| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Odwołanie od decyzji podatkowej - nowe obowiązki organów podatkowych

Odwołanie od decyzji podatkowej - nowe obowiązki organów podatkowych

Z dniem 10 maja 2010 r. wchodzi w życie kolejna już zmiana ustawy Ordynacja podatkowa, która tym razem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników, a więc tej „słabszej” strony postępowań podatkowych – zmianę tą zawiera ustawa z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 57, poz. 355).

Dokonywana właśnie nowelizacja, co prawda jest bardzo skromna od strony technicznej, gdyż dodaje do treści ustawy tylko 9 słów, ale tak naprawdę jest bardzo istotna dla wszystkich podatników. Stanowi bowiem bardzo poważne rozszerzenie praktycznej realizacji podstawowych zasad postępowania, jakimi są zasady informowania, przekonywania i prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.

Istotą tej nowelizacji jest nałożenie na organy pierwszej instancji dodatkowego obowiązku w momencie złożenia odwołania od ich decyzji.

W chwili obecnej organ pierwszej instancji (np. naczelnik urzędu skarbowego), w przypadku złożenia odwołania przez stronę (np. podatnika), ma obowiązek przekazania tego odwołania wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu (w tym przypadku dyrektorowi izby skarbowej) bez zbędnej zwłoki. Jednak nie może tego uczynić później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania, chyba że w tym terminie „posypie głowę popiołem” i na podstawie art. 226 Ordynacji podatkowej wyda decyzję w całości uznającą złożone odwołanie.

Przy przekazaniu powyższego odwołania wraz z aktami sprawy, organ pierwszej instancji ma obecnie obowiązek ustosunkowania się do zarzutów zawartych w odwołaniu, czyli napisać w piśmie przewodnim, co sądzi o tym odwołaniu i jego treści.

Od 10 maja 2010 r. organ pierwszej instancji będzie musiał obowiązkowo powiadomić osobę składającą odwołanie o treści tego ustosunkowania, czyli w praktyce sporządzi powyższe pismo przewodnie w dodatkowym egzemplarzu i wyśle je stronie do wiadomości.

Dzięki powyższemu rozwiązaniu strona postępowania (np. podatnik) będzie miała pełną świadomość tego, jakie stanowisko przekazał naczelnik urzędu skarbowego dyrektorowi izby skarbowej i będzie mogła szybko zareagować na pojawiające się w nim uwagi lub nowe kwestie, których nie podnoszono w zaskarżonej decyzji. To powinno znacznie przyśpieszyć tok postępowania, jak też uczynić je bardziej transparentnym.

Polecamy: Podatki 2010

Podkreślić jednocześnie należy, iż pomimo braku takiej regulacji w dotychczasowych przepisach, niektóre organy pierwszej instancji stosowały już taką praktykę, gdyż „czuły”, iż jest ona słuszna i zasadna (za co należy je chwalić). Obecna nowelizacja ustawy spowoduje szersze zastosowanie tych dobrych praktyk na wszystkie organy, za co pochwalić należy naszego ustawodawcę. 

Polecamy: Dowody w postępowaniu podatkowym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »