reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Amortyzacja metodą degresywną

Amortyzacja metodą degresywną

Metodę amortyzacji określa się na początku, a więc w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania. Wybranej metody amortyzacji nie można zmienić i należy ją stosować aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego. Pamiętajmy jednak, że przejście w trakcie amortyzacji degresywnej na metodę liniową nie stanowi zmiany metody, ponieważ jest to przejście wpisane w metodę i wynika z przepisów ustawy.

Amortyzację według metody degresywnej można zastosować jedynie do środków trwałych (maszyn i urządzeń) z grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych oraz środków transportu, za wyjątkiem samochodów osobowych.

Metoda ta polega na tym, że w pierwszym roku podatkowym użytkowania danego środka trwałego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej (ceny nabycia, kosztu wytworzenia środka trwałego) przy zastosowaniu stawki podanej w Wykazie, podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

W każdym następnym roku podatkowym podstawa dokonywania odpisów zmniejsza się o dotychczasowe umorzenie środka trwałego. Odpisy amortyzacyjne nalicza się za pomocą tych samych stawek od wartości netto środka trwałego, ustalonej na początek kolejnego roku używania środka trwałego.

Począwszy od roku podatkowego, w którym roczna kwota amortyzacji obliczona zgodnie z metodą degresywną miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, dalszych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się metodą liniową.

Metoda degresywna zakłada, że środek trwały traci na wartości więcej w pierwszych okresach używania, potem spadek jego wartości jest już mniejszy (chodzi tu zarówno o wartość użytkową jak i finansową).

Polecamy: Podatki 2011

Metoda ta jest więc trudniejsza rachunkowo niż amortyzacja liniowa. Jednocześnie jest ona korzystniejsza dla podatnika, ponieważ polega na zastosowaniu amortyzacji z podwyższoną stawką amortyzacyjną.

Współczynnik zwiększający nie może przekroczyć 2, a w przypadku używania środków trwałych w zakładzie położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, których wykaz ustala Rada Ministrów współczynników nie może być wyższy niż 3.

W metodzie degresywnej nie można w kolejnych latach zmienić współczynnika ustalonego przed rozpoczęciem amortyzacji. Obniżenia stawek amortyzacyjnych można dokonywać jedynie w stosunku do środków trwałych amortyzowanych metodą liniową.

Należy jednak zauważyć, że przy metodzie degresywnej w określonym momencie przechodzi się na metodę liniową. Po przejściu na amortyzację liniową podatnik może obniżać stawkę amortyzacyjną. Możliwość obniżania podanych w Wykazie stawek dla danego środka trwałego, którego amortyzację rozpoczęto metodą degresywną, wystąpi dopiero po przejściu na metodę liniową.

W interpretacji indywidualnej z 16 lutego 2010 r., nr IBPBI/2/423-248/10/PC Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził:
„Należy zaznaczyć, iż w metodzie degresywno-liniowej, o której mowa w art. 16k ust. 1 ustawy, przejście na metodę liniową następuje ex lege, zatem zaczynając stosować tą metodę podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżania/podwyższania stawek amortyzacyjnych zgodnie z art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Podstawa prawna
- art. 16k ust. 1-3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama