Ewidencja zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box jednak nie na bieżąco – korzystny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim

BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
rozwiń więcej
Paula Kołodziejska, aplikant radcowski, BG Tax & Legal
rozwiń więcej
Ewidencja zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box jednak nie na bieżąco – korzystny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał korzystny dla podatników wyrok w sprawie ulgi IP Box. Zgodnie ze stanowiskiem sądu, przepisy ustaw podatkowych w zakresie, w jakim odnoszą się do omawianej preferencji, nie nakładają na podatników obowiązku bieżącego prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box.

Pierwsza interpretacja indywidualna dot. możliwości stosowania preferencyjnego podatku od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w przypadku ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej także jako ,,ustawa o PIT”) – została wydana 17 stycznia 2019 r., natomiast w przypadku ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej także jako ,,ustawa o CIT”) – 11 czerwca 2019 r. Co ciekawe, odnosząc się do regulacji IP Box, obie ww. ustawy dzieli nie tylko czas, który upłynął od dnia wprowadzenia do polskiego porządku prawnego przepisów konstytuujących tę instytucję (tj. 1 stycznia 2019 r.) do dnia zajęcia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pierwszego stanowiska w przedmiotowym zakresie, ale i skala zjawiska. Mianowicie, na dzień opracowania niniejszego artykułu, pod reżimem ustawy o PIT wydano ponad 23 razy więcej interpretacji indywidualnych dot. IP Box (względem ustawy o CIT). Na szczęście, z uwagi na tożsamy zakres regulacji, podatnicy ustawy o CIT mogą pomocniczo skorzystać z interpretacji wydanych na gruncie ustawy o PIT – i odwrotnie. Czy powyższe przybliża podatników do rozstrzygnięcia zagadki IP Box? Trudno zająć w tym zakresie (jednoznacznie) pozytywne stanowisko.

Autopromocja

Ograniczając pulę wątpliwości, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, dnia 30 lipca 2020 r. wydał korzystny dla podatników wyrok o sygn. I SA/Go 115/20. Zgodnie ze stanowiskiem sądu, przepisy ustaw podatkowych w zakresie, w jakim odnoszą się do omawianej preferencji, nie nakładają na podatników obowiązku bieżącego prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box. Podkreślono, iż objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box (dalej także jako ,,Objaśnienia podatkowe”), zostały opublikowane dopiero w drugiej połowie 2019 r., tym samym podatnicy, którzy chcieli skorzystać z preferencyjnego opodatkowania za 2019 r., spotykali się z licznymi wątpliwościami interpretacyjnymi w tym zakresie.

Kwestia realizacji obowiązków dokumentacyjnych związanych z IP Box, budzi istotne wątpliwości na gruncie wydawanych interpretacji indywidualnych. Zgodnie z art. 30cb ustawy o PIT (art. 24e ustawy o CIT), podatnicy, którzy podejmą decyzję w przedmiocie korzystania z tej preferencji podatkowej, mają obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskaniem kwalifikowanych dochodów. Ewidencja ta powinna w szczególności umożliwiać (1) ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, (2) wyodrębnienie kosztów bezpośrednio związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Wskazać jednak należy, iż przepisy dot. IP Box nie obligują do ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania tej preferencji w określony sposób. Generalnym założeniem wynikającym z ustaw podatkowych oraz Objaśnień podatkowych jest prowadzenie ewidencji w sposób należyty, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wskazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%, oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu. Innymi słowy, ustawodawca nie nałożył na podatników obowiązku bieżącego prowadzenia ewidencji w tym zakresie.

Niemniej jednak, niezależnie od powyższego, zgodnie z prezentowanym stanowiskiem organów podatkowych, sporządzenie odrębnej ewidencji dopiero po zakończeniu roku podatkowego nie wypełnia przesłanki, o której mowa w ww. art. 30cb ustawy o PIT (art. 24c ustawy o CIT), w konsekwencji uniemożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku. Powyższe potwierdza przykładowo interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.102.2020.1.ST, zgodnie z którą  ,,(…) fakt sporządzenia (przedstawienia czy posiadania) odrębnej ewidencji dopiero na potrzeby skorzystania z IP Box, tj. po zakończeniu roku podatkowego, nie wypełnia przesłanki z art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rzetelne dokumentowanie, monitorowanie wszystkich operacji finansowych dotyczących IP BOX nie może bowiem polegać na zaewidencjonowaniu i wyodrębnieniu ich na koniec okresu rozliczeniowego. Stworzenie w przyszłości odrębnej ewidencji tylko po to, aby wypełnić obowiązek wynikający z powołanego przepisu, nawet w sytuacji kiedy na jej podstawie możliwe będzie prawidłowe określenie podstawy opodatkowania stawką 5%, uniemożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki opodatkowania uzyskiwanych dochodów.”

Rewolucyjny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim nie ma jeszcze uzasadnienia pisemnego. Niemniej jednak już na ten moment można ocenić go jako przełomowy i stojący w opozycji do powyżej zaprezentowanego poglądu organów podatkowych, tj.  jaskrawego przykładu interpretowania przepisów podatkowych z wykorzystaniem wykładni pro fisco. Czy wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim położy kres wydawaniu negatywnych interpretacji indywidualnych z uwagi na brak bieżącego prowadzenia ewidencji? Praktyka pokazuje, iż organy podatkowe niechętnie odchodzą od ugruntowanego dla siebie stanowiska. Niemniej jednak można przypuszczać, iż przynajmniej na tym polu, podatnicy, co do zasady, mogą liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie w sądzie. Dodatkowo, jeżeli ww. wyrok się uprawomocni i wyznaczy kierunek innym sądom administracyjnym, ci z podatników, którym odmówiono wydania pozytywnej interpretacji indywidualnej przez wzgląd niespełnienie tej potencjalnej przesłanki ustawowej, będą mogli dokonać korekty swojego zeznania podatkowego.

Jedynie na marginesie można wskazać, iż prym wśród wątpliwości dot. IP Box nadal wiedzie wskaźnik nexus. Sposób jego kalkulacji został ujęty w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT (art. 24d ust. 4 ustawy o CIT). Co istotne, do kosztów, które uwzględnia się przy jego obliczeniu nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Zauważyć jednak należy, iż od początku funkcjonowania przepisów dot. IP Box, zakres rozumienia bezpośredniego związania kosztu z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, uległ istotnej ewolucji. Od kosztów, co do zasady, stricte pracowniczych i kosztów na nabycie licencji czy tłumaczeń, po koszty deskorolki – jako środka transportu umożliwiającego dojazd do miejsca prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie przyjmuje się także, iż składki na ubezpieczenie społeczne (w części w jakiej są związane z wytwarzaniem kwalifikowanego IP), mogą zostać uznane za koszty, o których stanowi art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Powyższe powinno eliminować dotychczasowe wątpliwości w przedmiocie możliwości skorzystania z przedmiotowej preferencji podatkowej przez programistów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Pozostaje mieć nadzieje, że w najbliższym czasie wyklarują się także pozostałe niejasności dot. tego innowacyjnego konstruktu, a jego stosowanie będzie obarczone mniejszym ryzykiem podatkowym niż dotychczas.

Paula Kołodziejska, aplikant radcowski
BG Tax & Legal

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

KSeF - od kiedy? E-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
28 kwi 2024

KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...