więcej), ale również to, że niektóre zmiany powodują konieczność dokonania korekty tylko niektórych ze złożonych zgłoszeń, albo też wydają się bezsensownym powielaniem danych, które i tak trafiają do tego samego organu, mającego wgląd w obie bazy danych (np. NIP i VAT).

Zauważając nielogiczność powielania danych, ustawodawca w drodze ustawy z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 57, poz. 357), postanowił z dniem 24 kwietnia 2010 r. wprowadzić do ustawy o podatku VAT zmianę polegającą na tym, że podatnicy VAT, u których nastąpi zmiana tylko takich danych, które objęte są obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy o NIP, nie będą już musieli składać naczelnikom urzędów skarbowych dodatkowych aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych w VAT. Wyjątkiem będzie sytuacja powodująca zmianę właściwości organu.

Rozwiązanie to niewątpliwe uprości życie zarówno samym podatnikom, jak i urzędnikom skarbowym, a przy okazji pozwoli na „zaoszczędzenie” wielu drzew w Polsce.

Polecamy: Podatki 2010

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama