Odwołanie od decyzji podatkowej - nowe obowiązki organów podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Dokonywana właśnie nowelizacja, co prawda jest bardzo skromna od strony technicznej, gdyż dodaje do treści ustawy tylko 9 słów, ale tak naprawdę jest bardzo istotna dla wszystkich podatników. Stanowi bowiem bardzo poważne rozszerzenie praktycznej realizacji podstawowych zasad postępowania, jakimi są zasady informowania, przekonywania i prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.
REKLAMA
Istotą tej nowelizacji jest nałożenie na organy pierwszej instancji dodatkowego obowiązku w momencie złożenia odwołania od ich decyzji.
W chwili obecnej organ pierwszej instancji (np. naczelnik urzędu skarbowego), w przypadku złożenia odwołania przez stronę (np. podatnika), ma obowiązek przekazania tego odwołania wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu (w tym przypadku dyrektorowi izby skarbowej) bez zbędnej zwłoki. Jednak nie może tego uczynić później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania, chyba że w tym terminie „posypie głowę popiołem” i na podstawie art. 226 Ordynacji podatkowej wyda decyzję w całości uznającą złożone odwołanie.
Przy przekazaniu powyższego odwołania wraz z aktami sprawy, organ pierwszej instancji ma obecnie obowiązek ustosunkowania się do zarzutów zawartych w odwołaniu, czyli napisać w piśmie przewodnim, co sądzi o tym odwołaniu i jego treści.
Od 10 maja 2010 r. organ pierwszej instancji będzie musiał obowiązkowo powiadomić osobę składającą odwołanie o treści tego ustosunkowania, czyli w praktyce sporządzi powyższe pismo przewodnie w dodatkowym egzemplarzu i wyśle je stronie do wiadomości.
Dzięki powyższemu rozwiązaniu strona postępowania (np. podatnik) będzie miała pełną świadomość tego, jakie stanowisko przekazał naczelnik urzędu skarbowego dyrektorowi izby skarbowej i będzie mogła szybko zareagować na pojawiające się w nim uwagi lub nowe kwestie, których nie podnoszono w zaskarżonej decyzji. To powinno znacznie przyśpieszyć tok postępowania, jak też uczynić je bardziej transparentnym.
Polecamy: Podatki 2010
Podkreślić jednocześnie należy, iż pomimo braku takiej regulacji w dotychczasowych przepisach, niektóre organy pierwszej instancji stosowały już taką praktykę, gdyż „czuły”, iż jest ona słuszna i zasadna (za co należy je chwalić). Obecna nowelizacja ustawy spowoduje szersze zastosowanie tych dobrych praktyk na wszystkie organy, za co pochwalić należy naszego ustawodawcę.
Polecamy: Dowody w postępowaniu podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat