Amortyzacja metodą degresywną
REKLAMA
REKLAMA
Amortyzację według metody degresywnej można zastosować jedynie do środków trwałych (maszyn i urządzeń) z grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych oraz środków transportu, za wyjątkiem samochodów osobowych.
REKLAMA
Metoda ta polega na tym, że w pierwszym roku podatkowym użytkowania danego środka trwałego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej (ceny nabycia, kosztu wytworzenia środka trwałego) przy zastosowaniu stawki podanej w Wykazie, podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0.
Polecamy: Amortyzacja podatkowa
W każdym następnym roku podatkowym podstawa dokonywania odpisów zmniejsza się o dotychczasowe umorzenie środka trwałego. Odpisy amortyzacyjne nalicza się za pomocą tych samych stawek od wartości netto środka trwałego, ustalonej na początek kolejnego roku używania środka trwałego.
Począwszy od roku podatkowego, w którym roczna kwota amortyzacji obliczona zgodnie z metodą degresywną miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, dalszych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się metodą liniową.
Metoda degresywna zakłada, że środek trwały traci na wartości więcej w pierwszych okresach używania, potem spadek jego wartości jest już mniejszy (chodzi tu zarówno o wartość użytkową jak i finansową).
Polecamy: Podatki 2011
Metoda ta jest więc trudniejsza rachunkowo niż amortyzacja liniowa. Jednocześnie jest ona korzystniejsza dla podatnika, ponieważ polega na zastosowaniu amortyzacji z podwyższoną stawką amortyzacyjną.
Współczynnik zwiększający nie może przekroczyć 2, a w przypadku używania środków trwałych w zakładzie położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, których wykaz ustala Rada Ministrów współczynników nie może być wyższy niż 3.
W metodzie degresywnej nie można w kolejnych latach zmienić współczynnika ustalonego przed rozpoczęciem amortyzacji. Obniżenia stawek amortyzacyjnych można dokonywać jedynie w stosunku do środków trwałych amortyzowanych metodą liniową.
REKLAMA
Należy jednak zauważyć, że przy metodzie degresywnej w określonym momencie przechodzi się na metodę liniową. Po przejściu na amortyzację liniową podatnik może obniżać stawkę amortyzacyjną. Możliwość obniżania podanych w Wykazie stawek dla danego środka trwałego, którego amortyzację rozpoczęto metodą degresywną, wystąpi dopiero po przejściu na metodę liniową.
W interpretacji indywidualnej z 16 lutego 2010 r., nr IBPBI/2/423-248/10/PC Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził:
„Należy zaznaczyć, iż w metodzie degresywno-liniowej, o której mowa w art. 16k ust. 1 ustawy, przejście na metodę liniową następuje ex lege, zatem zaczynając stosować tą metodę podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżania/podwyższania stawek amortyzacyjnych zgodnie z art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.
Podstawa prawna
- art. 16k ust. 1-3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat