reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu

Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu

Jak zapewne wielokrotnie przekonało się wielu z nas, prawdziwym jest hasło „życie jest bogatsze od przepisów”, co potwierdza m.in. wydana w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-1067/09/BK z dnia 29 stycznia 2010 r.

Istotą tej interpretacji było zapytanie podatnika, który wątpił w istnienie prawnej możliwości wystawienia dwóch faktur VAT w odniesieniu do jednego paragonu fiskalnego, co miałoby dotyczyć sytuacji, gdy po wystawieniu jednego paragonu za nocleg dwóch osób w pokoju 2-osobowym, klienci zażyczą sobie wystawienia dwóch odrębnych faktur VAT dla każdego z nich.

To przyszłe zdarzenie przedstawione zostało w sposób następujący:
1) wnioskodawca świadczy usługi noclegowe, które są ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej,
2) klient wynajmuje pokój i dokonuje zapłaty ceny za nocleg w pokoju 2-osobowym w wysokości 100 zł,
3) recepcjonista-kasjer rejestruje na kasie fiskalnej sprzedaż na kwotę 100 zł i wystawia na tę kwotę paragon fiskalny,
4) po dokonaniu zapłaty klient informuje kasjera, że życzy sobie wystawienia dwóch faktur do jednego paragonu dla dwóch osób.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podzielił pesymizmu tego podatnika, i po wnikliwej analizie treści art. 29 ust. 1, art. 106 ust. 1 i 4 oraz art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.) uznał, iż w opisanym powyżej przypadku nie ma przeszkód prawnych do wystawienia dwóch faktur dokumentujących powyższą transakcję. Bowiem obrót i podatek należny został zaewidencjonowany na kasie w prawidłowej wysokości. 

Polecamy: VAT 2010

Jednocześnie podkreślono, iż dla celów dowodowych na wystawionych fakturach VAT należałoby umieszczać adnotację zawierającą numer paragonu.

Polecamy: Podatki 2010

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama